Aksamitka - odmiany, wysiew, uprawa, pielęgnacja, opinie, porady

Aksamitka to roślina o wielu zastosowaniach. Nadaje się na balkon oraz na rabaty w ogrodzie. Można ją również spotkać na miejskich skwerkach i przy deptakach. Tą popularność zawdzięcza łatwej uprawie i długiemu kwitnieniu. Aksamitki, znane też, jako śmierdziuchy lub turki są też bardzo odporne na choroby i szkodniki. To sprawia, że warto się nimi zainteresować.

Aksamitka rozpierzchła, wąskolistna i wyniosła

Aksamitka to popularna roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Na świecie występuje ponad 40 gatunków. Naturalnym środowiskiem tego kwiatu są tereny obu ameryk znajdujące się w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego. W Polsce aksamitka jest uprawiana, jako roślina ozdobna. W okres kwitnienia wchodzi w połowie czerwca i utrzymuje ten stan do października. Kwiaty najczęściej występują w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym.

W Polsce, jednoroczne śmierdziuchy są reprezentowane przez trzy gatunki. Pierwszym z nich jest aksamitka rozpierzchła. Dorasta zazwyczaj do 30-60 cm wysokości. Ma tendencję do mocnego rozgałęziania się i wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach. Kwiaty aksamitki mają średnicę 6 cm, mogą być pojedyncze lub pełne. Aksamitka rozpierzchła kwitnie od lipca do października. Najczęściej jest dwubarwna, żółto-pomarańczowa, żółto-bordowa lub żółto-czerwona. Jej uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Może być hodowana w domu lub nasadzona na rabaty.

Równie popularna jest aksamitka wąskolistna. Występuje w odmianach niskich, do 20 cm wysokości, oraz wyższych do 70 cm. Tworzy zwarte kępy o cienkich pędach i półkolistym kształcie. Aksamitka wąskolistna pachnie mniej intensywnie od poprzedniczki. Jej kwiatki są drobne i pojawiają się w ogromnej liczbie. Najczęściej są żółte i pomarańczowe, ale zdarzają się też okazy czerwonobrązowe. Kwiaty byczki, bo pod taką nazwą też występuje, kwitną od czerwca do pierwszych mrozów. Aksamitka wąskolistna jest odporna na suszę i niskie temperatury. Jej odmiany sprawdzają się, jako rośliny doniczkowe.

Na rabaty wybierana jest też aksamitka wyniosła. Jej średnia wysokość to około 80 cm, jednakże wstępują też inne odmiany. Najwyższe z nich mogą osiągać wysokość 120 cm. Aksamitka wyniosła ma długie, wzniesione pędy gęsto pokryte liśćmi. Na ich szczycie rozwijają się duże kwiatki o średnicy 15 cm. Płatki są zazwyczaj żółte, pomarańczowe, czasem dwubarwne. Aksamitka wyniosła podobnie do wąskolistnej zbiera się w kępy i szybko rozgałęzia. Z uwagi na dość duże rozmiary turki tego gatunku nie są zalecane na balkon. Najlepiej czują się w ogrodzie.

Uprawa i wysiew aksamitki

Wysiew aksamitki przeprowadza się na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na umieszczeniu nasion bezpośrednio do skrzynek a następnie na miejsce gdzie będą rosły turki. Tę czynność wykonuje się już w kwietniu. Nasiona można kupić w sklepie lub zebrać z roślin. Drugim sposobem jest wysiew aksamitki na rozsady. Tego typu sadzonki najlepiej przygotowywać w rozsadniku lub doniczkach znajdujących się w domu. Na przełomie kwietnia i maja rozsadę można umieścić na wybranym stanowisku.

Aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna i wyniosła to jednoroczne kwiatki, które lubią nasłonecznione lub półcieniste stanowiska. Ważne by gleba była umiarkowanie sucha. Uprawa z całą pewnością nie powiedzie się w miejscach gdzie stoi woda. Jeśli zaś chodzi o strukturę ziemi, to powinna być ona lekka, próchniczna i przepuszczalna. Przy cięższych podłożach trzeba zadbać o drenaż. Warto też dodać, że kwiaty byczki poradzą sobie na innych glebach. Jednakże nie zawsze kwitnienie będzie tak samo obfite. Należy też unikać ziem ciężkich i gliniastych.

Tylko aksamitka wyniosła nie nadaje się na balkon. Pozostałe dwie odmiany bardzo dobrze czują się w domu. Jako, że nie mają mocno rozbudowanego systemu korzeniowego, nie potrzebują wiele miejsca. Zatem uprawa może być prowadzona w standardowych skrzynkach. Trzeba tylko zadbać by były wyposażone w otwory do odprowadzania wody. Dobrym pomysłem jest też usypanie na dnie skrzynki warstwy drenażu. Najlepszy do tego celu jest drobny żwir, ewentualnie kremazyt.

Rośliny doniczkowe przeznaczone na balkon sadzi się w zwykłej ziemi do kwiatów. Nie trzeba jej zaprawiać nawozami ani kompostem. By śmierdziuchy miały najlepsze warunki do rozwoju, ziemię można wymieszać z drobnym piaskiem. Wtedy zyska jeszcze lepszą przepuszczalność. Kwiaty aksamitki w domu ustawia się w oświetlonych miejscach. Najlepsze są tarasy i balkony skierowane na południe. Nie oznacza to, że wschodnie i zachodnie pomieszczenia nie nadają się. Jeśli mają dobry dostęp do promieni słonecznych, uprawa powiedzie się.

Kwiaty byczki – pielęgnacja

Wiadomo już jak wygląda wysiew aksamitki. Wiemy też, jakiej ziemi i stanowiska potrzebują rośliny doniczkowe i te przeznaczone na rabaty. Teraz trzeba przybliżyć ważne zagadnienie, jakim jest pielęgnacja. Turki to jednoroczne kwiatki, które nie potrzebują skomplikowanych zabiegów. Nawet, jeśli nie będziemy się nimi zajmować, poradzą sobie znakomicie. Jeśli jednak chcemy by kwiaty aksamitki były prawdziwą ozdobną, warto ich doglądać. Pielęgnacja sprowadza się do trzech czynności.

Pierwszym zabiegiem jest podlewanie. Śmierdziuchy rosnące na rabatach nie potrzebują dużych ilości wody. Podlewanie jest konieczne tylko w długich okresach suszy. Tymczasem rośliny doniczkowe potrzebują regularnego uzupełniania wody. Tę czynność przeprowadza się dwa razy w tygodniu. Podlewanie nie może być zbyt obfite, należy też zwracać uwagę na drenaż. Nadmiar wody musi być dobrze odprowadzany.

Kwiaty byczki same potrafią zadbać o składniki odżywcze. Czasem można im dopomóc zasilając nawozem. Nawożenie wykonuje się od 2 do 3 razy w okresie kwitnienia. Najlepsze do tego celu są uniwersalne nawozy mineralne. Sprawią, że jednoroczne kwiaty aksamitki staną się bujne i bardzo gęste. Oprócz nawożenia ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych koszyczków kwiatowych. Gdy się je zetnie, na ich miejsce pojawią się nowe kwiaty. Jak widać, cała pielęgnacja aksamitki składa się z trzech, bardzo prostych czynności.