Narzędzia do plewienia chwastów: motyka

Chyba nie ma nic bardziej tradycyjnego niż motyka, która w wielu regionach Polski funkcjonuje jako haczka. To narzędzie, które ma bardzo prostą budowę – na końcu trzonka zamontowany jest metalowy prostokąt lub sercowata nasadka, którą wbija się w ziemię, by wyciągnąć chwast wraz z korzeniami.

Motyczka występuje w wielu różnych wersjach – płaska, sercowata, nasada może mieć różne wymiary, w zależności od tego, czy wykupujesz rośliny spomiędzy plantacji ogórka, czy na przykład między grządkami. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest motyka obrotowa, która z jednej strony jest motyką, a z drugiej ma ząbki, także pożyteczne do plewienia chwastów, zwłaszcza tych, które mają długie korzenie, jak mniszek. Haczka to jedno z tych narzędzi, którego nie może zabraknąć w twoim ogrodzie, nawet jeśli wybierzesz inne narzędzi z tego zestawienia.

Narzędzie do usuwania chwastów: graca ogrodowa

Graca ogrodowa, zwana także motyką duńską, to jedno z mniej znanych, ale bardzo ciekawych rozwiązań, które świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Może być używana zarówno na trawniku, jak i między roślinami uprawnymi czy na grządkach. Wszystko zależy od tego, jaką długość trzonka wybierzesz.

Narzędzie wyglądem przypomina strzemię, jego głowica jest ruchoma i z obu stron zaostrzona. Możesz umieścić ostrza w podłożu i przeciąć korzenie rośliny, a następnie wyciągnąć chwast z ziemi. To narzędzie ułatwia poradzenie sobie z takimi szkodnikami jak mniszek czy perz, jednak pielenie trzeba wykonywać bardzo dokładnie, ponieważ lubią się odradzać z resztek zachowanego w ziemi fragmentu korzenia. Jeśli to nie zadziała, nie musisz sięgać po środek na chwasty, możesz zastosować wyrywacz.

Wyrywacz do usuwania chwastów

Wyrywacz do usuwania chwastów firmy Fiskars zdobył ogromne uznanie, obecnie wielu producentów oferuje właśnie tego rodzaju urządzenie. Jest ono nieco bardziej skomplikowane niż przedstawiona wcześniej graca czy motyka obrotowa.

Na długim trzonku znajduje się mechanizm zaciskający się i rozkładający, którym możesz precyzyjnie najechać na chwast. Potem wystarczy odpowiedni ruch czy naciśnięcie guzika, by mechanizm się zatrzasnął, a ty możesz wyrwać chwast. Wyrywacz jest wygodny zwłaszcza do usuwania szkodników z trawnika, także stokrotek, sprawdza się także przy usuwaniu roślin z grządek. Można to robić na stojąco, bez obciążania pleców, co okazuje się bardzo wygodne i przydatne. Należy tylko wybrać naprawdę dobrej jakości produkt, który będzie po prostu skuteczny i wygodny. Najnowsze modele mają ergonomiczne, wygodne uchwyty, które ułatwiają pielenie i obsługę urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na ich ciężar – w końcu przyjdzie ci z nimi pracować przez dłuższy czas. Wyrywacz chwastów Fiskars Xact waży około 1 kg, co nie jest dużym obciążeniem przy przenoszeniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z przeglądem 10 najpotrzebniejszych narzędzi ogrodniczych.

Kobieta podczas wycinania chwastów w ogrodzie, a także najlepsze narzędzia do pielenia i plewienia chwastów
Polecan narzędzia do pielenia i plewienia chwastów, które warto mieć

Narzędzia do pielenia: wycinak

Wycinak do chwastów to kolejne narzędzie, które może być umieszczone na długim trzonku, by można było używać go na stojąco. Jest idealny do usuwania pojedynczych chwastów z trawnika i spomiędzy roślin, także tych bardziej bujnych, na przykład na grządkach ogórka czy cukinii.

Zasada działania wycinaka jest prosta – na końcu trzonka znajdują się ostrza, które wbija się w ziemię tuż przy chwaście. Wystarczy przekręcić o 180 stopni i chwast zostanie wyrwany. Niektóre wycinaki posiadają wyrzutniki, które ułatwiają wyrywanie chwastów. Tego rodzaju urządzenia także warto wybrać lepszej jakości. Ostrza powinny być mocno naostrzone z obu stron. Ważna jest także ergonomia uchwytu i sam uchwyt, a także wygoda w użytkowaniu narzędzia.

Narzędzia do plewienia chwastów: kultywator/ząbki

Kultywator, czyli narzędzie do nakłuwania ziemi, stosowany zwłaszcza na trawniku, może także posłużyć do usuwania chwastów. Zwłaszcza ten mały, który nosi także nazwę ząbków. Na krótkim trzonku jest idealny do odchwaszczania grządek, na dłuższych świetnie sprawdzi się w zagęszczonych uprawach, między roślinami lub na trawniku.

Konstrukcja jest bardzo podobna do motyki, zresztą bardzo często ząbki są połączone z motyczką. Ostre końce łatwo wbijają się w ziemię i pozwalają na wygodne i szybkie pozbycie się chwastów. Na dodatek czasami są one haczykowato zagięte, co pomaga usunąć chwasty. Narzędzie jest świetnym dopełnieniem motyki, jego stosowanie wymaga jednak trochę więcej uwagi i wysiłku niż na przykład prezentowany wyżej wyrywacz.

Tak proste narzędzia pojawiają się w ofercie wielu producentów, za kilka złotych możesz kupić je także w każdym supermarkecie. Warto jednakże od razu zainwestować w lepsze akcesoria, które będą po prostu najbardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia czy działanie kwasu z podłoża.

ikona podziel się Przekaż dalej