Krzewy balkonowe i tarasowe – uprawa roślin w donicach

Uprawa roślin w donicach na balkonie jest szansą na stworzenie zielonego pokoju, w którym możemy przyjemnie spędzić wolny czas. Na większym balkonie warto ustawić krzewy ozdobne wzdłuż balustrady, tworząc w ten sposób zieloną ścianę, która oddzieli nas od ciekawskich sąsiadów i zakryje mało interesujący widok.

Wybierajmy krzewy na balkon rozkrzewione, ale niezbyt rozłożyste. Szczególnie polecane są kwitnące rośliny, na których kwiaty utrzymują się do późnej jesieni. Praktycznym rozwiązaniem są krzewy przenośne, które możemy przesunąć do mieszkania, w czasie spadku temperatury. Duże donice możemy przesuwać na desce na kółkach, co ułatwi transport większych roślin. W ten sposób przedłużymy znacznie czas przebywania krzewów na balkonie lub tarasie.

Przy komponowaniu balkonowych roślin sprawdzą się harmonijne zestawienia różnych krzewów, np. iglaki na balkon są atrakcyjnym tłem dla krzewu, który obficie pokrywają dekoracyjne kwiaty. Efektownym barwnym akcentem, podkreślającym wyjątkowość krzewów, są kwitnące pelargonie, fuksje lub begonie. Efektownie prezentują się niewielkie rośliny, podsadzone w donicach, w których rosną krzewy balkonowe.

Kwitnące rośliny balkonowe – najpiękniejsze krzewy na balkon

Ołownik (Plumbago auriculata)sprawdzi się na mniejszych balkonach. Niewielki wieloletni krzew dorasta do około 150 cm wysokości. Roślina wywodzi się z Afryki Południowej. Jej ozdobą są kwiaty, wybarwione na niebiesko, różowo lub biało. Ciemnozielone liście opadają na zimę. Roślina obficie kwitnie od lipca do późnej jesieni. Uprawa krzewu wymaga stanowiska zacisznego, osłoniętego przed deszczem, słonecznego lub lekko zacienionego. Ołownik można uprawiać w donicy, przy rusztowaniu oraz w wiszących pojemnikach. Pielęgnacja ozdobnego krzewu polega na codziennym podlewaniu oraz zasilaniu - raz w miesiącu. Przekwitłe kwiaty należy regularnie usuwać. Na zimę roślinę przenosimy do niezbyt jasnego pomieszczenia, o temperaturze od 5 do 15 stopni Celsjusza.

Bieluń (Datura)należy do najpiękniejszych krzewów, uprawianych w donicach. Nadaje się na duży balkon lub taras, bowiem szeroko się rozkrzewia i osiąga około 2 m wysokości. Dekoracyjne lejkowate kwiaty, o długości około 30 cm, pojawiają się w lipcu. Roślina kwitnie bardzo obficie, a odmiany białe wydzielają wieczorem mocny przyjemny zapach. Do efektownych odmian należą bielunie o kwiatach żółtych, pomarańczowych, różowych i niebieskich. Roślina wywodzi się z Ameryki Południowej. Wymaga uprawy na stanowisku osłoniętym od wiatru, słonecznym lub lekko zacienionym. Pielęgnacja bielunia polega na codziennym podlewaniu. W czasie upalnego lata podlewamy roślinę dwa razy dziennie. Na zimę donice z krzewem ustawiamy w chłodnym miejscu, o temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Dbamy o bardzo oszczędne podlewanie, by nie dopuścić do gnicia korzeni i łodyg. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie bielunia.

Bieluń w czasie kwitnienia i inne ciekawe krzewy na balkon, krzewy balkonowe
Jakie krzewy na balkon wybrac, czyli najciekawsze krzewy balkonowe

Granatowiec właściwy (Punica granatum) – jest kwitnącym krzewem, dorastającym do 2 m wysokości, wywodzącym się z Azji. Kwiaty, pełne lub pojedyncze, pojawiają się w czerwcu i dekorują krzew aż do jesieni, kiedy to opadną liście. Do uprawy polecane są odmiany ozdobne – owocujące krzewy mniej obficie kwitną. Okazałe kwiaty mogą mieć barwę czerwoną, żółtą, pomarańczową oraz białą. Krzew nadaje się do prowadzenia w formie piennej. Podlewamy roślinę dwa razy w tygodniu, a w czasie upalnego lata – częściej. Uprawa granatowca nie jest trudna. Donice z rośliną ustawiamy na słonecznym stanowisku, a na zimę przenosimy do pomieszczenia ciemnego i chłodnego. Podlewanie ograniczamy.

Iglaki na balkon – całoroczne dekoracyjne krzewy

Cyprysik (Chamaecyparis) – to efektowna roślina zimozielona. Na zimę może pozostawać na balkonie lub tarasie. Całoroczne popularne odmiany, o kulistym pokroju – cyprysik ‘Hinoki’ oraz cyprysik ‘Sawara’ – dorastają do 150 cm wysokości. Rośliny pochodzą z Japonii. Ich uprawa wymaga ustawienia donicy w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu. W okresie zimowym należy zapewnić iglakom stanowisko zacienione, co zapobiegnie wysychaniu roślin. Podłoże warto wyściółkować. W ciągu roku ziemia w donicy powinna pozostawać umiarkowanie wilgotna.

Tuje na balkon, żywotniki (Thuja) – to rośliny zimozielone, o wyprostowanym wierzchołku i płaskich wachlarzowatych gałązkach. Karłowe oraz wolno rosnące odmiany żywotników zachodnich (Thuja occidentalis) mogą być uprawiane w donicach. Atrakcyjne tuje na balkon:

  • tuja ‘Danica’- po dwudziestu latach uprawy osiąga 50 cm wysokości oraz 100 cm szerokości. Ozdobą iglaków są soczyście zielone gęste gałązki oraz kulisty pokrój,
  • odmiana karłowa ‘Globosa’ - o kulistym pokroju, osiąga 150 cm wysokości i podobną szerokość, więc może być ozdobą większego balkonu lub tarasu,
  • tuja ‘Hoseri’ – po dziesięciu latach uprawy osiąga zaledwie 30 cm wysokości. Krzew jest bardzo gęsty. Roślina zimozielona pięknie prezentuje się na niewielkim balkonie, w towarzystwie innych iglaków, o zróżnicowanych odcieniach zieleni.

Sosna górska, kosówka (Pinus mugho)jest krzewem, który możemy uprawiać na balkonie. Odmiana ‘Ophir’ wyróżnia się odpornością na mróz i zanieczyszczenia powietrza, co umożliwia hodowlę iglaków w miejskim i przemysłowym środowisku. Sosnę sadzimy na słonecznym balkonie. Jej wyjątkową ozdobą są brązowe szyszki. Ciemnozielone igły przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Barwne igły zdobią roślinę do wiosny. Po dziesięciu latach hodowli kosówka ‘Ophir’ osiąga 50 cm wysokości oraz 100 cm szerokości.

ikona podziel się Przekaż dalej