Ozdoby w ogrodzie

Wybór odpowiednich roślin

O to, żeby nasz ogród pięknie prezentował się zimą, warto zadbać już na etapie projektu. Wśród roślin nie powinno zabraknąć tych, które będą jego dekoracją w tym okresie. Poza rozmaitymi iglakami, postawmy też na zimozielone rośliny liściaste, takie jak rododendron, bukszpan, ostrokrzew, irga czy ognik szkarłatny. Wiele z nich zdobią czerwone i pomarańczowe owoce, które z pewnością ożywią wygląd zimowego ogrodu. Odpornością na niskie temperatury odznaczają się ciemierniki – te kwiaty budzą się do życia i kwitną właśnie zimą!

Choć za oknem śnieg i mróz, nawet wtedy możemy wykonać drobne prace. Jak zadbać o ogród zimową porą?

Bielenie drzew i krzewów owocowych

To zabieg, który zapobiega zamarzaniu wody w szczelinach pni, a tym samym pęknięciom mrozowym. W słoneczne dni pnie nagrzewają się, a kiedy przychodzi wieczorny mróz, kora pęka wskutek znacznej różnicy temperatur. Może to doprowadzić nawet do uschnięcia drzew. Aby tego uniknąć, pnie pokrywamy grubą warstwą roztworu wapna lub farby emulsyjnej emulsyjną – będą odbijać promienie słoneczne i nie nagrzeją się tak bardzo. Bielenie najlepiej zaplanować na grudzień lub styczeń.

Usuwanie zasuszonych owoców

Zdarza się, że zimą na drzewach pozostają zasuszone owoce – to tzw. owocowe mumie. Najczęściej są one oznaką choroby (np. parch, brunatna zgnilizna). Plamy gnilne obejmują cały owoc, który – o ile nie spadnie na ziemię – może pozostać na drzewie aż do kolejnego sezonu. Mumie należy zebrać, ponieważ w przeciwnym razie wiosną staną się źródłem choroby: znajdujące się w nich zarodniki grzyba będą się rozprzestrzeniać.

Ogród zimowy

Doglądanie roślin podczas spaceru

Zimowe spacery sprzyjają relaksowi. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji przechadzek po naszym ogrodzie regularnie doglądać roślin. Jesienią powinniśmy je zabezpieczyć przed wiatrem, śniegiem i mrozem. Zimą natomiast sprawdzać stan osłon, a w razie potrzeby uzupełnić braki słomą, agrowłókniną czy gałązkami świerku. To ważne zwłaszcza w przypadku tych najbardziej wrażliwych na mrozy roślinek.

Pokryte szronem albo warstwą białego puchu gałęzie krzewów i drzew wyglądają bajecznie, jednak gdy śniegowe czapy są zbyt grube i ciężkie, warto je usunąć. Pozwoli to uniknąć zbytniego obciążenia gałęzi, a w efekcie ich odkształcenia lub nawet połamania. Przed zapowiadanymi obfitymi opadami śniegu można dodatkowo obwiązać iglaki sznurkiem. Pamiętajmy też o regularnym odśnieżaniu ogrodowych alejek, aby przyjemniej się nimi spacerowało.

Planowanie kolejnego sezonu

Zimowy czas możemy wykorzystać na stworzenie kalendarza prac, jakie wykonamy wiosną, zaplanowanie wyglądu rabat, uzupełnianie wiedzy o roślinach, które chcemy dosadzić w nadchodzącym sezonie. Wiosną musimy pamiętać m.in. o zdjęciu osłon, wysianiu roślin jednorocznych do skrzynek, zasileniu podłoża nawozem lub kompostem czy pielęgnacji trawnika. Pierwsze prace ogrodnicze rozpoczniemy już w marcu – z pewnością przebiegną sprawniej, jeśli wcześniej stworzymy szczegółowy plan działania.

Budowa karmnika

Karmnik to nie tylko atrakcja dla najmłodszych domowników (dzieci będą mogły obserwować przylatujące do niego ptaki), lecz także wyjątkowa ozdoba ogrodu. Możemy kupić gotowy karmnik lub zbudować go samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie, a na pewno dostarczy wiele satysfakcji i będzie świetną okazją do spędzenia czasu razem. Wykonany z drewna karmnik należy zaimpregnować, a następnie umieścić w ustronnym miejscu, w pobliżu drzew. W karmniku umieszczamy bogate w tłuszcze nasiona, a także słoninę, która stanowi największy przysmak sikorek.

Karmnik

Świąteczne dekoracje

Dekorowanie domów i ogrodów z okazji świąt Bożego Narodzenia to uroczy zwyczaj, który przywędrował do nas z Ameryki. Kolorowe światełka z pewnością stworzą magiczny nastrój w naszym ogrodzie! Możemy przyozdobić nimi gałęzie drzew, elewację domu, płot lub balustradę. Modne jest również ubieranie choinki w ogrodzie.

Podczas zakupu upewnijmy się, że wybraliśmy światełka przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Poza łańcuchami światełek coraz popularniejsze jest podświetlanie wybranych roślin jednolitym światłem – dzięki temu zabiegowi podkreślimy ich kontury lub wyeksponujemy detale. Wszystko to sprawi, że po zmroku nasz zimowy ogród przemieni się w bajkową krainę, która zachwyci każdego.

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka, miłośniczka ogrodów i redaktorka bloga Morizon.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny