Rodzaj aksamitka - ważne informacje, o których powinniśmy wiedzieć

Rodzaj aksamitka - Tagetes, do którego należy aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, ale również i inne aksamitki, między innymi aksamitka rozpierzchła - Tagetes patula, zalicza się do rodziny astrowatych - Asteraceae, która jest rodziną bardzo obszerną i złożoną z wielu rodzajów oraz gatunków roślin.

Rośliny z rodzaju Tagetes pochodzą z obszarów Ameryki, a przede wszystkim z Meksyku. Rodzaj ten liczy aż 50 gatunków roślin i zaliczane są do niego podstawowe rośliny jednoroczne, które stosowane są do uprawy na rabatach w Polsce. Zarówno aksamitka wzniesiona, jak i aksamitka rozpierzchła i inne rośliny z tego rodzaju, są tak bardzo popularne, ponieważ kwitną obficie i długo, a dodatkowo przy małych wymaganiach uprawowych i pielęgnacyjnych dają piękne efekty dekoracyjne.

Pędy aksamitek rozpierzchłych, wzniesionych i innych turków są silnie rozgałęzione i wzniesione. Mają one bardzo liczne, z reguły pierzastodzielne, naprzeciwległe liście. Turki uważane są za śmierdziuchy, ponieważ wydzielają drażniący zapach. Istnieje możliwość zakupu sadzonek kwiatów bezzapachowych, ale wtedy musimy liczyć się z tym, że będą one częściej atakowane przez szkodniki.

W terenach zieleni stosowane są trzy podstawowe gatunki aksamitek, które różnią się między sobą budową i wielkością koszyczków kwiatowych, ale też wysokością i pokrojem. Barwa kwiatów aksamitek może również się różnić. Możemy zakupić sadzonki aksamitek białych, żółtych, pomarańczowych, a nawet ciemnobrązowych i brunatnych.

Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) - cechy charakterystyczne roślin

Aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, znana jest również jako aksamitka wyniosła. Jest ona jednym z przysłowiowych śmierdziuchów, które naturalnie występują w Ameryce Środkowej. Sadzonki, jak i nasiona pod siew, są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych - zarówno tych mniejszych, jak i dużych centrach ogrodniczych.

Warto wiedzieć, że Tagetes erecta charakteryzuje się dość wysokim, jak na byczki (bo tak też nazywane są aksamitki), wzrostem. Mogą one dorastać nawet od 20 do 90 cm. Ich łodyga jest gładka, rozgałęziona i wzniesiona, co jest charakterystyczne dla roślin z tego rodzaju aksamitka.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Pojedynczy kwiat aksamitki wzniesionej, czyli tagetes erecta na ciemnym tle, a także warunki uprawy, wysiew, stanowisko, wymagania, pielęgnacja
Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) - uprawa, pielęgnacja, porady

Najważniejszym elementem są jednak kwiaty aksamitki, dzięki którym rośliny te są uważane za ozdobne. Aksamitka wzniesiona ma duże koszyczki kwiatowe, które mogą osiągać od 9 do 15 cm średnicy. Mogą być one w całości wypełnione kwiatami rurkowatymi lub języczkowatymi. Ich kolor zależy od konkretnej odmiany. Na rynku dostępne są aksamitki białe, np. u odmiany 'Vanilla'. Aksamitki białe nie są jednak tradycyjnym kolorem kwiatów. Poza tym mamy możliwość zakupu kremowych, żółtych i bardzo popularnych pomarańczowych aksamitek. Szukasz więcej odmian tej wyjątkowej rośliny? Sprawdź także ten artykuł o aksamitce wąskolistnej.

Turki - jak przebiega ich wysiew i o czym pamiętać, uprawiając śmierdziuchy

Jeśli chcemy dokonać w swoim ogrodzie siewu nasion, którymi są duże niełupki, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda wysiew, uprawa i pielęgnacja aksamitek. Wysiewanie nasion rozpoczynamy już na początku IV pod osłonami, a wtedy kiełkują one już po 8-15 dniach. Natomiast sadzonki wysadza się dopiero po 15.V. W zależności od odmiany, aksamitki sadzimy w odległości 20-40 cm.

Pamiętajmy również o tym, że by nasze aksamitki wzniesione rozwijały się prawidłowo i kwitły od VII do przymrozków, powinniśmy zapewnić im odpowiednie stanowisko, mimo że nie mają one dużych wymagań. Warto jednak wiedzieć, że stanowisko pod uprawę powinno być słoneczne, ewentualnie lekko ocienione, a do tego wystarczy przeciętne podłoże.

Poza tym, że aksamitki wyniosłe będą atrakcyjnie wyglądały na naszych rabatach, istotna jest również inna kwestia, a mianowicie to, że dzięki kwiatom odstraszającym zapachu, nasze rośliny, które będą rosły wokół nich, będą zabezpieczone przed nicieniami. Dzieje się tak dlatego, że zapach, który jest nieprzyjemny dla nas, jest również nieprzyjemny dla nicieni i odstrasza je od kwiatów.

Sadzonki aksamitek są bardzo często sprzedawane, dlatego, że jest to roślina, która nadaje się do różnego rodzaju nasadzeń. Aksamitka wzniesiona może być sadzona nie tylko na kwietnikach i rabatach w naszych ogrodach przydomowych, ale bardzo często wykorzystywana jest również do nasadzeń w pojemnikach, misach i skrzynkach balkonowych. Poza tym jej wysokie odmiany stosowane są na kwiaty cięte. Nie zapominajmy jednak o tym, że turki zdecydowanie lepiej prezentują się w grupach niż rosnąc pojedynczo.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny