Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) - charakterystyka wyjątkowej rośliny

Akacja srebrzysta, znana także jako akacja mimoza i srebrne witki, należy do rodziny bobowatych lub inaczej motylkowatych - Fabaceae i podrodziny mimozowych - Mimosoideae. Łacińska nazwa tej rośliny to Acacia dealbata. Naturalnie mimoza Acacia dealbata występuje w Australii, ale uprawiana jest także w Ameryce Północnej, Nowej Zelandii i Europie. Dodatkowo rozprzestrzeniła się w Afryce, na Madagaskarze, na Azorach, a w Europie Środkowej uprawa akcji srebrzystej przebiega tylko w szklarniach botanicznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie klonu palmowego?

Akacja mimoza jest to drzewo, które przekształca swoje ogonki i osie liściowe w dość szerokie liście pozorne. Dodatkowo charakteryzuje się szybkim wzrostem i gęstym systemem korzeniowym. Acacia dealbata dorasta nawet do 25 m wysokości, natomiast w uprawie do 7 m, a jej korona jest nieregularna, szeroka, a u starszych widocznie podzielona na poszczególne korony częściowe. Jej gałęzie są długie i wiotkie, a kora młodych drzewek jest gładka, jasna i niebieskawozielona, natomiast z biegiem czasu robi się szara, bruzdowana i pojawiają się na niej głębokie, podłużne bruzdy.

Liście mimozy Acacii dealbata są duże i mogą osiągać 10-15 cm długości i około 5 cm szerokości. Ułożone są one na pędach skrętolegle i mogą być podwójnie lub potrójnie pierzaste. Na każdej stronie osi liścia znajduje się 10-12 listków pierwszego rzędu, a każdy z nich ma 20-30 małych listków. Listki są delikatnie srebrzysto owłosione i krótko zaostrzone. Ważne jest to, że akacja srebrzysta na zimę ich nie zrzuca. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych do ogrodu?

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Żółte kwiaty są bardzo drobne i tworzą nieduże groniaste lub wachlarzowate główki. Znajdują się one na końcach pędów albo w pachwinach liści. Pachnące kwiaty pojawiają się wczesną wiosną na północy, a na południu latem. Owocem są płaskie strąki o brązowej barwie, w których znajdują się nasiona akacji. Strąki zebrane są w grupach po kilka. W jednym strąku może znaleźć się wiele nasion akacji.

Uprawa akacji srebrzystej


W uprawie akacji srebrzystej ważne jest utrzymanie odpowiednich wymagań. Musimy zadbać o to, aby mimoza Acacia dealbata rosła w stanowisku słonecznym i osłoniętym od silnych wiatrów. Najlepszym wyjściem jest sadzenie jej w klimatach o ciepłym i łagodnym klimacie, dlatego, że jest ona wrażliwa na mrozy. Sadzić powinniśmy na glebach lekko kwaśnych i żyznych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach w ogrodzie.

Akacja srebrzysta w czasie kwitnienia i zbliżenie na kwiaty, a także uprawa akacji srebrzystej oraz nasiona akacji
Akacja srebrzysta (mimoza) - opis, wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

W trakcie uprawy istotne jest obfite nawożenie i podlewanie, a na zimę powinniśmy schować lub przykryć ją. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to przebiega ono przez całoroczny wysiew nasion. Nasiona akacji zalewa się gorącą wodą, której temperatura wynosi 50-60oC i moczy się przez 24 godziny. Później następuje wysiew. Nasiona wysiewa się do skrzynek i stawia się w ciepłe miejsce.

Akacja srebrzysta i jej zastosowanie

Acacia dealbata ma wiele zastosowań. Interesujące jest to, że bardzo często wykorzystywana jest do tworzenia drzewka bonsai. Drzewko bonsai stanowi bardzo dekoracyjny element naszego ogrodu, zwłaszcza wtedy, gdy cały ogród urządzony jest w podobnym stylu. Drzewko bonsai może być sadzone w donicach, które możemy postawić na tarasie albo też balkonie. Akacja srebrzysta jest drzewem ozdobnym do parków i do sadzenia przy promenadach. Warto wiedzieć, że jest ona uprawiana głównie przez wzgląd na kwiat cięty, a olejek zwany jako mimoza, pochodzący z liści, stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym.

Akacja srebrzysta to drzewo polecane głównie do donic, ze względu na to, że na zimę należy ją przenieść do pomieszczeń, ponieważ przykrycie jej nie zapewni nam 100% ochrony przed dużymi mrozami. Jeśli chcemy, aby na naszym tarasie albo balkonie stanęło drzewko bonsai, które ozdobi go swoimi pięknymi kwiatami i pokrojem, z pewnością to właśnie akacja srebrzysta sprosta naszym wymaganiom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie judaszowca kanadyjskiego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny