8 najbardziej lubianych kwiatów wiosennych w Polsce - to ich szukamy pod śniegiem!
Wczesną wiosną warto wybrać się na spacer po lesie lub odwiedzić wiosenny ogród, by stać się częścią budzącej się przyrody. Zachwyt budzą wiosenne kwiaty, wychylające się spod zalegającego jeszcze śniegu, zaczynają kwitnąć niektóre drzewa i krzewy, a zewsząd rozlega się ptasi świergot. Pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się już w połowie lutego, tworząc barwne i pachnące łany. Niektóre kwiaty, kwitnące wiosną, warto hodować w domu, by i w mieszkaniu zapanowała radosna wiosenna atmosfera. Poznaj nazwy kwiatów wiosennych i przeczytaj, jakie wiosenne rośliny doniczkowe warto hodować w domu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.
Wiosenne kwiaty – pierwsze wiosenne kwiaty w lesie i w ogrodzie
Najpiękniejsze kwiatki – zwiastuny wiosny
Pierwsze rośliny wiosenne zaczynają kwitnąć na przedwiośniu, w lutym i w marcu, zapowiadając zbliżającą się wiosnę. Spacer po lesie, w poszukiwaniu zwiastunów wiosny, przyniesie wiele niespodzianek, bo do życia budzą się nie tylko wiosenne kwiatki. W czasie spaceru napotkamy krzewy kwitnące wiosną, takie jak leszczyna pospolita (Corylus avellana) lub urokliwa wierzba iwa (Salix caprea), z jej miękkimi wierzbowymi kotkami. Nad roślinami zaczynają krążyć pszczoły i motyle, z zimowego snu budzą się zwierzęta.
Najładniejsze kwiaty wiosenne, których warto poszukać w lesie, to przebiśniegi. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) – obejmuje kwiaty cebulowe, z rodziny roślin amarylkowatych (Amaryllidaceae), kwitnące od lutego do kwietnia. Delikatne liczne dzwonkowate kwiatki osiągają około 20 cm – 30 cm wysokości. Pierwsze wiosenne kwiaty kwitną często pod pokrywą śnieżną. Śnieżnobiałe zewnętrzne płatki znaczą zielone plamki. Pachnące miodem byliny rozmnażają się z cebulek przybyszowych. Okazałe łany przebiśniegów tworzą spektakularny widok, stąd wybierane są często na kwiaty wiosenne w ogrodzie, gdzie rosną pod drzewami, bujnie okrywając ogrodowe zakątki - cebulki kwiatowe dostępne są na rynku ogrodniczym. Dziko rosnące kwiaty wiosenne objęte są ochroną gatunkową.
Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum) – nazywana bywa białym fiołkiem, bowiem jej dzwonkowate kwiatki, podobnie jak fiołki wonne, pojawiają się na przedwiośniu, na początku marca. Pachnące byliny spotykane są w całej Polsce, szczególnie obficie na terenach górzystych. Kwiaty wiosenne tworzone są pośród lancetowatych ciemnozielonych liści, na 15 –cm łodyżce. Białe zwisające dzwonki naznaczone są żółtym obrzeżeniem. Piękne kwiaty cebulowe podlegają częściowej ochronie. Warto uprawiać je w ogrodzie – cebulki kwiatowe bez problemu zakupimy w sklepach ogrodniczych.
Wiosna w ogrodzie – dekoracyjne kwiaty cebulowe
Bulwiaste i cebulowe kwiaty wiosenne sadzimy na trawnikach, często pod drzewami oraz na bylinowych rabatkach. Ich wyróżnikiem jest krótki okres wegetacji, więc, aby cebulki kwiatowe zdrowo się rozrastały, należy starannie przygotować stanowisko. Trzy tygodnie wcześniej, przed zasadzeniem bulw i cebul, glebę zasilamy mineralnymi nawozami. Kwiaty cebulowe chronimy przed zimowymi spadkami temperatur, osłaniając je, po wystąpieniu pierwszych przymrozków.
Krokus wiosenny (Crocus vernus) – kwitnie wczesną wiosną, od lutego do kwietnia. Wiosenne kwiaty – białe, liliowe, żółte oraz pasiaste – najpiękniej rozwijają się na słonecznym stanowisku, o lekkiej, przepuszczalnej i próchnicznej glebie, bez zawartości wapnia. Wyrastają z bulwocebuli. Barwne kwiaty ogrodowe, zwiastuny wiosny, często dekorują rabaty i trawniki, zanim stopi się śnieg. Kielichowate kwiatki otwierają się w czasie słonecznej aury i zamykają po zachodzie słońca. W naturze podziwiać możemy krokus spiski (Crocus scepusiensis), porastający górskie łąki i hale. Dziko rosnące pierwsze wiosenne kwiaty objęte są częściową ochroną.
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) –to polecanekwiaty na wiosnę do ogrodu. Sasanki, pierwsze wiosenne kwiaty, pojawiają się na początku marca. Dziko rosnące byliny zasiedlają lasy i łąki o wapiennym podłożu. Rozeta pierzastych omszonych liści wyrasta z mocnego kłącza. Duże dzwonkowate kwiaty, o średnicy do 8 cm, kwitną na szczycie prostej łodyżki. Pojedyncze kłącza mogą wytworzyć nawet kilkanaście łodyg – w ten sposób sasanki widoczne są w postaci niewysokich kęp. Sasanki zwyczajne w naturalnych siedliskach nie występują - uznane są za rośliny wymarłe. Ogród wiosną, z fioletowopurpurowymi sasankami z żółtym środkiem oraz ich białymi odmianami, wyróżnia się wyjątkowym wyglądem. Kwiaty wiosenne w ogrodzie wymagają nasadzenia w miejscach nasłonecznionych, o lekkiej przepuszczalnej glebie. Sprawdzą się w ogrodach wrzosowych i na bylinowych rabatach, gdzie mogą im towarzyszyć inne pierwsze wiosenne kwiaty. Sprawdź także ten artykuł na temat sasanki w ogrodzie.
Najciekawsze rośliny doniczkowe – kwiaty wiosenne w naszym otoczeniu
Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) – jest typowym ogrodowym gatunkiem hiacyntów, uprawianych w naszym kraju. Należy do rodziny roślin szparagowa tych. Kwiaty wiosenne w ogrodzie wydzielają mocny przyjemny zapach i mają żywy kolor. Ogród wiosną nie może obyć się bez tych oryginalnych roślin, kwitnących od marca do maja. Dekoracyjne kwiaty kwitnące wiosną, ujęte są w okazałe groniaste kwiatostany. Na rabatach królują dzwonkowate kwiatki – fioletowe, chabrowe, żółte, pomarańczowe i białe. Kwiaty ogrodowe obficie zasilamy. Hiacynt warto podeprzeć palikami, by nie doszło do złamania ciężkiego i dużego kwiatostanu. Latem można przystąpić do rozmnażania roślin, poprzez oddzielenie od cebuli cebulek przybyszowych, które szybko sadzimy.
Kwiaty cebulowe wymagają nasadzenia na słonecznym zacisznym stanowisku, w żyznej glebie, o obojętnym odczynie pH. Istotną sprawą jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Rabatki, na których będzie rósł hiacynt, odchwaszczamy, spulchniamy glebę i wzbogacamy ją kompostem. Cebulki umieszczamy w gruncie na przełomie września i października. Po około trzech latach kwiaty cebulowe przesadzamy na nowe miejsce. Wiosenny hiacynt można uprawiać w pojemniku. Rośliny doniczkowe nadają się do dekoracji pomieszczeń, balkonów i tarasów. Barwny wiosenny hiacynt wprowadzi radosny nastrój do każdego wnętrza.
Szafirek armeński (Muscari armeniacum) – podobnie jak hiacynt, zaliczany jest do rodziny roślin szparagowatych. Popularne kwiaty cebulowe spotykane są w parkach, chętnie hodowane w ogrodzie, a także są cenione jako wdzięczne rośliny doniczkowe. Ozdobą byliny są szafirowoniebieskie lub białe kwiatki, w 8-cm gronach. Szarozielone wąskie liście pokładają się na ziemi. Rośliny osiągają około 15 cm – 25 cm wysokości. Szafirki to pierwsze wiosenne kwiaty, zdobiące ogrody, balkony i wnętrza mieszkalne, w marcu oraz w kwietniu. Kwiaty kwitnące wiosną wymagają nasadzenia w żyznej glebie, w doniczce z warstwą drenażową, umożliwiającą odprowadzenie nadmiaru wody. Urocze rośliny wiosenne nie tolerują nadmiernie mokrego podłoża. Cebule sadzimy w szerokich doniczkach, w październiku, po czym przechowujemy je w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza, np. w chłodnej piwnicy. Dbamy o umiarkowane podlewanie. Na początku okresu zimowego, w grudniu, przenosimy rośliny wiosenne do wnętrza, o temperaturze otoczenia wynoszącej około 15 stopni Celsjusza. Szafirki zakwitną po około 6 tygodniach.
Inne nazwy kwiatów wiosennych, dekorujących ogród wiosną, a nadających się także do dekoracji balkonów i tarasów, to, np. narcyzy, stokrotki, pierwiosnki czy bratki. Wybieramy takie kwiaty na wiosnę, które odporne są na niskie temperatury, a nawet przymrozki.
Wiosna w ogrodzie – krzewy kwitnące wiosną
Krzewy są wieloletnimi drzewiastymi roślinami, cenionymi za swoje dekoracyjne walory. Nie sprawiają problemów uprawowych, a ich dobór zależy od rodzaju ogrodu. Wybierając krzewy ozdobne zastanówmy się, czy rozrastając się, będą miały dostatecznie dużo miejsca do rozwoju Ważną kwestią jest dobór gatunków do rejonu klimatycznego, w którym będą rosły, co wiąże się z wytrzymałością na zimowe spadki temperatury i odpornością na letnie upały. Krzewy ozdobne, dekorujące ogród wiosną, to, np. forsycja i porzeczka krwista.
Forsycja (Forsythia) – należy do jednych z najpiękniejszych krzewów. Dzwonkowate złociste kwiaty są zapowiedzią, że już rozpoczęła się wiosna w ogrodzie. W naszym kraju uprawiana jest forsycja pośrednia, forsycja zwisająca oraz forsycja koreańska. Każdy gatunek tworzy liczne odmiany. Krzewy forsycji wymagają nasadzenia w żyznym i wilgotnym podłożu. Ogrodnicy polecają ściółkowanie stanowiska, co pozwala utrzymać właściwą wilgotność gleby. Krzewy ozdobne najlepiej rozwijają się na słonecznych i zacisznych stanowiskach, znoszą również miejsca lekko zacienione – można je sadzić pod wyższymi drzewami. W dużych ogrodach warto posadzić roślinę w miejscu widocznym, w którym w całej okazałości ukaże swoje zalety – rozwijające się kwiaty, kwitnące wiosną, w marcu, przed pojawieniem się liści, co sprawi, że złociste kwiaty na wiosnę rozjaśnią ogrodowe zakątki. W czasie zimy można ściąć gałązki krzewu, z pąkami kwiatowymi. Wstawione do wazonu z wodą, zakwitną, wprowadzając wiosenny klimat do naszego mieszkania. Im później pozyskamy gałązki, tym szybciej zakwitną.
Porzeczka krwista (Ribes sanguineum) – jest pięknym krzewem, kwitnącym na przełomie kwietnia i maja. Cały krzew wydziela przyjemny zapach. Ozdobą rośliny są długie omszone pędy, dorastające do 2 m długości. Zaokrąglone liście osiągają do 8 cm długości i szerokości. Są omszone po obu stronach blaszki liściowej - na spodniej stronie filcowaty kutner jest biały. Porzeczka krwista obficie kwitnie. Intensywnie czerwone kwiaty, ujęte w zwisające 9-cm grona, z czasem bledną. Owocem są czarne jagody, z charakterystycznym sinawym nalotem. Krzew porzeczki krwistej dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, w podłożu przeciętnie wilgotnym. Nie toleruje gleb mokrych i zimnych. Pielęgnacja krzewu polega na osłonieniu rośliny na zimę. Porzeczka krwista może być hodowana w rejonach o zanieczyszczonym powietrzu, dlatego chętnie wybierana jest do ogrodów w ośrodkach przemysłowych i miejskich. Pięknie prezentuje się w nasadzeniach grupowych, może pełnić rolę efektownego nieformowanego żywopłotu lub stać się ozdobnym soliterem. Nad miododajnymi roślinami uwijają się pszczoły i motyle.