Różowe rośliny wieloletnie - które różowe byliny możemy użyć na klomby

Różowy kolor kwiatów pojawia się dość często, natomiast wielokrotnie jest on dość nieoczywistym połączeniem. Jeśli szukamy kolorowych kwiatów w kolorze różowym, które świetnie komponowałyby się z białymi, niebieskimi, czy też fioletowymi barwami innych kwiatów, z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na takie rośliny, jak krwawnik i piwonia. Zobaczmy, czym charakteryzują się te rośliny.

Pierwszą rośliną wieloletnią jest krwawnik pospolity - Achillea millefolium, który naturalnie pojawia się w całej strefie umiarkowanej, a w Polsce możemy go spotkać również na przydrożach i łąkach. Warto wiedzieć, że roślina ta dorasta do około 70 cm wysokości i charakteryzuje się wielokrotnie pierzastymi liśćmi, osadzonymi gęsto na łodydze. Na uwagę zasługują także kwiaty w kolorze białym lub różowym, które zbierają się w płaskie baldachy, pojawiające się od VI do X.

Peonie chińskie o różowych kwiatach, a także a także TOP 8 roślin wieloletnich do ogrodów
8 wyjątkowych roślin wieloletnich na działkę krok po kroku, czyli najlepsze gatunki wieloletnie do ogrodu

Piwonia chińska - Peonia lactiflora, to piękna roślina, która pochodzi z Azji. Jest ona zdecydowanie bardziej okazała od krwawnika, ponieważ charakteryzuje się dużymi kwiatami w barwie białej, różowej, czerwonej, a nawet i czasami żółtej. Trójdzielne ciemnozielone liście doskonale kontrastują z barwą kwiatów. Warto wspomnieć również o tym, że wśród piwonii chińskich wyróżnia się piwonie o pojedynczych kwiatach, kwiatach pełnych, japońskich oraz anemonowych.

Ciekawe rośliny wieloletnie do ogrodu - fioletowe rośliny wiosenne

Funkie - idelane rośliny na działkę i do ogrodu

Wiele roślin wytwarza kwiaty w kolorze fioletowym. Dlatego bez problemu możemy wybrać sobie te, które są dla nas najbardziej odpowiednie. Jeśli jednak poszukujemy rośliny, która będzie pięknym kwiatem wieloletnim i zniesie miejsca zacienione, z pewnością powinniśmy postawić na funkie.

Funkia ogrodowa o jasnych brzegach, a także TOP 8 roślin wieloletnich na działkę i do ogrodu
8 wyjątkowych roślin wieloletnich na działkę krok po kroku, czyli najlepsze gatunki bylin ozdobnych do ogrodu

Funkie występują w różnych gatunkach i odmianach. Zajmijmy się jednak funkią Fortunego - Hosta fortunei, która pochodzi z obszarów Japonii i Chin. Ten gatunek funki dorasta do około 70-80 cm wysokości, oczywiście, jeśli jego uprawa prowadzona jest zgodnie z wszelkimi zaleceniami.

Warto wiedzieć o tym, że funkia Fortunego jest ozdobna nie tylko z jasnoliliowych, dużych i zebranych w grona kwiatów, które pojawiają się w okresie VI-VII, ale ozdobą są również jej sercowate, duże i dosyć szerokie liście, które mają jasnozieloną barwę, z wierzchu są lekko pomarszczone, a spodem pokryte woskowym nalotem.

Kolorowe rośliny wiosenne - macierzanka i barwinek

Wśród fioletowo wybarwionych roślin popularnością cieszą się również macierzanki piaskowe oraz barwinki pospolite. Zacznijmy więc od macierzanki piaskowej - Thymus serpyllum, która naturalnie występuje na terenach Azji oraz Europy, a w Polsce możemy ją również spotkać w swoim środowisku naturalnym.

Macierzanka o białych kwiatach, a także TOP 8 roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę, najpiękniejsze gatunki
8 wyjątkowych roślin wieloletnich na działkę krok po kroku, czyli najlepsze wieloletnie gatunki roślin do ogrodu

Macierzanki piaskowe to niskie rośliny, które dorastają zaledwie do około 5 cm wysokości, natomiast mogą one stworzyć piękny barwny dywan na naszym ogrodzie, ponieważ są to rośliny zadarniające, które znajdują swoje zastosowanie jako rośliny na obwódki oraz rabaty bylinowe. Rośliny charakteryzują się drobnymi, ale licznymi kwiatami, które wybarwiają się na ciemnopurpurowy kolor i pojawiają się w okresie od VI do IX. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy macierzanki piaskowej.

Barwinek pospolity o delikatnych niebieskich kwiatach, a także TOP 8 roślin bylinowych na działkę
8 wyjątkowych roślin wieloletnich na działkę, czyli najlepsze gatunki roślin bylinowych do ogródka

Kolejną interesującą rośliną jest barwinek pospolity - Vinca minor. Roślina ta w naszym kraju ma status gatunku chronionego. Barwinek to bylina, która cechuje się płożącymi pędami, dorastającymi do około 50 cm wysokości. Ozdobą są tutaj zarówno ciemnozielone, błyszczące i sztywne liście, jak i niebieskie lub fioletowo niebieskie kwiaty, dorastające do około 2-3 cm średnicy.

Rośliny wieloletnie o żółtym, pomarańczowym lub czerwonym zabarwieniu - na które byliny warto zwrócić uwagę

Szachownica - czy ten kwiat wieloletni może znaleźć się na klombach

Decydując się na uprawę szachownicy, powinniśmy wiedzieć, że popularnością cieszą się dwa gatunki tego rodzaju, mianowicie szachownica cesarska - Fritillaria imperialis oraz szachownica kostkowata - Fritillaria meleagris. Warto jednak wiedzieć, że zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest szachownica cesarska i to właśnie nią się teraz zajmiemy.

Szachownica o fioletowym kolorze w ogrodzie, a także TOP 8 roślin wieloletnich idealnych na działkę
8 wyjątkowych roślin wieloletnich do ogrodu, czyli najlepsze i najpiękniejsze gatunki roślin bylinowych na działkę

Szachownica cesarska to roślina wieloletnia, która pochodzi z południowych części Azji. W naszym kraju jest to jedynie roślina uprawna, która wykorzystywana jest do nasadzeń w grupach na trawnikach lub też jako kwiat cięty. Szachownice cesarskie, w przeciwieństwie do szachownic kostkowatych, są wysokimi roślinami, dorastającymi do około 1 m wysokości.

Kwiaty szachownic są dzwonkowate i zbierają się w baldachy na szczycie łodygi. Z reguły przybierają one ciemnożółtą barwę, choć zdarzają się także odmiany o czerwonych i pomarańczowych kwiatach. Kwitnienie rośliny przypada na okres IV-V.

Bodziszek - piękna roślina wiosenna

Bodziszki to kolejne rośliny, które mogą pojawić się w naszych ogrodach oraz na działkach. Są to rośliny wieloletnie, które występują w różnych gatunkach i odmianach. My jednak zajmiemy się bodziszkiem korzeniastym - Geranium macrorrhizum, który naturalnie występuje w górach południowej Europy.

Bodziszek łąkowy o intensywnie niebieskich kwiatach, a także TOP 8 roślin wieloletnich na działkę
8 wyjątkowych roślin wieloletnich na działkę krok po kroku, czyli najpiękniejsze gatunki bylin i roślin kwitnących do ogródka

Bodziszek korzeniasty nie jest wysoką rośliną, ponieważ dorasta do około 30-40 cm wysokości. Charakteryzuje się on krzaczastym pokrojem i płożącymi, drewniejącymi łodygami. Liście tego gatunku są siedmioklapowe i delikatnie owłosione.

Warto wiedzieć, że ta bylina charakteryzuje się dość intensywnym zapachem. Nie możemy zapominać również o jej czerwonych kwiatach, które w okresie V-VI pojawiają się na wydłużonych pędach. Na uwagę zasługują również odmiany bodziszka korzeniastego, między innymi 'Album', 'Roseanne', 'Bevan's Variety' i 'Ingversen's Variety'.

Rozchodnik - niska roślina o żółtym zabarwieniu

Ostatnią już rośliną wieloletnią, którą warto zasadzić w ogrodzie lub na działce, jest rozchodnik ostry - Sedum acre, zaliczający się do rodziny gruboszowatych - Crassulaceae. Warto wiedzieć, że jest to gatunek krajowy, przez co nie będziemy mieli problemów w trakcie uprawy, ponieważ jest on przyzwyczajony do warunków klimatycznych.

Rozchodniki ostre to byliny zadarniające, które dorastają do około 5-10 cm wysokości. Charakterystyczne dla nich jest to, że ich pędy liściowe są niższe od pędów kwiatostanowych. Liście są nieduże, eliptyczne i grube. Gęsto obrastają one pędy rośliny, przez co te stają się niezauważalne.

Nie zapominajmy jednak o pojawiających się w okresie VI-VII kwiatach. Kwiaty wybarwione są na żółto i tworzą malutkie gwiazdeczki, które świetnie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Roślina ta nie ma wysokich wymagań, przez nada się ona dla każdego, nawet początkującego ogrodnika.

ikona podziel się Przekaż dalej