Agrotkanina – podstawowe informacje

Agrotkanina – co to jest?

Agrotkanina to materiał syntetyczny, który jest szeroko wykorzystywany w ogrodnictwie i rolnictwie. Materiał jest także często stosowany także w hodowlach młodych roślin (agrotkanina szkółkarska). Produkt jest wykonany z polipropylenu i zazwyczaj jest bardzo cienki. Ale nie znaczy to, że nietrwały, wręcz przeciwnie. Technologia wykonania agrotkaniny jest wyjątkowa – powstają cienkie, niewielkie niteczki, które łączą się ze sobą jak w standardowej tkaninie na ubranie.

Do niedawna agrotkaniny były stosowane wyłącznie przez profesjonalistów. Wykorzystywało się je do ściółkowania pól pod uprawę kwiatów (na przykład żonkili) lub pod truskawki czy borówki. Jednakże stosunkowo niewielka cena i wysoka jakość sprawiły, że obecnie agrotkaniny są wykorzystywane także przez osoby, które hobbystycznie i amatorsko zajmują się uprawianiem roślin.

Agrotkanina – cena w zależności od rodzaju

Agrotkaniny różnią się między sobą przede wszystkim kolorem (biała, czarna i brązowa). Jednak tutaj nie chodzi tylko o barwę i względy estetyczne. Ważne jest także to, że każdy kolor może oznaczać, że gramatura materiału jest inna. Gramatura materiału oznacza gęstość splotu zastosowanych włókien i określa się ją w gramach na metr kwadratowy. Im więcej waży metr kwadratowy agrotkaniny, tym grubsza i mniej przepuszczalna jest.

Agrotkaniny mają najczęściej gramaturę w trzech wartościach – 70 g/m2, 90 g/m2 i 120 g/m2. Każda z tych gramatur ma inną cenę, jednakże różnice nie są duże. Agrotkaniny można kupić w cenie około 2-2,5 zł za metr bieżący (przy szerokości 1,6 m). Ceny mogą być bardzo różne ze względu na szerokość beli. Agrotkanina może być sprzedawana także pod nazwą mata ściółkująca.

Produkcją agrowłóknin i agrotkanin zajmuje się wiele firm w Polsce. Bardzo ceniony producent tych tkanin to Geocover. Na uwagę zasługują także produkty marki Agrimpex – to także polski producent. Kolejnym producentem, który zbiera dobre opinie jest Textilo. Oferowane przez nich materiały posiadają certyfikaty Instytutu Włókiennictwa w Łodzi.

Zastosowanie agrotkaniny w ogrodzie

Agrotkanina – zastosowanie

Agrotkanina, spotykana jest czasami pod nazwą mata sciółkująca lub mata szkółkarska. Jest wykorzystywana głównie w architekturze krajobrazu, to znaczy że najczęściej stosuje się ją pod rośliny ozdobne. Bardzo często pojawia się na przykład pod iglakami. Rośliny są sadzone w otworach wokół pni, a na wierzch wysypywana jest kora pod tuje lub ozdobne kamyki. Jednakże tak naprawdę agrotkanina ma o wiele szersze zastosowanie.

Jest to rozwiązanie wyjątkowo trwałe, ponieważ włókna polipropylenowe zawierają stabilizator UV. Dzięki temu nie niszczenie na słońcu i staje się bardziej żywotna. Z tego względu można zastosować ją na wielu polach. Idealnie sprawdza się jako tkanina do ściółkowania, zarówno do roślin ozdobnych, jak i warzyw czy drzew. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju. Do tego ma jeszcze jedną, bardzo dużą zaletę – ogranicza chwasty! Pozbawione wody i powietrza, nie pozwala im na szybki wzrost. Dzięki temu rośliny mogą się bujniej rozwijać, ponieważ nie mają konkurencji w wyścigu po wodę i składniki pokarmowe. Nie ma obaw – produkt nie przepuszcza pleśni, nie powoduje pleśnienia i gnicia, nie ma wpływu na rozwój grzybów. Jednocześnie umożliwia transport składników odżywczych z nawozów.

Działanie przeciw chwastom sprawia, że agrotkanina ogrodowa jest uważana za ekologiczne rozwiązanie. Może się wydawać, że syntetyczne włókna nie mają nic wspólnego z podejściem eko, ale to tylko pozory. To prawda, że tkanina do ściółkowania jest syntetyczna, ale można ją wykorzystać wiele razy. Ponieważ ogranicza chwasty, nie trzeba stosować herbicydów i zmniejsza konieczność oprysków przeciw grzybom i szkodnikom. Dzieje się tak, ponieważ to chwasty są często nosicielami szkodliwych patogenów. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zabezpieczyć róże na zimę.

Agrotkanina pod truskawki

Agrotkanina najczęściej jest stosowana w uprawie roślin, które wymagają dość dużo wody. Najlepszym przykładem są właśnie truskawki. Rozwiązanie jest bardzo proste – agrotkaninę rozkłada się w ogrodzie, wcześniej tworząc w niej otwory w takiej rozstawie, w jakiej posadzisz truskawki. Montaż jest bardzo prosty, ponieważ producencie agrotkaniny oferują także specjalne zaciski i elementy mocujące. Tkaninę można także swobodnie ciąć nożyczkami, by dopasować jej wielkość do wymiarów grządek.

Sadzenie truskawek na poletku wyłożonym agrotkaniną, a także rodzaje, zastosowanie, ceny oraz porady dla ogrodników
Agrotkanina krok po kroku, czyli rodzaje, ceny, porady dla ogrodników, zastosowanie, rodzaje oraz ceny

W przygotowanych otworach sadzi się rośliny. Dzięki temu cała połać jest przykryta agrotkaniną. To najlepsze działanie przeciw chwastom. W uprawie takich roślin jak truskawki, kwiaty na kwiat cięty czy kwiaty ozdobne na klombach i rabatach wysypanych korą agrotkanina sprawdza się idealnie. Nie musisz martwić się pieleniem, rośliny są zdrowsze i większe. A poza tym, co bardzo istotne, agrotkanina zatrzymuje wilgoć w podłożu. Nie pozwala na swobodne parowanie, wobec czego rośliny mają wody i mogą z niej czerpać. To zmniejsza konieczność podlewania.

Jak zabezpieczyć róże na zimę, czyli agrotkanina do zabezpieczania roślin

Niektórzy wykorzystują także agrotkaninę do zabezpieczania roślin przed chłodem. Można do tego wykorzystać zarówno materiał krojony na metry bieżące, jak i specjalne, gotowe już worki i kaptury ogrodnicze. To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne zwłaszcza w ochronie krzewów i młodych drzewek owocowych lub ozdobnych.

Kaptury mają bardzo prosty sposób działania. Są to worki, które nakłada się zwyczajnie na krzew od góry. Dzięki temu jest on chroniony przed wiatrem. Oczywiście wokół krzewów warto rozłożyć korę lub gałązki świerkowe albo liście by chronić także korzenie. Agrotkanina daje gwarancję, że roślina nie zapleśnieje, ale niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. W przypadku ochrony krzewów i drzewek przed mrozem, o wiele lepiej sięgnąć po agrowłókninę.

Agrotkanina czy agrowłóknina?

Mogłoby się wydawać, że te dwa pojęcia są do siebie tak podobne, że po prostu chodzi o jedno i to samo, ale nie. Agrowłóknina wygląda podobnie do agrotkaniny i ma bardzo podobne zastosowanie, jednak jest tworzona w inny sposób. A to sprawia, że ma nieco inne właściwości, które pozwalają jej na przykład właśnie na lepszą ochronę roślin przed chłodem.

Agrowłóknina powstaje z włókien nie nici polipropylenowych, które są poukładane z nieregularną strukturę. Dzięki temu swobodnie może przenikać przez nią woda i powietrze. To może powodować, że niektóre chwasty będą w stanie przeżyć pod nią. Dlatego do ściółkowania stosuje się ją rzadziej, ale za to lepiej sprawdza się w ochronie przed mrozem – jest po prostu cieplejsza. Agrowłóknina ogrodowa także występuje w trzech kolorach (czarna, brązowa i zielona) i w wielu gramaturach.

ikona podziel się Przekaż dalej