8 najbardziej wyczekiwanych roślin wiosennych w naszych ogrodach
Wiosnę najszybciej przywitamy w lasach liściastych i mieszanych. Do życia budzą się kwitnące byliny, w Polsce objęte często ochroną. Wiosenne kwiaty korzystają ze słońca, zachwycając spacerowiczów bogactwem barw i zapachów. Pierwsze rośliny wiosenne, uprawiane w ogrodzie, stanowią efektowną ozdobę rabatek, ogrodów wrzosowych i skalników. Nie mają dużych wymagań siedliskowych. Najpiękniej prezentują się w dużych grupach, tworząc kolorowe pachnące łany. Poznaj najpiękniejsze gatunki – zwiastuny zbliżającej się wiosny.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najpiękniejsze zwiastuny wiosny - pierwsze rośliny wiosenne
Rannik zimowy (Eranthis hiemali) – w czasie łagodnej zimowej aury, zakwita już w lutym. W czasie mroźnej pogody roślina zakwitnie w marcu. Rannik zimowy jest uroczą rośliną, o intensywnie żółtych sześciopłatkowych kwiatach, o średnicy około 3 cm. Tworzy bulwki, z których wyrasta delikatna łodyżka, z ciemnozielonym dłoniastym liściem, stanowiącym efektowne tło dla kwiatu. Bylina dorasta do 15 cm wysokości. W naturze wysiewa się sama, stopniowo okrywając dużą powierzchnię. W ogrodzie warto sadzić rannik zimowy w towarzystwie innych wczesnowiosennych roślin, np. z przebiśniegami - bylinami o białych płatkach, ładnie kontrastującymi z żółtymi rannikami. Rynek ogrodniczy oferuje sadzonki wiosennych kwiatów. Ranniki sadzimy po kilka okazów, w odstępie 50 cm. Będą dobrze czuły się u podnóża krzewów wrzosowatych lub w pobliżu azalii.
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) – jest drobną rośliną, zwiastującą wiosnę. Często zakwita pod śnieżną okrywą, w lutym i kwitnie do kwietnia. Bylina dorasta do 20 cm - 30 cm wysokości. Jej ozdobą są piękne dzwonkowate kwiaty, o białych płatkach, z zielonkawymi plamkami na zewnętrznej stronie. Śnieżyczka przebiśnieg masowo kwitnie na trawnikach i w podszyciu liściastych drzew. Rośliny wydzielają przyjemną miodową woń, wabiąc w ten sposób owady zapylające. Dziko rosnące rośliny objęte są ochroną, jednak z powodzeniem możemy uprawiać je w przydomowych ogrodach.
Pierwiosnek lekarski (Primula veris) – to zimotrwała bylina, dorastająca do 20 cm wysokości, zakwitająca na początku marca. Ozdobą prymulek są złocistożółte miękkie kwiaty, z pomarańczową plamką u nasady. Na mocnym pojedynczym pędzie pojawia się baldach, zawierający do 30 kwiatów, o średnicy 1 cm – 2 cm.. Kwiaty otacza rozetka lekko pomarszczonych liści. Kwiaty i łodyżki pokryte są gęstymi włoskami. Rośliny porastają miejsca słoneczne i średnio zacienione, o wapiennym podłożu. W czasie kwitnienia Primula veris pojawia się również pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), o większych jasnożółtych kwiatach, z ciemnożółtym środkiem. Siedliska gatunku znajdują się w miejscach wilgotnych – na łąkach i w zaroślach na skraju lasów. Pierwiosnki w ogrodzie rozmnaża się z nasion, wysianych pod szkłem. Młode roślinki wysadzamy jesienią, w odstępie 15 cm. Większe kępy dzielimy.
Kwiaty wiosenne kwitnące w marcu i w kwietniu - gatunki spotykane w Polsce
Przylaszczka pospolita (Hepatica triloba) – jest naszą rodzimą byliną, o delikatnych fioletowoniebieskich kwiatach, o średnicy 1,5 cm – 3 cm. Kwiaty otwierają się w czasie słonecznej aury i zamykają wieczorem lub w czasie deszczu. Częściowo zimozielone trójklapowe liście, osadzone na długich ogonkach, tworzą rozety. Przylaszczki w ogrodzie pięknie wyglądają, nasadzone z krokusami, pierwiosnkami lub z przebiśniegami. Preferują stanowisko lekko zacienione, ciepłe, o żyznej wapiennej glebie. Rośliny wiosenne nie potrzebują zimowego okrycia. Przylaszczki rozmnażamy z nasion, wysianych po zbiorze do skrzynek oraz przez podział kępy, od maja do czerwca oraz w sierpniu. Na 1 m2 sadzimy około 10 roślin.
Fiołek wonny (Viola adorata) – to pięknie pachnąca bylina, odporna na mróz. Roślina zdobi ogród przez cały rok. Okrągłe dekoracyjne zimozielone liście zadarniają ogrodowe przestrzenie. W kwietniu i w maju pojawiają się fioletowe lub białe miododajne kwiaty, nad którymi unoszą się motyle i inne owady zapylające. W ogrodzie możemy sadzić fiołki w miejscach zacienionych i wilgotnych, o próchnicznej glebie. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie – nie wymaga stosowania zabiegów pielęgnacyjnych, a rozmnaża się poprzez podział poziomych rozłogów, które ukorzeniają się co 12 cm. Fiołek wonny osiąga około 15 cm wysokości. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji fiołka wonnego.
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) – tworzy w marcu i kwietniu głęboko wcięte soczyście zielone liście oraz pojedyncze kwiaty, o średnicy 2,5 cm. W Polsce spotykane są powszechnie zawilce białe oraz rzadsze, objęte ochroną, odmiany niebieskie i żółte. W ogrodzie możemy obsadzić zawilcami stanowiska wilgotne, zacienione, o żyznym podłożu. Najczęściej bylinę rozmnaża się przez podział kłączy. Piękne kobierce zawilców współistnieją z paprociami, które rozwijają się po przekwitnięciu wiosennych kwiatów. Rynek ogrodniczy oferuje atrakcyjne odmiany, takie jak zawilce jasnoniebieskie ‘Blue Beauty’ lub ‘Blue Bonnet’ oraz zawilce różowe ‘Rosea’.
Wiosenne piękności – kwiaty majowe w naszym ogrodzie
Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum) – tworzy wspaniałe kobierce – białe, różowe, niebieskie i fioletowe. Roślina dorasta do 10 cm wysokości. W zależności od odmiany, kwiaty pojawiają się od połowy kwietnia do połowy maja. Nad miododajnymi kwiatami możemy obserwować barwne motyle i uwijające się inne owady zapylające. Roślina znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, do obsadzania obwódek rabat, zdobi murki i wykorzystywana jest do zadarniania ogrodowych zakątków. Bylina dobrze rośnie na ciepłym i słonecznym stanowisku, o żyznej przepuszczalnej oraz umiarkowanie wilgotnej glebie. Bardzo obficie kwitnie, zupełnie przesłaniając kwiatami płożące się pędy i zimozielone liście.
Konwalia majowa (Convallaria majalis) – w Polsce spotykana jest w liściastych i mieszanych lasach, dekoruje leśne polany i miejskie skwerki. Chętnie uprawiana jest w ogrodzie, dla pachnących dzwonkowatych kwiatów, wychylających się z szeroko lancetowatych, ciemnozielonych dwóch liści. Konwalia jest rośliną kłączową. Drobne kwiaty pojawiają się na 25-cm łodyżce, wyrastającej z 3-letniego kłącza. Bylina kwitnie w maju i w czerwcu. Szybko przystosowuje się do panujących warunków uprawowych – dobrze rośnie w słońcu i w miejscach zacienionych, na stanowiskach o próchnicznej lekkiej glebie, o kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,0). Kwiaty konwalii wykorzystywane są na bukiety ślubne i do dekoracji mieszkań. Rośliny rozmnaża się z sadzonek kłączowych. Sadzimy je późną jesienią, w październiku i listopadzie – do 10 sztuk na 1 m2.
Niektóre kwiaty wiosenne znajdują zastosowanie w gospodarstwie domowym i w medycynie. Kandyzowanymi kwiatami fiołka wonnego dekoruje się ciasta i desery. Napar ze świeżych i suszonych liści pierwiosnka uśmierza bóle głowy, natomiast herbata z korzenia pomaga w stanach nerwowych. Napar z konwalii ma działanie moczopędne i działa leczniczo na serce. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są trujące, więc przed wysadzeniem w ogrodzie, warto poznać, jakie mają właściwości, a wykorzystując rośliny w celach leczniczych, należy skonsultować ich działanie z lekarzem.