1. Bluszcz pospolity

To bardzo popularne pnącze, spotykane niemalże na całym świecie. Roślina po kilku latach stworzy niepowtarzalną gęstą, zieloną ścianę. Rosnąca w pobliżu balustrady będzie nie tylko piękną ozdobą, ale osłoni także balkon od ulicy, dając domownikom poczucie prywatności. Istnieje wiele odmian bluszczu, z czego praktycznie każda sprawdzi się w hodowli na tarasie. Bluszcz "goldheart" ozdobi nasz balkon złotożółtymi liśćmi, z kolei "Profesor Seneta" marmurkowym, niepowtarzalnym wybarwieniem. Roślina ta jest bardzo prosta w uprawie. Warto jednak pamiętać, że bluszcz o ciemnozielonym wybarwieniu woli zaciemnione stanowiska, z kolei pnącza o jaśniejszych barwach dobrze poczują się na słońcu. Roślinę warto jednak ochronić przed dużym mrozem i śniegiem. Ich donice warto osłonić styropianem lub folią bąbelkową, by nie dopuścić do zmarznięcia bryły korzeniowej. Latem należy pamiętać o częstszym nawadnianiu pnącza.

2. Barwinek pospolity

To ciemnozielona krzewinka z gęstymi, małymi błyszczącymi listkami. Liście rośliny mogą mieć dekoracyjne wybarwienie. Barwinek "Illumination" charakteryzuje się żółtymi listkami z zieloną obwódką, z kolei "Aureovariegata" posiada liście z żółtym brzegiem. W okresie wiosenno-letnim w kątach liści pojawią się małe urocze kwiatki, które w zależności od odmiany mają białą, niebieską lub fioletową barwę. Roślinka doskonale poradzi sobie w nasłonecznionych miejscach, należy jednak pamiętać, by zapewnić jej stale wilgotne podłoże.

3. Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy to ciemnozielony iglak tworzący gęstą stożkową koronę. Gałązki rośliny w całości pokryte są igiełkami wydzielającymi balsamiczną woń. Cyprysiki w zależności od odmiany osiągają od około 30 do 100 cm. Z powodzeniem można tworzyć z nich rozmaite kompozycje o różnorakim wybarwieniu (w okresie świątecznym można stworzyć z niego niezwykłą ozdobę). Roślina nie ma wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Z powodzeniem rośnie w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Może być hodowana w donicach w towarzystwie innych roślin.

4. Jałowiec płożący

To ciekawa roślina osiągająca 50 cm wysokości. Zwykle hoduje się ją, przewieszając dekoracyjne pędy przez ścianki pojemników. Iglak wyróżnia się bardzo przyjemnym zapachem. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe oraz wilgotnościowe. Z powodzeniem przetrwa nawet największe mrozy. Dobrze poradzi sobie w miejscach bardzo nasłonecznionych. Doskonale prezentuje się z innymi roślinami tj. krzewy, wrzosy lub sezonowe petunie.

5. Tuja

To z pewnością najpopularniejsza roślina pojawiająca się na polskich balkonach. Najczęściej spotykane odmiany to tuja "brabant" oraz "szmaragd". Tuja może mieć kształt kulisty i karłowaty, a także strzelisty i wąski. Roślina doskonale radzi sobie w nasłonecznionych i lekko zacienionych stanowiskach. Dodatkowo, w okresie wiosenno-letnim roślinę można wspierać nawozem. Tuję należy podlewać raz w tygodniu obfitym strumieniem. Warto jednak wiedzieć, że nie należy nawadniać tui poprzez podlewanie gałązek, gdyż może to spowodować rozwój chorób.

5 całorocznych roślin na balkon i taras
5 całorocznych roślin na balkon i taras

Rośliny to piękne dopełnienie każdego tarasu. Odpowiednio pielęgnowane z pewnością będą zdobiły balkon przez wiele lat. Ponadto, aby dopełnić nasze wnętrza, a tym samym zapewnić sobie ochronę przed słońcem warto postawić na niepowtarzalne rolety rzymskie na www.eurofirany.com.pl.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej