Aktualne pylenie - zobacz, co aktualnie pyli
Ilość pyłków i alergenów w powietrzu jest zależna od regionu Polski, a także od tego, który miesiąc kalendarzowy aktualnie następuje. Jeśli chcemy uzyskać informacje na temat stężenia pyłków, możemy skorzystać z serwisów internetowych, które informują nas o dokładnych prognozach i raportach na temat tego, jak przebiega aktualne pylenie oraz mapa pylenia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pylących.
Kalendarz pylenia - co to jest
Kalendarz pylenia - w czym jest dobry dla alergików
Trawy, drzewa i inne rośliny są często dużym zagrożeniem dla wielu ludzi. Niestety niektóre z tych roślin mają duże stężenie pyłków, przez co mogą wystąpić u nas reakcje alergiczne, takie jak alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry, czy też astma atopowa lub choroby alergiczne przewodu pokarmowego.
Jeśli chcemy poradzić sobie choć w najmniejszym stopniu z naszą alergią, powinniśmy poznać kalendarz pylenia roślin, dzięki któremu dowiemy się, co teraz pyli. Takie kalendarze możemy znaleźć w serwisach internetowych. Natomiast warto pamiętać o tym, by wybrać serwis, który jest wiarygodny. Taki serwis dostarczy nam konkretnych informacji odnośnie do poziomu stężenia pyłków w Polsce.
W kalendarzu pylenia znajdziemy wiele informacji na temat tego, które rośliny są teraz dla nas największym zagrożeniem lub będą za jakiś czas. Pamiętajmy też o tym, że komunikat na temat poziomu pyłków drzew, czy też traw, może pojawić się nagle, ponieważ stężenie pyłków zależy od wielu czynników, między innymi też od pogody.
Mapa pylenia - jakie informacje w niej znajdziemy
W przypadku kalendarza pylenia, nie możemy zapominać również o mapie pylenia, która uwzględnia raport stężenia na danym obszarze kraju. Warto wiedzieć, że Polska dzieli się na 4 regiony. Pierwszym regionem jest Polska zachodnia, która jest zdecydowanie najcieplejszym obszarem naszego kraju. W tym regionie najwcześniej zaczynają pylić trawy i drzewa.
Kolejnym regionem jest region drugi, który obejmuje przede wszystkim środkową część naszego kraju. Tutaj musimy wiedzieć, że przez długi okres poziom pylenia pokrzywy, alternarii, czy też cladosporium jest na poziomie wysokim. Dlatego jeśli mamy problem z tymi alergenami, powinniśmy zwrócić uwagę na alerty, które zapewniają nam różnego rodzaju aplikacje.
Region trzeci obejmuje wschodnią część kraju oraz wybrzeże. Warto wiedzieć, że w tym przypadku alert dotyczący pylenia, pojawi się po około 2 tygodniach od pojawienia się komunikatu w regionie pierwszym. Z kolei ostatnim już regionem jest region czwarty, który charakteryzuje się mroźnymi i długimi zimami. Obejmuje on przede wszystkim górskie obszary, ale również północno-wschodnią część kraju. W tym regionie alert o wysokim stężeniu pyłków otrzymamy najpóźniej. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy.
Stężenie w pyłków w powietrzu w okresie roku - poziom pyłków i alergenów
Prognoza pylenia na pierwszą połowę roku - aktualne pylenie
Raport na temat pylenia roślin jest szeroko dostępny w różnego rodzaju serwisach. Szczegółowy raport może się natomiast bardzo zmieniać z biegiem roku. Jednak warto pamiętać o tym, że w kalendarzu pylenia możemy znaleźć informacje na temat tego, jakie rośliny wytwarzają największe stężenie pyłków w ciągu roku. Zobaczmy więc, na jakie rośliny powinniśmy uważać w pierwszej połowie roku.
Zacznijmy więc od stycznia, który jest miesiącem, w którym pylą olchy, leszczyny, a nawet i grzyby, szczególnie grzyby aspergillusa. Natomiast w tym miesiącu stężenie kurzu jest niewielkie. W lutym możemy dostać kolejny komunikat o pyleniu wcześniej wymienionych drzew i grzybów, a dodatkowo w drugiej połowie tego miesiąca zaczyna pylić brzoza.
W marcu problemem jest pylenie wierzby, grabów, brzozy, dębów oraz topoli. Co więcej, właśnie w tym miesiącu zaczyna się okres zapylania przez pszczoły, które są dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na ich jad. W kwietniu intensywne jest pylenie brzozy, wierzby, grabu, dębu i topoli. Dodatkowo w tym miesiącu zaczyna się pylenie traw i cladosporium. Maj to okres, gdy pyli żyto, pokrzywy i grzyby alternarii i cladosporium. Z kolei w czerwcu zaczyna pylić lipa, a jeszcze bardziej intensywne jest stężenie pyłków żyta, traw i grzybów.
Komunikaty potrzebne alergikom - prognoza pylenia na drugą połowę roku
Pylenie drzew, traw, innych roślin i grzybów towarzyszy nam przez cały rok. Dlatego też powinniśmy zapoznać się z tym, które rośliny rozpoczynają swoje pylenie w danym miesiącu i w zależności od rodzaju alergii, powinniśmy dopasować swoje leki antyalergiczne właśnie w tych miesiącach.
Druga połowa roku, a dokładniej lipiec, to czas, kiedy stężenie pyłków jest wysokie. W tym miesiącu najintensywniej pylą grzyby, lipy i pokrzywy. Z kolei stężenie pyłków trawy i żyta staje się coraz słabsze, lecz jad pszczół w tym miesiącu jest najgroźniejszy. W sierpniu kończy się już pylenie traw i lipy, natomiast reszta pozostaje bez zmian.
We wrześniu nie będzie dla nas już zagrożeniem pokrzywa, a dodatkowo stężenie alergenów grzybów będzie się osłabiało. Październik to miesiąc, w którym nie pylą już drzewa, natomiast stale zagrażać nam mogą pyłki grzybów oraz jad os i pszczół. W listopadzie i grudniu największym zagrożeniem będzie dla nas bardzo wysokie stężenie kurzu, a dodatkowo wzrost pyłków grzyba aspergillusa.
Najbardziej niebezpieczne rośliny dla alergików - ważny komunikat
Jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, który nie sprawi, że w okresie pylenia roślin pojawią się u nas reakcje alergiczne, powinniśmy wiedzieć, które rośliny mogą stać się dla nas dużym zagrożeniem, przez co warto je unikać. Zobaczmy więc, jakie rośliny nie powinny znaleźć się w ogrodzie alergika.
Zacznijmy od traw, które sprawiają, że alergia pojawić się może na początku V i cały czas nasilać się aż do połowy VII. Kolejną rośliną jest leszczyna, która przez reakcje krzyżowe może powodować katar sienny. Olcha to kolejne drzewo, które wytwarza wiele alergenów o bardzo silnym natężeniu.
Nie możemy zapominać również o wiązach szypułkowych, brzozach, topolach, dębach, bukach, jesionach, czy też lipach, wierzbach i czarnym bzie. Zagrożeniem dla alergików jest również babka zwyczajna i babka lancetowata, które nie są tak niebezpieczne, jak trawy, natomiast mogą wywołać reakcje alergiczne. Co więcej, alergie wywołują także pyłki pokrzywy, komosy białej, bylicy pospolitej, szczawiu, a także grzybów.