Aglaonema – kilka słów o gatunku

Gatunki aglaonemy

Aglaonema (Aglaonema Schott) to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych. Obejmuje aż 23 gatunki, z których wszystkie można spotkać w tropikalnych rejonach południowo-wschodniej Azji, od Indii aż do Papui-Nowej Gwinei. Jej nazwa oznacza ze starogreckiego piękną nić i ma odnosić się do budowy męskich kwiatów.

A kwiat jest naprawdę niezwykły, typowy dla roślin obrazkowatych, czyli podobny do tego, jak wytwarza skrzydłokwiat czy anturium. Są kolbiaste w kształcie i najczęściej białe, chociaż niektóre odmiany i gatunki mają żółte kwiaty. Wszystkie gatunki mają lancetowate liście, z reguły dość ozdobne, dlatego w ogóle aglaonema pojawia się w uprawie. Mogą mieć bardzo różne kolory.

Na uwagę zasługuje także A. crispum, gatunek o szarych liściach i ciemnozielonych brzegach. Ciekawie prezentuje się także czerwona A. rotundum i biała A. Costantum, która dodatkowo jest ozdobiona białymi żyłkami, które wspaniale się prezentują. W uprawie doniczkowej w domu najczęściej jednak pojawia się aglaonema zmienna Commatum. Podstawowy gatunek ma często liście dwubarwne, zielone z szarawymi wzorami, ale pojawiają się liczne odmiany o ciekawym kolorze blaszek.

Aglaonema zmienna – opis

Chociaż w swoim naturalnym środowisku aglaonema zmienna wytwarza pień i może osiągnąć nawet 2 metry wysokości, w mieszkaniach rzadko rośliny dorastają do 80 cm. Najczęściej mają także kępiasty pokrój – składają się z łodyg, na których pojawiają się przepiękne liście.

Są duże, owalne i wydłużone. Najczęściej dość grube i mięsiste, lekko się wznoszą. Mogą przypominać trochę liście, które ma diffenbachia lub sagowiec, ale są o wiele bardziej atrakcyjne. Wszystko dzięki ozdobnym plamom na obu stronach blaszki liściowej. Aglaonema jest bardzo dekoracyjna właśnie ze względu na srebrzyste smugi, które dodają jej atrakcyjności.

W mieszkaniu czasami roślina zakwita, wytwarzają dość interesujący kwiatostan, który jednak nie ma szczególnych walorów dekoracyjnych. Białe lub żółte kwiaty są niepozorne, otoczone przez zieloną pochwę liściową. Zbierają się w kolby i są zupełnie bezwonne. Czasami kwitnąca aglaonema owocuje, wytwarzając czerwone jagody.

Jest to naprawdę bardzo piękny kwiat doniczkowy, ale nie można zapomnieć, że Aglaonema jest silnie trująca. Soki rośliny są bardzo drażniące, dlatego powinna zostać poza zasięgiem dzieci i kotów. Zatrucie może zakończyć się silnym paraliżem układu nerwowego, a ryzyko śmierci jest dość duże. Nie powinno się także wsadzać jej do terrariów zwierząt roślinożernych.

Odmiany aglaonemy zmiennej

Aglaonema doczekała się stworzenia ciekawych odmian i kultywarów, które lepiej radzą sobie w warunkach domowych. Najnowsze warianty są maksymalne odporne na suche powietrze, więc nie przeszkadza im centralne ogrzewanie. Najbardziej popularnym z nich jest ‘Sliver Queen’ o nietypowych liściach, prawie całych srebrzystych z zielonymi smugami.

Ciekawie prezentuje się także ‘Crete’. To odmiana czerwona, także o blaszkach pokrytych plamkami i pstrych. Intensywny kolor pięknie prezentuje się na tle mebli, a dobrym towarzystwem dla rośliny jest zielony sagowiec lub obrazkowaty skrzydłokwiat. Ciekawym pomysłem jest także mix odmian, na przykład wraz z ‘First Diamond’ o kremowo-zielonych liściach w jednej dużej donicy lub postawionych obok siebie. To naprawdę niezwykły widok. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych kwiatach pokojowych do domu.

Aglaonema w uprawie doniczkowej – wymagania

Wymagania rośliny

Uprawa aglaonemy nie jest trudna, a będzie minimalnie absorbująca, jeśli spełnisz jej wszystkie wymagania. Ten niezwykły kwiat lubi miejsca półcieniste i jasne, ale nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego duża ilość światła jest możliwa wyłącznie w rozproszeniu. Pełne zacienienie także jej nie służy. Optymalna temperatura do uprawy to 20-25 stopni Celsjusza, dlatego dobrze sprawdza się w mieszkaniu.

Kwiat aglaonema, Aglaonema Schott i zbliżenie na liście, a także uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma aglaonema, Aglaonema Schott, czyli sadzenie i uprawa

Niemalże każdy sklep ogrodniczy prowadzi sprzedaż agaonem. Warto sprawdzić, czy podłoże w pojemnikach jest dostosowane do ich potrze. Wszystkie odmiany potrzebują żyznego, próchniczego podłoża. Wystarczy ziemia doniczkowa uniwersalna wymieszana z piaskiem w stosunku 2:1. Agaonema nie potrzebuje nawozu startowego w podłożu.

Aglaonema zmienna – przesadzanie

Aglaonema powinna być przesadzana co roku, najlepiej wiosną. Wtedy także można przeprowadzić rozmnażanie poprzez podział kęp. Młode rośliny, tak jak starsze powinny trafić do próchniczego podłoża. Bardzo ważne jest także to, by na dnie doniczki stworzyć warstwę drenażową (na przykład z drobnego żwirku).

Przesadzanie robi się tak często, by dać przestrzeń korzeniom. Dlatego co roku wymienia się doniczkę na większą o jeden rozmiar. System korzeniowy jest jednak dość płytki, dlatego można zastosować niskie misy, koszyki czy skrzynki. Warto także obejrzeć korzenie po wyciągnięciu rośliny z pojemnika. Mają one tendencję do gnicia, więc wszystkie czarne lub ciemne elementy trzeba odciąć. Nie powinno to zaszkodzić roślinie. Uwaga: alaonema jest trująca, dlatego wszelkie prace przy przesadzaniu należy wykonywać w rękawiczkach!

Aglaonema – pielęgnacja krok po kroku

Aglaonema – podlewanie

Jedyna trudność w uprawie aglaonemy to podlewanie. Latem, kiedy jest ciepło, należy nawadniać ją nawet codziennie! Na dodatek należy pamiętać o zamgławianiu i zraszaniu rośliny, ponieważ ten gatunek naprawdę lubi wodę. Mix odmian w donicy także nawadniamy bardzo często. Uprawa zimą jest mniej wymagająca - roślina wchodzi w stan spoczynku, dlatego należy podlewać ją tylko raz w tygodniu.

Wykorzystuje się wyłącznie miękką, odstaną wodę, by na pięknych liściach aglaonemy nie powstały szpecące plamy. Po podlaniu trzeba odczekać około 15 minut i wylać wodę pozostałą na podstawce. Aglaonema nie lubi mieć mokrych nóg i nadmiar wody szkodzi jej korzeniom.

Pielęgnacja aglaonemy: pozostałe zabiegi

Nawożenie aglaonemy przeprowadza się regularnie przez cały sezon od marca do września. Należy stosować preparaty do roślin o ozdobnych liściach, ale uniwersalne. Każdy sklep ogrodniczy oferuje ich co najmniej kilka i wszystkie zawierające potas i fosfor dobrze się sprawdzą. Nawozy płynne stosuje się co dwa tygodnie, pałeczki nawozowe czy aplikatory żelowe zgodnie z zaleceniami producenta.

Niedobór składników odżywczych może sprawić, że liście będą żółknąć lub blednąć. Warto przy tym jednak wiedzieć, że ten gatunek ma tendencję do zrzucania dolnych liści i jest to zupełnie normalne. Dopóki nie dzieje się to nagminnie i aglaonema nie łysieje, dopóty wszystko w porządku. Jeśli tak się stanie, warto obejrzeć jej korzenie lub przyjrzeć się, czy nie ma na niej śladów żerowania. Najczęściej winowajcami są czerwce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny