Akwarium roślinne - wykonanie, wymagania, rośliny
Akwarium roślinne, zwane także akwarium holenderskich, to gratka nie tyle dla zapalonych miłośników akwarystyki, co raczej dla tych, którzy uwielbiają rośliny domowe. W akwarium roślinnym ryby nie są szczególnie ważne, czasami wręcz ich nie ma. Najważniejsze jest to, by stworzyć idealne miejsca dla roślin wodnych i móc obserwować, jak pięknie się rozwijają w podwodnym świecie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.
Akwarium roślinne – co to jest?
Akwarium roślinne – podstawowe informacje
Akwaria roślinne to trend, który zawojował Polskę około 20 lat temu. Zarówno akwaryści, jak i miłośnicy pięknych roślin zabrali się za zakładanie akwariów holenderskich z wielką pasją. Obecnie jest to nieco w odwrocie, jednak nadal dużo osób interesuje się tym, jak utrzymać podwodne rośliny w idealnej kondycji. W takim akwarium ryby wcale nie są konieczne. Czasami oczywiście między roślinami połyskuje jakiś neonek lub gupik rzuca urok swoim wspaniale wybarwionym ogonkiem, jednakże nie jest to wcale takie pewne.
W akwariach roślinnych (holenderskich) stawia się bowiem na ukazanie roślin. Niestety nie jest to wcale takie proste – wymaga to czasu, ponieważ kupowane sadzonki są małe. Na dodatek często zdarza się, że niektóre rośliny nie chcą się przyjmować i nie rozwijają się najlepiej albo po prostu są zagłuszane przez inne. Potrzeba wielu prób, by udało się stworzyć idealnie harmonijny podwodny świat. Stworzenie akwarium holenderskiego jest może mozolne, ale za to jak satysfakcjonujące!
Akwarium roślinne a wielkość pojemnika
W zasadzie można powiedzieć, że od ciebie zależy, jak duże ma być akwarium roślinne. Prawda jest jednak taka, że małe zbiorniki są… trudniejsze do prowadzenia. Im większe akwarium, tym więcej możliwości i tym większe prawdopodobieństwo, że jeden błąd nie sprawi, że rośliny zaczną ginąć.
Zatem ja duże ma być akwarium? To już sprawa indywidualna. Zastanów się przede wszystkim nad tym, ile masz miejsca i pieniędzy. Koszty to nie tylko zakup zbiornika, który wiadomo, im większy, tym będzie droższy. To także eksploatacja, wyższe rachunki za prąd, konieczność kupienia większej ilości roślin, lamp, filtra o większej mocy i tak dalej.
Znalezienie złotego środka nie jest łatwe. Wielkość akwarium powinna wypadkową takich czynników jak koszty, miejsce i to, co chcesz w tym akwarium pokazać. Jak wiele ma być roślin? Czy chcesz stworzyć tylko niewielką dekorację salonu, czy cały podwodny świat wraz z zatopionym zamkiem i zagubioną muszelką, w którym znajdą się i korzenie do akwarium, i ciekawe kamienie? Nie ogranicza cię wymiar gotowych pojemników, wiele firm przygotowuje akwaria na zamówienie klienta, o dokładnie takich rozmiarach, jakich on potrzebuje. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat rogatka sztywnego.
Jak założyć akwarium holenderskie – wybieramy rośliny
Jeśli już ustaliłeś, jak duże chcesz mieć akwarium holenderskie, czas zastanowić się nad tym, jakie rośliny mają w nim zamieszkać. Przygotowanie akwarium od podstaw może oznaczać dość dużą inwestycję – cena pojedynczych roślin może nie jest wysoka, ale już kupienie wielu na raz to spory wydatek. Jednak nie musisz od razu zapełniać całego akwarium. Większość roślin wodnych jest bardzo ekspansywna, co oznacza, że szybko zapełnią wolne miejsca. Lepiej zostawić im sporo przestrzeni.
Wybierając rośliny do akwarium warto mieć na względzie kilka czynników. Należy sprawdzić, czy mają podobne wymagania co do natężenia światła i temperatury wody. Dodatkowo należy także dobrać je pod względem wizualnym. Najlepiej postaw na kontrast! Wysokie rośliny posadź tuż za niskimi, zielone przy czerwonych lub kolorowych.
Do najpopularniejszych roślin akwariowych stosowanych w akwariach holenderskich należą: anubiasy, nurzańce oraz mchy. Ciekawie prezentuje się także ponikło maleńkie – to roślina, którą naturalnie możesz spotkać na bałtyckim nadbrzeżu. Nieco przypomina sitowie: kępy zielonych, wzniesionych, liściowatych pędów. Dobrym rozwiązaniem są także lileopsisy, żabienice i mikrozorium oskrzydlone. Wszystkie te gatunki wyglądają jak miniaturowe kępy ciekawych w kształcie traw i świetnie sprawdzają się na przodzie akwarium. Poszukaj także wśród czerwonych roślin, takich jak Echinodorus, Polygnonum czy Alternanthera.
Akwarium roślinne od podstaw
Podłoże do akwarium roślinnego
Na temat podłoży do akwarium powiedziano już mnóstwo rzeczy. Jedni decydują się na żwirek, inni na piasek lub wręcz ziemię ogrodową. I w zasadzie każdy ma rację. Jednakże warto pamiętać, że takie rozwiązania mogą oznaczać większy „bałagan”. Zastosowanie ziemi może spowodować, że woda będzie szybciej mętnieć.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór podłoża aktywnego. Ma formę gotowego, drobnego granulatu i jest bogate w składniki odżywcze. To jak specjalne podłoże do ogrodu, wyposażone już w nawóz startowy. Pomaga w początkowej fazie wzrostu roślin wodnych, a do tego mogą pomóc w stabilizacji twardości wody poprzez pochłanianie nadmiaru fosforanów.
Akwaria holenderskie: filtracja
Zakładanie akwarium warto zacząć właśnie od wyboru filtra. Filtracja wody to podstawowa sprawa, nawet w niewielkich zbiornikach! W końcu tam nie zachodzą (prawie) naturalne procesy oczyszczania. Nie ma przypływów i odpływów i nawet jeśli kupisz ryby, które oczyszczają podłoże i ścianki (na przykład kiryski i glonojady), to i tak trudno mówić o dobrym oczyszczeniu. Dlatego warto zwrócić uwagę na dodatkowy filtr.
Filtr koniecznie musi być dobrany do wielkości pojemnika. Gotowe akwarium, które jest wyposażone w filtr wewnętrzny czasami nie daje sobie rady z dużą ilością odpadów produkowanych przez rośliny. Z tego względu warto dobrać wysokiej klasy filtr kubełkowy lub kaskadowy. Należy zwrócić uwagę na ich parametry u możliwości filtracyjne i dopasować je do wielkości akwarium. Cena takiego filtra może być dość wysoka, ale to z pewnością nie jest element, na którym można oszczędzać.
Oświetlenie w akwarium holenderskim
Kolejnym ważnym aspektem jest oczywiście oświetlenie. Nie można założyć akwarium roślinnego bez dobrego oświetlenia. Jego zadaniem jest zarówno ekspozycja roślin i elementów ozdobnych, jak kamienie lub korzenie do akwarium, jak i dostarczanie światła. Najczęściej przyjmuje się, że akwaria powinny być oświetlane lampkami z mocą 0,5 W na 1 l objętości.
W przypadku zbiorników roślinnych ta zasada także się sprawdza. Można nawet dodać trochę więcej światła. W tym wypadku będzie ci jednak potrzebna nie jedna, lecz więcej lampek. Najczęściej stosuje się oświetlenie ledowe o białym odcieniu. Warto jednak zastosować dodatkowe źródła światła o kolorze niebieskim i cieplejszym, żółtym. Dzięki temu rośliny będą wzrastały bardziej harmonijnie.