Tagetes patula – uprawa aksamitek w ogrodzie i na balkonach


Barwne kwiaty aksamitki dekorują ogrodowe rabatki, balkony i tarasy od wczesnego lata do pierwszych przymrozków. Charakterystycznie ostro pachnące koszyczki kwiatowe mogą wybarwiać się na ciemnopomarańczowo, purpurowo i żółto. Również prosta, pusta wewnątrz łodyga, roztacza mocny zapach, podobnie jak pierzasto podzielone zielone liście. Korzeń – cienki jasnobrązowy – wydziela substancje, których nie tolerują nicienie. Aksamitka rozpierzchła jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 30 cm wysokości.

Uprawa aksamitek nie jest trudna. Rośliny dobrze rosną na słonecznych i otwartych stanowiskach, w średnio bogatej glebie. Dadzą sobie radę również na stanowisku ubogim i suchym. Możemy rozmnażać aksamitki, siejąc nasiona lub sadząc gotowe sadzonki. Młode rośliny sadzi się późną wiosną. Najodpowiedniejsza dla nich rozstawa wynosi 25 cm x 30 cm. Po wysadzeniu roślin obficie je podlewamy. Jeśli sadzimy aksamitki w skrzynkach balkonowych, warto raz w miesiącu zasilać je nawozami dla roślin kwitnących. Obcinanie przekwitłych pędów pobudzi wzrost aksamitek.

Aksamitka rozpierzchła nie sprawia większych problemów uprawowych. Należy zwrócić uwagę na obecność szkodników - ślimaków oraz roztoczy przędziorków. W czasie deszczowej aury roślinę mogą zaatakować choroby grzybowe – szara pleśń i fytoftoroza. Pielęgnacja aksamitek polega na ich podlewaniu w okresie suszy. Rośliny w pojemnikach nawadniamy codziennie -  rano lub wieczorem. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie aksamitki.

Aksamitka rozpierzchła – popularne odmiany

W naszym kraju najczęściej uprawiane są aksamitka rozpierzchła, aksamitka wzniesiona oraz aksamitka wąskolistna. Rynek oferuje ciekawe odmiany, po korzystnych cenach, więc pożyteczne i łatwe w uprawie rośliny są niezwykle popularne.

Aksamitka rozpierzchła w ogrodzie jako pojedynczy kwiat oraz jej odmiany, w tym aksamitka rozpierzchła pełna i uprawa
Aksamitka rozpierzchła - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozstawa, porady

Do najciekawszych odmian aksamitki rozpierzchłej należą:

- aksamitka rozpierzchła pełna ‘Carmen’ – dorasta do około 35 cm wysokości. Dekoracyjne pomarańczowoczerwone kwiaty, o kulistym pokroju, wyróżniają się na tle zielonych liści i innych kwiatów. Sadzonki wysadza się w drugiej połowie maja. Rozstawa roślin – 20 cm x 30 cm. preferuje słoneczne i lekko zacienione stanowiska.

- Aksamitka żółta ‘Aurora’ – dorasta do 25 cm wysokości. pełne żółte kwiaty dekorują rabatki od czerwca do końca października. Pięknie prezentuje się w ogrodzie oraz na balkonach i tarasach. Sadzona na miejskich klombach i skwerkach, intrygująco rozjaśnia przestrzeń. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie prymulki ogrodowej?

- Aksamitka rozpierzchła pełna ‘Mikrus’ – należy do karłowej odmiany, osiągającej około 20 cm wysokości. Na rozgałęzionych pędach roślina wytwarza liczne intensywnie pomarańczowe pełne kwiaty. Aksamitka tworzy piękne obwódki rabatek, zdobi obrzeża ogrodowych ścieżek, efektownie prezentuje się, nasadzona przy ścianach budynków.

- Aksamitka żółta ‘Boy Yellow’ – wyróżnia się jaskrawymi jasnożółtymi kwiatami. Aksamitka preferuje słoneczne stanowisko i przepuszczalne ogrodowe gleby. Odmiana dorasta do 40 cm wysokości. Jej charakterystyczną cechą jest mocne krzewienie się oraz zwarty gęsty pokrój.

Kwiaty aksamitki pozyskuje się, gdy w pełni rozkwitną i suszy się ich płatki, które zachowują swój kolor. Suszone kwiaty Tagetes patula znajdują zastosowanie do wyrobu pachnącego papieru. Aksamitka rozpierzchła i aksamitka wąskolistna nadają się na potpourri. Możemy wykorzystywać kwiaty do barwienia wełny i jedwabiu. Cięte aksamitki wykorzystuje się do dekoracji pomieszczeń. W gospodarstwie domowym zastosowanie znajdzie korzeń aksamitki. Wydzielina z korzeni Tagetes patula odstrasza nicienie. Korzenie Tagetes minuta wydzielają substancje eliminujące chwasty, np. perz. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie pelargonii rabatowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny