Aksamitki – gatunki do ogrodu i charakterystyka

Najbardziej popularna aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula)

Tagetes patula, czyli aksamitka rozpierzchła, najczęściej pojawia się w naszych ogrodach. Jej kwiaty nieprzerwanie królują w wiejskich przydomowych ogródkach i na miejskich zieleńcach. Aksamitka rozpierzchła znana jest ze swojego nieprzyjemnego zapachu. Chociaż na rynku pojawiają się także odmiany nie wytwarzające zapachu, do aksamitek na dobre przylgnęła nazwa „śmierdziuchy”.

Aksamitka rozpierzchła swoją nazwę biologiczną zawdzięcza temu, że ma tendencję do szybkiego rozrastania się i tworzenia rozległych kęp. Wydawałoby się, że to niewielka roślina, osiąga jedynie 15 cm wysokości, jednak w szybkim tempie potrafi wytworzyć kępę, która ma około 40 cm średnicy. Aksamitka rozpierzchła wytwarza kwiaty o średnicy około 6 cm. Kwiat tego gatunku może być pojedynczy lub pełny – jest to cecha zależna od odmiany. Najczęściej jest dwubarwny – żółto-pomarańczowy, żółto-bordowy lub żółto-czerwony. Tateges patula zaczyna kwitnienie w lipcu, kwiaty utrzymują się aż do przełomu października i listopada, czasami nawet wytrzymują niewielkie jesienne przymrozki.

Aksamitka rozpierała często pojawia się w ogrodach. Idealnie nadaje się na rabaty, jest ciekawym aspektem kolorystycznym letnich i jesiennych kompozycji. Wiele osób decyduje się na jej zasadzenie na balkonie. Ładnie się prezentuje w doniczkach i nie wymaga przy tym szczególnej pielęgnacji. Uprawa aksamitki rozpierzchłej nie nalezy do najtrudniejszych. Sprawdź także najpiękniejsze kwiaty wiosenne.

Wyjątkowa aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia)

Aksamitka wąskolistna (łac. Tateges tenuifolia) to także bardzo powszechna roślina w naszych ogrodach. Co prawda aksamitka rozpierzchła jest znacznie bardziej popularna, jednak ten gatunek także można spotkać w ogrodzie lub na balkonie. W przeciwieństwie do pozostałych aksamitek, aksamitka wąskolistna wytwarza bardzo drobne kwiaty w ogromnej liczbie. Pojedynczy kwiat ma około 2 cm średnicy, typowy dla aksamitek jaskrawy kolor. Aksamitka wąskolistna (tagetes tenuifolia) kwitnie od czerwca do nastania pierwszych mrozów, bezustannie tworząc łunę żółtej lub pomarańczowej barwy.

Swoją nazwę botaniczną aksamitka wąskolistna (tagetes tenuifolia) zawdzięcza właśnie kształtowi liści. On także jest nieco inny – wąski, lancetowaty i pierzasty. Liście i kwiaty także wydzielają typowy zapach, dlatego aksamitka wąskolistna także zasłużyła na ludowe miano „śmierdziuchy”. Ten gatunek aksamitki również ma tendencję do tworzenia ogromnych kęp, które szybko się rozrastają i przybierają ciekawy, kulisty kształt.

Inne aksamitki do ogrodu

Aksamitki w ogrodzie to nie tylko aksamitka wąskolistna i rozpierzchła. W uprawie dużym powodzeniem cieszy się także aksamitka wyniosła, nazywana także aksamitka wzniesiona. Jest to gatunek przypominający wyglądem aksamitkę rozpierzchłą – ma pełne, większe kwiaty. Jednak i ten gatunek i aksamitka wąskolistna są od niej znacznie niższe. Aksamitka wyniosła może mieć nawet 80 cm wysokości. Aksamitka wzniesiona to ciekawa propozycja w uprawie.

Jej kępy są bardzo duże, mają tendencję do szybkiego rozgałęziania się. Kwiaty, w postaci koszyczków o pofałdowanych płatkach i intensywnych kolorach, mogą mieć nawet 12 cm średnicy. Niektóre odmiany mogą być bliźniaczo podobne do chryzantem. Aksamitka bywa uprawiana na kwiat cięty, jednak najczęściej sadzi się ją na rabaty. Ze względu na duże rozmiary bardzo rzadko można ją zobaczyć na balkonie. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, w tym artykule znajdziesz ceny najpopularniejszych roślin.

Uprawa aksamitki – stanowisko i wymagania

Aksamitka w uprawie w ogrodzie

Wymagania aksamitki w ogrodzie nie są wysokie. W zasadzie roślina dobrze czuje się na każdym rodzaju ziemi, ale nie na każdym kwiaty aksamitek będą tak okazałe i atrakcyjne. Aby pięknie kwitła, należy zapewnić jej żyzne podłoże, dobrze zdrenowaną glebę i przepuszczalne, głęboko uprawione stanowisko. Aksamitka nie lubi zastojów wodnych, nie przepada także za ciężkimi, gliniastymi glebami – są zbyt zbite dla jej wątłego systemu korzeniowego.

Aksamitka koniecznie musi mieć także zapewnione słoneczne stanowisko. Niezbyt chętnie i bardzo powoli rozwija się w zacienionych miejscach. Wszelkie ekspozycje południowe są dla niej najlepszym rozwiązaniem. Dobrze będzie się czuła także na rabatach skierowanych na zachód lub wschód.

Aksamitka - najlepsze odmiany do ogrodu, wysiew, uprawa i pielęgnacja
Aksamitki w ogrodzie wspaniale się prezentują. Mają intensywny, żółty kolor. Odmiany kolorystyczne i katłowate idealnie nadają się na balkon lub do ogrodu.

Wielu ogrodników i rolników sadzi w ogrodzie aksamitki jeszcze z jednego powodu. Ich ostry zapach przeszkadza nie tylko ludziom – bardzo skutecznie odstrasza nicienie. Ten fakt wykorzystuje się sadząc aksamitkę wokół zagonów, zwłaszcza przy pomidorach i różach. Olejki eteryczne, uwalniane przez liście, wabią swoim zapachem bzygi, naturalnych wrogów mszyc. Owady te nie szkodzą roślinom, a efektywnie przeganiają drobne czarne insekty, które uwielbiają żerować na warzywach i roślinach ozdobnych. A może zainteresują cię także kwiaty ogrodowe wieloletnie?

Aksamitka na balkonie

Ze względu na niezwykłą trwałość, aksamitkę często i chętnie uprawia się na balkonie. Najczęściej przeznaczana na rabaty, roślina wspaniale czuje się w pojemniku. Jej korzenie nie wymagają zbyt wiele miejsca, dlatego spokojnie można wsadzać ją do standardowych skrzynek balkonowych. Pojemniki jednak powinny być wyposażone w odpowiednie otwory odprowadzające wodę. Nie zaszkodzi także na dno wsypać warstwy drenażu – drobnego żwiru lub kremazytu.

Do zasadzenia aksamitek możesz wykorzystać standardową ziemię do kwiatów. Nie musi być wzmacniania żadnymi nawozami do roślin kwitnących, wystarczy zwykła mieszanka doniczkowa. Można wymieszać ją w niewielkiej proporcji z piaskiem, by miała lepsze parametry przepuszczalności.

Kwiaty aksamitki powinny stać na oświetlonych balkonach. Roślina kocha światło i ciepło, dlatego dobrze sprawdzają się balkony i tarasy o orientacji południowej. Można także ustawić doniczki na balkonach wschodnich lub zachodnich, ale tylko w dobrze doświetlonym miejscu.

Aksamitki – sadzenie

Obojętnie, czy sadzisz aksamitki w ogrodzie, czy w doniczce, zasady są takie same. Roślinę najczęściej uprawia się z rozsad, które można kupić lub przygotować samodzielnie. Nie jest to trudne – rozsady świetnie udają się nie tylko z zakupionych w sklepie ogrodniczym nasion, lecz także z nasion zebranych z rośliny. Jest ich bardzo wiele – każdy kwiat zamienia się w wiązkę pojedynczych, długich nasion.

Aksamitka bardzo szybko kiełkuje, wytwarzając błyskawicznie rozetkę liści. Sadzonki przygotowuje się na rozsadniku lub w niewielkich doniczkach ustawionych w domu. Niewielką rozsadę można sadzić do gruntu już na przełomie kwietnia i maja. W czerwcu lub lipcu roślina będzie już kwitnąć.

Jednak aksamitkę czasami uprawia się bezpośrednio z nasion. Można wysiać je w kwietniu bezpośrednio do skrzynek i od razu na miejsce, gdzie będzie rosła. W tym wypadku nie można zapomnieć o przerywce – to w zasadzie od niej zamierza, czy aksamitka będzie miała odpowiednio dużo miejsca do rozwoju. Odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej kilka centymetrów. Sprawdź także w tym artykule porady na temat uprawy pelargonii ogrodowej.

Uprawa aksamitki – zabiegi pielęgnacyjne

Uprawa aksamitki – podlewanie i nawożenie

Aksamitkę uprawia się w zasadzie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście to, że jej kwiaty są bardzo atrakcyjne i charakterystyczne, a na tle woskowatych, ciemnozielonych liści prezentują się szczególnie dobrze. Drugim jest fakt, że pielęgnacja aksamitki jest bardzo prosta. To w zasadzie roślina, o której możesz zapomnieć na długie tygodnie. I tak sobie jakoś poradzi.

Brak wody nie jest jej straszny, dużo gorzej reaguje na przelanie. Dlatego, zwłaszcza w przypadku aksamitek uprawianych na balkonie, lepiej podlać za mało niż za dużo. Należy także pilnować odpowiedniego drenażu i odprowadzać nadmiar wody. Kwiaty na balkonach podlewa się dwa razy w tygodniu bardzo małą ilością wody, kwiaty rabatowe tylko wtedy, gdy od kilku dni panuje upał i kompletny brak deszczu.

Chociaż aksamitki dobrze sobie radzą same, warto od czasu do czasu zasilić je nawozem. Spowoduje to, że roślina szybko stanie się wybujała, a jej kwiaty liczniejsze i bardziej gęste. Mniej więcej 2-3 razy w czasie kwitnienia można podać uniwersalny nawóz mineralny. Najlepiej sprawdzi się dedykowany do roślin kwitnących lub roślin balkonowych.

Pielęgnacja aksamitek

Jednym z najważniejszych zabiegów, które pozwolą utrzymać aksamitki w idealnej kondycji jest ogławianie. Kwiaty utrzymują się bardzo długo, ale pojedyncze mogą przekwitać nieco szybciej. Aby na ich miejscu pojawiły się nowe, należy szybko usunąć przekwitnięty koszyczek. Dzięki temu roślina zawsze będzie pełna intensywnie wybarwionych kwiatów.

Pozostawienie go na roślinie nie jest dla niej niebezpieczne, jednak nie ulega wątpliwości, że takie wysuszone płatki nieco szpecą całą rabatę. Jeśli późnym latem lub jesienią pozostawisz koszyczki na roślinie, nasiona same się osypią na ziemię. Są one w pełni mrozoodporne, przetrwają w podłożu i wyrosną w przyszłym roku w tym samym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny