Dlaczego warto zbudować wolierę dla agamy brodatej?

Korzyści z pobytu jaszczurki na zewnątrz

Poza najbardziej oczywistymi korzyściami, takimi jak kontakt z naturą czy oddychanie świeżym powietrzem, wypuszczenie agamy na zewnątrz ma wiele innych atutów:

  • wystawienie na naturalne promienie słoneczne – w bardzo ciepłe bezchmurne dni, słońce dostarczy gadowi niezbędnego ogrzewania oraz naturalnych promieni UV,
  • dodatkowy ruch – większość wolier jest wykonana z siatki, po której agama brodata z chęcią będzie się wspinać. Terraria najczęściej posiadają tylko półki, które nie dają takich możliwości,
  • większa przestrzeń życiowa – standardowe wymiary terrarium 120x60x60 cm możemy w przypadku woliery zwiększać bez ograniczeń w zależności od tego, ile mamy miejsca w ogrodzie.

Nie każda jaszczurka, która na co dzień mieszka w terrarium będzie od razu entuzjastką natury. Początkowo ilość nowych bodźców może być dla niektórych z nich przytłaczająca. W takim przypadku trzeba przyzwyczajać zwierzę stopniowo i do niczego nie zmuszać.

Dowiedz się, skąd pochodzi i ile kosztuje jaszczurka agama brodata: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

Bezpieczeństwo agamy przede wszystkim

Jeśli decydujemy się na wypuszczenie agamy na zewnątrz, musimy pamiętać, że mogą na nią czyhać różne zagrożenia. W związku z tym na czas pobytu w wolierze zwierzę powinno być pod ciągłą obserwacją opiekuna. Nawet spuszczenie z oczu na chwilę może doprowadzić do narażenia gada na niebezpieczeństwo. Powinniśmy w szczególności uważać na:

  • dzikie zwierzęta – woliera powinna być zabezpieczona na tyle, żeby uniemożliwić kontakt z innymi zwierzętami, takimi jak np. koty, psy, lisy, szczury. Niebezpieczeństwo może nadejść również z góry – dzikie ptaki takie jak jastrzębie z pewnością dostrzegą z góry jaszczurkę i będą chciały wykorzystać okazję do upolowania obiadu. Pojedyncza siatka może być niewystarczająca, więc warto zrobić dodatkowe zabezpieczenie, obudowując stelaż siatką z dwóch stron. Pamiętajmy też, by oczka siatki nie były zbyt duże, tak by bardziej nachalne zwierzęta nie próbowały sięgnąć łapą jaszczurki.
  • zabezpieczenie podłoża – podstawę najlepiej zabudować, tak by agama nie próbowała się podkopać i uciec poza obszar woliery.
  • spożywanie planktonu łąkowego – woliera powinna znajdować się w miejscu oddalonym od siedlisk owadów i innych drobnych zwierząt, takich jak np. ślimaki. Agama brodata mając okazję do spożycia ruchomego kąska na pewno z niej skorzysta, co może prowadzić do zarażenia pasożytami, które owady przenoszą na sobie,
  • przegrzanie – miejsce na wolierę powinno być nasłonecznione, ale musimy też przygotować miejsce zacienione, by jaszczurka nie była narażona na poparzenia słoneczne i sama mogła wybrać, jaka temperatura będzie dla niej odpowiednia.
Agama brodata w ogrodzie? Budujemy wolierę dla jaszczurki!
Agama brodata w ogrodzie? Budujemy wolierę dla jaszczurki!

Kiedy możemy wpuścić agamę do woliery?

Aby agama brodata mogła spędzać czas w wolierze konieczne są odpowiednie warunki pogodowe – musi być słonecznie i bezwietrznie. Temperatura na dworze powinna wynosić przynajmniej 20 stopni w cieniu. Agamę wpuszczamy do woliery wyłącznie w ciągu dnia, na noc powinna trafiać do domowego terrarium.

Powinniśmy też pamiętać, że nie każda agama będzie nadawała się do wypuszczenia na dwór. Małe jaszczurki powinny dorastać wyłącznie w terrarium, a do woliery możemy wpuścić agamę, która waży co najmniej 250-300 gramów i ma przynajmniej 35 centymetrów.

Jak zbudować wolierę dla agamy brodatej?

Jaka woliera będzie najlepsza? Rozwiązania na każdą sytuację

Istnieje kilka rodzajów wolier, a to, którą wybierzemy zależy od osobistych preferencji, pomysłu i posiadanego miejsca w ogrodzie. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • kojec wykonany z siatki nylonowej – na rynku dostępne są gotowe samorozkładające kojce z materiału. Nie mają one zbyt dużych rozmiarów, więc mogą sprawdzić się na mniejszej powierzchni, np. balkonie. Musimy jedynie uważać na trwałość takiego kojca – niekiedy ostre pazury jaszczurki mogą podziurawić siatkę,
  • fleksarium – są to gotowe zbiorniki dla kameleonów wykonane z metalowej siatki, które przy zachowaniu odpowiednio dużego rozmiaru również będą świetnie nadawać się na wolierę.
  • gotowa woliera – wiele sklepów oferuje gotowe woliery z przeznaczeniem na chów ptaków ozdobnych oraz gryzoni. Taka woliera doskonale nada się również dla agamy brodatej. Musimy jedynie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, o którym była mowa wcześniej.
  • samodzielna budowa woliery - to rozwiązanie będzie dawało najwięcej satysfakcji, bo wybieg będzie mógł wyglądać tak, jak sobie wymarzymy, a jego rozmiar będziemy mogli samodzielnie określić w zależności od wielkości ogrodu. Z jakich materiałów zbudować taką wolierę wyjaśniamy w kolejnym punkcie.

Z czego zbudować wolierę dla agamy?

Czego będziemy potrzebować do wykonania woliery? Wszystko zależy od tego, jak duży wybieg będziemy chcieli zbudować. Do najprostszego wybiegu wystarczą profile drewniane, siatka stalowa o drobnych oczkach i wkręty, którymi połączymy konstrukcję. Dla umocnienia całości możemy dodatkowo użyć kątowników. Dnem woliery może być np. płyta OSB, która zabierze gadowi możliwość ucieczki poprzez podkopanie.

Mając solidną podstawę woliery możemy także zamontować nóżki – zapobiegną one przynajmniej w jakimś stopniu wpełzaniu nieproszonych owadów. Dodatkowo opady deszczu nie będą prowadzić do moknięcia woliery, ponieważ konstrukcja nie będzie mieć bezpośredniego kontaktu z glebą.

Należy pamiętać również o skonstruowaniu wejścia do woliery – najłatwiej w tym przypadku będzie zaaranżować na wejście sufit, który będzie łatwo zdejmować i jednocześnie da nam dostęp do jaszczurki z dowolnego miejsca.

Jak wyposażyć wolierę? Niezbędne akcesoria

Gotowa woliera to jeszcze nie wszystko. Jeśli mamy przygotowany wybieg dla agamy, musimy pamiętać też o jego odpowiednim wyposażeniu. Temperatura na zewnątrz może być niekiedy za wysoka nawet jak na agamę brodatą, która lubi ciepło. Powinniśmy stworzyć w wolierze zacienione miejsce, organizując np. półkę rzucającą cień, pod którą nagrzana agama będzie mogła się ochłodzić lub postawić kryjówkę, do której jaszczurka będzie mogła wejść.

Oprócz tego musimy pamiętać o misce z wodą, by jaszczurka w dowolnym momencie mogła się napić i nie odwodniła się. Jeśli mamy sporo miejsca, warto też postawić płytki basenik z wodą, gdzie agama brodata będzie mogła popływać jednocześnie ochładzając się. Jeśli w naszym ogrodzie rosną rośliny takie jak koniczyna, mlecz, mniszek lekarski czy babka lancetowata, będzie to też doskonała okazja do urządzenia gadowi małej uczty. Pamiętajmy jednak, by przed podaniem zieleniny dokładnie ją umyć.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej