Storczyki - czym charakteryzują się orchidee

Storczyki uważane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów, które możemy uprawiać w domu w doniczkach. Jednak powinniśmy mieć na względzie to, że różne rodzaje storczyków mają inne wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji. Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach, pielęgnacja tych roślin nie jest wcale tak prosta i wymaga większej wiedzy.

Musimy również pamiętać o tym, że bez względu na to, jakie odmiany storczyków doniczkowych wybierzemy, są one podatne na szkodniki. Wełnowce na szkodnikach występują bardzo często i są one niebezpieczne, ze względu na to, że osłabiają roślinę, doprowadzają ją do obumierania, a dodatkowo orchidea może być porażona z tego powodu chorobami grzybowymi.

Jednak nie ryzykujmy z tych storczyków białych, niebieskich, różowych czy żółtych. Te najpiękniejsze kwiaty będą idealnie ozdabiały nasze parapety, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki, a pielęgnacja będzie prowadzona prawidłowo. Dlatego, jeśli chcemy zakupić kwiaty, które będą wyglądały pięknie, taki storczyk biały lub w innym kolorze, będzie doskonały.

Warto wspomnieć o tym, że storczykowate - Orchidaceae są jedną z najliczniejszych rodzin wśród roślin nasiennych. Musimy wiedzieć, że do storczyków zaliczane są różne rośliny, które uprawiane są w naszych domach. Do najbardziej popularnych zalicza się storczyk Phalaenopsis, Cattleya, Cymbidium, a także Dendrobium. Zobaczmy więc, jak wyglądają te storczyki i dlaczego uważane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów dostępnych w uprawie.

Storczyk Phalaenopsis - czym charakteryzuje się najpopularniejszy storczyk

Storczyk Phalaenopsis - czym charakteryzuje się ten gatunek storczyka

Falenopsis - Phalaenopsis, czyli ćmówka, bo tak inaczej nazywana jest ta roślina, zalicza się do rodziny storczykowatych - Orchidaceae. Rodzaj ten obejmuje aż 66-69 gatunków roślin, które naturalnie występują w północnej Australii i południowo-wschodniej Azji. Ten rodzaj storczyków jest łatwy w uprawie i charakteryzuje się długotrwałym kwitnieniem.

Kwiaty tych roślin są różnobarwne, duże, a dodatkowo niektóre z nich wydzielają zapach. To właśnie z tego powodu rośliny te należą do najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach. Co więcej, ich różnorodność dostępna w sklepach ogrodniczych jest nieprawdopodobna, dlatego każdy z nas może znaleźć odpowiednią dla siebie odmianę lub mieszańca międzygatunkowego.

Storczyk Phalaenopsis jest rośliną zielną, która nie wytwarza pseudobulw. Jego łodyga jest skrócona i ukryta wśród pochew liści. Korzenie przybyszowe wyrastają z kącików dolnych liści i rozchodzą się one w różnych kierunkach. Pokryte są one srebrzystym lub białym welamenem. Warto zaznaczyć również to, że są one bardzo łamliwe, dlatego musimy na nie bardzo uważać.

Zielone liście, osiągające 5-65 cm długości wyrastają zarówno naprzemianlegle, jak i skrętolegle. Charakterystyczne jest również to, że blaszka liściowa jest bardzo gruba i gładka. Najważniejszym elementem są jednak kwiaty, które wyrastają w wiechach i gronach na szczytach pędów. Pędy mogą mieć długość 60-150 cm. Rośliny cechują się tym, że w przypadku barwnych gatunków, pęd kwiatostanowy jest zazwyczaj rozgałęziony, natomiast kupując storczyk biały, będzie on miał zazwyczaj nierozgałęziony pęd. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pielęgnacji storczyka po przekwitnięciu.

Storczyki Phalaenopsis - popularne mieszańce i odmiany ozdobne

Decydując się na kupno tych gatunków storczyków, powinniśmy wziąć pod uwagę, że w wyniku hodowli otrzymano już z tego rodzaju około 5000 mieszańców międzygatunkowych, które różnią się między sobą rozmiarem i barwą kwiatów. Warto zaznaczyć, że to właśnie te mieszańce należą do najbardziej cenionych przez osoby zajmujące się hodowlą storczyków.

Gatunki i odmiany mogą mieć różne barwy kwiatów. I właśnie pod tym względem wyróżnia się całkowicie białe storczyki, którymi są między innymi Phalaenopsis amabilis, Phalaenopsis aphrodite oraz Phalaenopsis stuartiana. Natomiast styorczyki białe z barwnymi elementami to Phalaenopsis equestris, Phalaenopsis lindenii, Phalaenopsis lueddemanniana, czy Phalaenopsis violacea.

Kwiaty paskowane z kolei mają odmiany storczyków Phalaenopsis equestris i Phalaenopsis lueddemanniana, a także gatunek Phalaenopsis  lindenii. Phalaenopsis micholitzi, Phalaenopsis  mannii, Phalaenopsis mariae, Phalaenopsis  fuscata, Phalaenopsis fasciata, Phalaenopsis cochlearis, Phalaenopsis cornu-cervi, Phalaenopsis corningiana i odmiany Phalaenopsis lueddemanniana mają kwiaty w kolorze żółtym. Natomiast kwiaty w barwie różowej i fioletoworóżowej mają gatunki Phalaenopsis sanderiana i Phalaenopsis schilleriana.

Rodzaje storczyków - gatunki storczyków, na które warto zwrócić uwagę

Gatunki storczyków - dobre dla średnio zaawansowanych ogrodników - Cattleya i Dendrobium

Wśród storczyków wyróżnia się gatunki łatwe i dość ciężkie w uprawie. Gatunek Cattleya i Dendrobium należą właśnie do tych nieco cięższych w uprawie, dlatego przed ich zakupem powinniśmy zapoznać się z tym, jakie mają one wymagania i jak powinna przebiegać ich pielęgnacja.

Wśród gatunku Cattleya niektóre rośliny mogą płożyć się po ziemi, a inne osiągną wysokość do 1 m. Ich pseudobulwy są trzcinowate, liście osiągają 7-9 cm długości i utrzymują się one przez 2 lata na pseudobulwie. Ich kwiaty są białe, różowe, fioletowe, purpurowe i czerwone, jednak barwa czerwona jest rzadko spotykana. Ich zapach jest wielokrotnie bardzo intensywny, ale przyjemny.

Kobieta podczas przesadzania stroczyka, a także odmiany storczyków doniczkowych
Jakie odmiany storczyków doniczkowych warto wybrać i jak je uprawiać

W przypadku gatunku Dendrobium wyróżnia się ponad 1500 gatunków, z czego niektóre mogą być płożące, a inne dorastają do około 60 cm wysokości. Ich członowate pseudobulwy mogą być wiecznie zielone lub mogą również gubić swoje liście na zimę. Liście mogą wyrastać zarówno spiralnie na szczytach bulw, jak i w dwóch rzędach.

Najważniejsze są jednak kwiaty, które wybarwiają się praktycznie na wszystkie kolory. Co więcej, mogą być one jednobarwne, jak i wielobarwne. Często na ich powierzchni zauważymy paski, czy też kropki. Kwiaty zebrane są w grona, które osadzone są na wierzchołkach bulw. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki tych roślin mają kwiaty pachnące, a dodatkowo niektóre z nich mogą zakwitać nawet kilka razy do roku.

Gatunek Cymbidium - łatwa w uprawie orchidea

Jeśli zależy nam na storczykach, które będą łatwe w uprawie i nie będą wymagały skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, poza zakupem storczyka Phalaenopsis, możemy zdecydować się także na storczyki Cymbidium. Właśnie te gatunki są bardzo proste do uprawy w domu.

Warto wiedzieć, że wśród storczyków Cymbidium, wyróżnia się gatunki niskie, dorastające do 15-20 cm wysokości oraz gatunki wysokie, które mogą osiągnąć do 1,5 m wysokości. Charakterystyczne dla nich jest to, że z dużych pseudobulw wyrastają wąskie i długie liście i łodygi kwiatostanowe, na których wyrasta 15-20 kwiatów.

Te storczyki dostępne są praktycznie we wszystkich barwach. Mogą być również jednobarwne, jak i wielobarwne. Wyrastają one z pseudobulw, które umieszczone są u podstawy liści. Warto wspomnieć także o tym, że mieszańce tego gatunku bardzo rzadko wytwarzają zapach.