Krzew magnolia - czym charakteryzuje się drzewo lub krzew

Magnolia - Magnolia, to drzewo lub krzew, który należy do rodziny magnoliowatych - Magnoliaceae. Do tego rodzaju zalicza się około 250 gatunków, natomiast gatunkiem typowym jest magnolia wirginijska - Magnolia virginiana. Magnolie naturalnie występują na terenach Ameryki Południowej i Północnej, a także w Azji Wschodniej. Natomiast te drzewa o dużych kwiatach są popularne w uprawie w różnych krajach.

Decydując się na uprawę magnolii, bez względu czy ma to być jej odmiana, czy też sam gatunek, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się te rośliny. Otóż magnolie są to różnej wysokości drzewa. Często dorastają do około 5 m wysokości i charakteryzują się świetlistą i zwartą koroną. Ze względu na to, że rozgałęziają się nisko nad ziemią, postrzegane są także jako krzewy.

Warto wiedzieć, że pojedyncze pąki wyrastają na końcach pędów, a liście rośliny są duże, błyszczące i pojedyncze. Z reguły są one ciemnozielone, natomiast wśród różnych gatunków mogą występować różne ubarwienia liści. Co więcej, magnolie charakteryzują się owocami zbiorowymi, które składają się z mieszków.

Najważniejszą i najbardziej atrakcyjną częścią rośliny jest jednak jej kwiat. Pamiętajmy, że każdy gatunek i odmiana tego drzewa może mieć inne kwiaty, a nie wszystkie będą cieszyły się dużymi kwiatami. Z reguły jednak są one duże i efektowne. Ich barwa jest różna i może zaczynać się od białej, poprzez kremową, żółtą, czerwoną, różową, kończąc nawet na purpurowej. Warto wiedzieć, że istnieją takie rodzaje magnolii, które kwitną jeszcze przed rozwinięciem liści, niektóre z nich zakwitają razem z liśćmi, a inne z kolei kwitną już po rozwinięciu się liści.

Najpiękniejsze odmiany, które rozwijają swoje kwiaty przed pojawieniem się liści

Biała magnolia - jedne z najpiękniejszych odmian białych

Jeśli interesują nas tradycyjne i piękne białe magnolie, których kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem się liści, warto zwrócić uwagę na te trzy magnolie. Pierwszą z nich jest magnolia naga - Magnolia denudata, która rozpoczyna swoje kwitnienie już w IV. Jej płatki mają charakterystyczny cytrynowy zapach.

Kolejna biała magnolia to magnolia japońska - Magnolia kobus, o dużych kwiatach w kolorze białym i odwrotnie jajowatych, połyskujących liściach. Ten gatunek magnolii charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz i kwitnieniem, które zaczyna się w IV. Drzewo może dorosnąć do około 10 m wysokości.

Następną białą magnolią wartą uwagi jest magnolia wierzbolistna - Magnolia salicifolia, która również dorasta do 10 m wysokości, ale jej pokrój jest stożkowaty. Spośród innych magnolii wyróżniają ją również jej długie i lancetowate liście, podobne do wierzby. Pachnące kwiaty pojawiają się w IV.

Krzew magnolii w kolorze różowym i purpurowym - które odmiany magnolii wybarwiają się na ten kolor

Nie zapominajmy jednak o tym, że na rynku nie są dostępne jedynie magnolie o barwie białej. Bardzo wielkim zainteresowaniem cieszą się magnolie w kolorze różowym i fioletowym. Dlatego poznajmy dwa znane gatunki, których kwiaty wybarwiają się właśnie na ten kolor i pojawiają się jeszcze przed liśćmi.

Pierwszą z nich jest magnolia purpurowa - Magnolia lilliflora, która jest ozdobnym krzewem, dorastającym do około 3 m wysokości. Gatunek ten charakteryzuje się dużymi odwrotnie jajowatymi liśćmi, które pojawiają się praktycznie w tym samym momencie co kwiaty. Jej kwiaty możemy zaobserwować w V, a ich kształt jest dość podobny do tulipana. Dodatkowo elementem charakterystycznym jest to, że ich płatki od strony zewnętrznej są purpurowe, natomiast od środka są białe. Wśród tego gatunku najpopularniejszą odmianą jest Magnolia lilliflora 'Nigra'.

Magnolia w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także popularne i ciekawe odmiany magnolii
Odmiany magnolii polecane do uprawy, a także ciekawy krzew magnolii i jego pielęgnacja

Myśląc o magnoliach, nie możemy zapominać o magnolii Soulangeana. Otóż Magnolia Soulange'a - Magnolia soulangeana, jest krzyżówką magnolii purpurowej i magnolii nagiej. Magnolia Soulangeana jest dorastającym do około 5 m wysokości krzewem, którego duże kwiaty wybarwiają się na kolor purpurowy, który przechodzi w biały, idąc ku górnej części płatków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach magnolii.

Odmiany magnolii - gatunki, których kwiaty pojawiają się po rozwinięciu liści

Biała magnolia - które drzewo wypuszcza piękny biały kwiat

Gatunki i odmiany białych magnolii nie występują jedynie u tych, których liście pojawiają się po rozpoczęciu kwitnienia. Również takie gatunki możemy spotkać w grupie magnolii, które swoje kwiaty wypuszczają dopiero w momencie, gdy liście są już rozwinięte. Zobaczmy, jakie gatunki to są.

Pierwszym gatunkiem magnolii jest magnolia parasolowata - Magnolia tripetala, która charakteryzuje się bardzo dużymi liśćmi, które mogą dorastać nawet do około 50-60 cm. Liście są skupione parasolowato na końcach pędów i stąd właśnie pochodzi nazwa rośliny. Kwiaty pojawiają się w VI i VII.

Następna jest pochodząca z Japonii magnolia Siebolda - Magnolia sieboldii, która dorasta do około 7 m wysokości. W Polsce możemy spotkać ją w formie krzewu. Charakteryzuje się ona białymi i pachnącymi kwiatami, które rozwijają się w VI i VII. Magnolia ta może stać się wyjątkową ozdobą naszego ogrodu.

Magnolia żółta - rodzaje magnolii żółtych

Zdecydowanie najpopularniejszą wśród żółtych magnolii jest magnolia 'Yellow Bird', będąca magnolią brooklińską - Magnolia xbrooklynensis. Właśnie ta odmiana najbardziej kojarzy nam się z żółtymi odmianami. Oprócz niej możemy spotkać się jeszcze z gatunkami, których kwiaty są w odcieniach żółtego.

Pierwszą taką magnolią jest magnolia drzewiasta - Magnolia acuminata, której kwiaty są żółtozielone i wydzielają delikatny zapach. Pojawiają się one pod koniec V i w VI. Ta magnolia żółta dorasta do 20 m wysokości i charakteryzuje się także ozdobnymi czerwonymi owocami.

Ostatnią magnolią o kremowożółtych kwiatach jest magnolia wielkolistna - Magnolia macrophylla, której kwiaty mogą mieć średnicę do 30 cm. Co więcej, magnolia ma bardzo duże liście, które dorastają nawet do 70 cm długości, a u niektórych odmian mogą osiągnąć 90 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny