Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia)uprawa roślin w ogrodzie

Aksamitki wąskolistne to rośliny jednoroczne, dorastające do 30 cm wysokości. Delikatne dekoracyjne kwiatki, o średnicy około 1,5-2 cm, pojawiają się w lipcu i utrzymują do pierwszych przymrozków. Uprawa gatunku nie przedstawia problemów. Sadzenie gotowych sadzonek najlepiej przeprowadzić w połowie maja, gdy przestaną zagrażać młodym roślinom wiosenne spadki temperatur. Możemy również wysiewać aksamitkę w kwietniu - z nasion, do rozsadników lub w warunkach domowych - do doniczek.

Nasiona siejemy na głębokość około 1 cm, co 10 cm. Rozstawa mniejsza sprawi, że będziemy musieli siewki pikować lub przesadzać do innych pojemników. Sadzenie na stałe miejsca przeprowadzamy po 15-20 maja. W razie zimnej wiosny, możemy przesunąć termin sadzenia na czerwiec, bowiem aksamitka wąskolistna jest wrażliwa na niskie temperatury. Po trzech miesiącach aksamitka zakwitnie. Dla sadzonek sadzonych do gruntu, najlepsza jest rozstawa 20 cm x 30 cm, ze względu na silne rozkrzewianie się roślin.

Aksamitki dobrze rosną w przeciętnej ziemi ogrodowej, o odczynie pH lekko kwaśnym i obojętnym. Obfitsze kwitnienie zapewni roślinom stanowisko o glebie żyznej i przepuszczalnej, słoneczne lub lekko zacienione. Pielęgnacja dekoracyjnych kwiatów polega na:

  • umiarkowanym podlewaniu. Aksamitka wąskolistna odporna jest na susze. Zbyt duża wilgotność naraża rośliny na choroby grzybowe, głównie szarą pleśń. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie aksamitki.
  • Zasilamy aksamitki nawozami z niewielką zawartością azotu. Zbyt intensywne nawożenie nawozami azotowymi będzie skutkowało wzmożonym krzewieniem się roślin, przy ograniczonym kwitnieniu.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Atrakcyjne rośliny jednoroczne – odmiany aksamitki wąskolistnej


Aksamitka wąskolistna ‘Lulu’ – należy do odmiany karłowej, dorastającej do 20 cm – 30 cm wysokości. Pojedyncze drobne kwiatki, o średnicy 1,5 cm, wybarwione są na słoneczny żółty kolor. Aksamitka ‘Lulu’ odporna jest na susze. Wydziela zapach, który skutecznie odstrasza nicienie, więc można ją sadzić jako roślinę obronną wśród róż, tulipanów, ziemniaków, marchwi lub pomidorów. Chętnie sadzi się kwiaty przy ogrodowych ścieżkach i na obrzeżach rabatek, a ciekawym tłem dla roślin są trawy ozdobne i zieleń trawników oraz ściany domów, przy których wyglądają szczególnie intrygująco.

Aksamitka wąskolistna z łaciny tagetes tenuifolia w ogrodzie oraz jej uprawa i polecane odmiany, w tym aksamitka lulu
Aksamitka wąskolistna - odmiany, rozstawa, uprawa, pielęgnacja, porady

Aksamitka wąskolistna ‘Golden Gem’ – jest jednoroczną odmianą, dorastającą do 35 cm wysokości. Drobne złotożółte kwiaty dekorują rabaty do pierwszych przymrozków. Roślina znajduje zastosowanie na efektowne obwódki, pięknie prezentuje się na klombach, w miejscach, gdzie rosną trawy ozdobne oraz na niewysokich kwietnych rabatach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie prymulki ogrodowej?

Aksamitka wąskolistna ‘Red Gem’ – jest niewysoką dekoracyjną odmianą, o brązowoczerwonych kwiatach. Aksamitka dobrze rośnie w przeciętnej ogrodowej glebie, na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach. Podobnie jak inne odmiany, wspaniale prezentuje się na ogrodowych rabatkach, na klombach i w uprawie pojemnikowej – na balkonach i tarasach. Kwitnie do pierwszych przymrozków.

Aksamitka wąskolistna ‘Paprica’ – jest jednoroczną rośliną, dorastającą do 30 cm wysokości. Ozdobą odmiany, do pierwszych przymrozków, są czerwone kwiaty i soczyście zielone liście. ‘Paprica’ znajduje zastosowanie na rabatkach, kwietnikach oraz w uprawie pojemnikowej – do dekoracji balkonów i tarasów. Pięknie prezentuje się wśród innych gatunków Tagetes i ich odmian.

Aksamitka wąskolistna ‘Starfire’ – jest barwną mieszanką, w składzie której znajdziemy kwiaty żółte, czerwone, pomarańczowe i rdzawe, zdobiące szczyty zwartych kępek, o wysokości do 30 cm. Zastosowanie odmiany w ogrodzie oraz na balkonach i tarasach, pozwoli nam cieszyć się letnimi barwami do pierwszych przymrozków. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie pelargonii rabatowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny