Jak zrobić dżem czereśniowy? Przepisy kulinarne krok po kroku

Łatwy przepis na dżem z czereśni bez żelfixu

Słodkie owoce zawierają 63 kcal w 100 g, więc osoby, dbające o niskokaloryczną dietę, mogą w pełni korzystać z ich walorów zdrowotnych i smakowych. Ponadto czereśnie wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym, co umożliwia bezpieczne, chociaż ograniczone ich spożywanie, przez chorujących na cukrzycę. Warto również zaznaczyć, że w czereśniach występuje szereg witamin (między innymi C, A, K, E, B6 oraz kwas foliowy), a także minerałów (potas, fosfor, wapń, magnez). Dżem czereśniowy urozmaici nasz jadłospis poza sezonem na świeże owoce, dostarczając jednocześnie cennych składników odżywczych.

Składniki:

  • czereśnie – 3 kg
  • cukier – 60 dag
  • cytryna – sok z 1 cytryny

Przygotowanie:

  1. Czereśnie na zaprawy muszą być dojrzałe i zdrowe. Owoce są ubogie w pektyny, więc proces uzyskiwania dżemu bez żelfixu trwa dość długo. Zanim przystąpimy do przygotowania dżemu, czereśnie przebieramy i dokładnie płuczemy. Usuwamy ogonki i pestki. Owoce przesypujemy do dużego rondla.
  2. Wydrylowane czereśnie zasypujemy cukrem i odstawiamy do czasu, aż puszczą sok.
  3. Czereśnie mieszamy i ustawiamy rondel na niewielkim ogniu.
  4. Owoce gotujemy, często mieszamy zawartość rondla i zdejmujemy tworzącą się pianę.
  5. Dodajemy sok z cytryny. Dodatek soku pozwoli czereśniom zachować kolor i przyspieszy gęstnienie dżemu.
  6. Dżem gotujemy tak długo, aż sok odparuje i zaprawa zacznie gęstnieć.
  7. Dżem z czereśni jest gotowy, gdy kropla przeniesiona na zimny talerzyk zacznie tężeć.
  8. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików typu twist, napełniając je po same brzegi. Zakręcamy nakrętki i ustawiamy słoiki dnem do góry. Po ostygnięciu, możemy umieścić je w domowej spiżarni.

Jeśli nie chcemy smażyć czereśni przez długi czas, słoiki lub weki z czereśni pasteryzujemy przez około 15-20 minut, by pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów. Jeśli szukasz więcej inspiracji kulinarnych, sprawdź także ten artykuł z przepisami na kompot z czereśni.

Jak zrobić dżem czereśniowy z agrestem? Przepis na dżem nie tylko na zimę

Dżem wieloowocowy przygotowujemy, zachowując proporcje owoców –1 kg czereśni i 1 kg agrestu. Czereśnie i agrest przebieramy, odrzucając owoce niedojrzałe i uszkodzone. Usuwamy ogonki i pestki, owoce płuczemy i przesypujemy do dużego rondla.

Składniki:

  • czereśnie – 1 kg
  • agrest – 1 kg
  • cukier – 50 dag – 70 dag

Przygotowanie:

  1. Połowę przygotowanych owoców miażdżymy i zasypujemy cukrem. Naczynie odstawiamy na kilka godzin, by czereśnie z agrestem puściły sok.
  2. Owoce z sokiem mieszamy i gotujemy na niewielkim ogniu. Zawartość rondla często mieszamy.
  3. Do gęstniejącego dżemu dosypujemy resztę całych owoców, mieszamy z zawartością i nadal gotujemy.
  4. Kropla dżemu, przeniesiona na talerzyk, powinna krzepnąć, co wskaże na koniec procesu.
  5. Gorący dżem przelewamy do wyparzonych słoików i dokręcamy nakrętki. Słoiki odwracamy dnem do góry. Przetwory z czereśni i agrestu, po ostudzeniu, przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Dżem z czereśni i agrestu jest smacznym dodatkiem do pieczywa. Możemy dodać przetwory do ciasta, lodów lub naleśników, wykorzystując wyjątkowy smak dżemu przez cały rok.

Dżem z czereśni bez dodatku cukru

Nie wszyscy, niestety, mogą delektować się smacznym dżemem, przygotowanym w tradycyjny sposób. Osoby pragnące uniknąć słodzonych przetworów, mają możliwość sięgnięcia po przepis na dżem z czereśni bez cukru. Na dżem wybieramy owoce dojrzałe, słodkie, zebrane w szczycie sezonu.

Składniki:

  • czereśnie – 1 kg
  • szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Czereśnie drylujemy i dokładnie płuczemy, po czym przesypujemy do rondla.
  2. Rozgniatamy je, by puściły sok – będą się w nim dusić przez około 1 – 1,5 godziny.
  3. Do owoców w soku dodajemy szczyptę soli, która umożliwi czereśniom uwolnienie całej słodyczy.
  4. Owoce dusimy na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, do uzyskania gęstego dżemu.
  5. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików twist lub słoików Weka, pozostawiając wolną przestrzeń kilku centymetrów od brzegów słoika. Dżem pasteryzujemy przez 20 - 30 minut.
Dżem z czereśni na stole w słoiku, a także przepis na dżem czereśniowy
Dżem z czereśni krok po kroku, czyli przepis, jak zrobić dżem czereśniowy

Weki z czereśni bez cukru są naturalnie słodkie. Jeśli przetwory zapragniemy dosłodzić, możemy przed ich wykorzystaniem dodać np. łyżeczkę miodu.

Konfitura czereśniowa – smak lata przez cały rok

Domowe konfitury to wyborne przetwory, które na polskim stole znajdują wyjątkowe miejsce. Przyrządzane z dojrzałych i zdrowych owoców, są przysmakiem, wzbogacającym smak deserów oraz domowym lekiem, podnoszącym odporność organizmu. Słodka konfitura czereśniowa pięknie pachnie i zachwyca głębokim rubinowym kolorem.

Składniki:

  • czereśnie – 1 kg
  • cukier – 1 kg
  • woda – ¼ l

Przygotowanie:

  1. Na konfitury przeznaczamy owoce najlepszej jakości – w pełni dojrzałe, nieuszkodzone, o intensywnym wybarwieniu. Po usunięciu ogonków i wydrylowaniu, należy je dokładnie wypłukać.
  2. W szerokim rondlu przygotowujemy syrop: zagotowujemy cukier z wodą, często mieszamy, aż do otrzymania gęstego syropu.
  3. Na gotujący się syrop wykładamy czereśnie i podgrzewamy całość na małym ogniu, przez około ½ godziny, do zagotowania się.
  4. W czasie gotowania się, nie mieszamy zawartości łyżką, a jedynie potrząsamy naczyniem. Delikatnie usuwamy powstająca pianę.
  5. Konfiturę odstawiamy z ognia i pozostawiamy w tym samym rondlu do następnego dnia, w chłodnym miejscu.
  6. Na drugi dzień konfiturę ponownie gotujemy, do chwili uzyskania szklistych owoców. Rondlem co pewien czas potrząsamy, aby czereśnie nie wypływały. Owoce w konfiturze powinny pozostać w całości.

Gorącą konfiturę przekładamy do małych słoiczków, dokładnie zakręcamy nakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry. Ostudzone słoiki możemy przenieść do chłodnej i suchej domowej spiżarni.

Łatwy przepis na powidła z czereśni

Słodkie powidła czereśniowe są przysmakiem, który sprawdzi się na śniadaniowych kanapkach, w postaci masy do przełożenia ciasta lub do dekoracji deserów.

Składniki:

  • czereśnie – 2 kg
  • cukier – 1 kg
  • woda – ½ szklanki

Przygotowanie:

  1. Czereśnie na powidła drylujemy i dokładnie płuczemy, po czym przesypujemy do rondla.
  2. Owoce miażdżymy, a do soku dolewamy wodę i całość gotujemy na małym ogniu, do rozgotowania owoców.
  3. Odlewamy 1 szklankę soku i dosypujemy cukier. Sok z cukrem gotujemy, do jego rozpuszczenia.
  4. Łączymy owoce ze słodkim sokiem. Zawartość rondla mieszamy i gotujemy, aż powidła czereśniowe staną się gęste.

Gorące przetwory przelewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy nakrętki i odwracamy słoiki dnem do góry. Po ostygnięciu, powidła z czereśni są gotowe do wykorzystania.

ikona podziel się Przekaż dalej