Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości

Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) występuje na terenach ubogich w wodę, we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Jest jedną z nielicznych roślin, które możemy uprawiać w warunkach domowych. Jest to roślina wiecznie zielona, która posiada szereg właściwości leczniczych. Przyjrzyjmy się bliżej uprawie i zastosowaniu aloesu.

Jeśli interesuje cię aranżacja ogrodu przydomowego, w tym artykule znajdziesz praktyczne porady.

Świeży aloes w doniczce

Aloes drzewiasty – uprawa egzotycznej rośliny

Skąd pochodzi aloes drzewiasty i jak wygląda?

Aloes drzewiasty występuje w naturze na terenie południowej Afryki, gdzie jest ciepły i deszczowy klimat. Aloe arborescens rośnie od poziomu morza do szczytów gór. Można go spotkać w afrykańskim buszu i na skalistych skarpach. Aloes drzewiasty w naturze osiąga od 2 do 6 metrów, przyjmując postać krzewu.

Posiada bardzo silnie rozgałęziające się sukulenty, które wypuszczają znaczną ilość odrostów.  Liście aloesu drzewiastego przybierają niebiesko-szarą barwę i zakończone są na brzegach kolcami.

Najwięcej uroku tej roślinie nadaje jej kwiat. Kwiat aloesu jest dość duży i może osiągać nawet 40 centymetrów. Niestety w warunkach domowych rzadko kwitnie. Przeczytaj także nasz artykuł: 10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu, w którym rośliny odgrywają dużą rolę.

Aloes drzewiasty - uprawa w Polsce i warunki uprawy aloesu

Aloes drzewiasty mimo swojego pochodzenia nie jest trudny w uprawie. Natomiast jak każda roślina, ma pewne wymagania. Warunki uprawy aloesu w Polsce nie są sprzyjające jeśli chodzi o temperaturę. Ze względu na klimat z jakiego pochodzi aloes, uprawa w Polsce możliwa jest tylko w pomieszczeniach.

W warunkach domowych uprawa aloesu nie przysparza żadnych problemów.  Aloes doniczkowy nie ma dużych wymagań i jest odporny na zaniedbania. Nie lubi jednak nadmiernego podlewania. Jego korzenie mogą gnić, a liście aloesu reagują powstawaniem na nich plam. Od listopada do lutego aloes doniczkowy powinien być podlewamy minimalnie. Najlepiej kiedy podłoże nieco przeschnie.

Aloes potrzebuje dużo światła i ciepła. Niskie temperatury oraz cień źle wpływają na jego wzrost, a także barwę. Niedobór światła w okresie zimowym jest największym problemem podczas uprawy w warunkach domowych. Niedostatecznie oświetlone liście aloesu wyciągają się i cała roślina traci walory ozdobne. Z tego względu zimą najlepiej ustawić aloes w pobliżu dużego okna.

Kolejnym istotnym warunkiem, aby uprawa aloe arborescens była zadowalającajest temperatura. Latem można wystawić doniczkę na balkon lub do ogrodu. Zimą natomiast aloes doniczkowy powinien stać w pomieszczeniu widnym, ale niezbyt ciepłym. Temperatura nie powinna wtedy przekraczać ok. 12 °C. W tym czasie roślina ta przechodzi w okres spoczynku. Po pobycie w chłodzie, aloes doniczkowy może zakwitać na wiosnę. Kwiat aloesu drzewiastego przybiera barwę czerwoną, co stanowi niezwykłą ozdobę. 

Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości 2

Aloes drzewiasty – pielęgnacja i hodowla

Hodowla aloesu nie jest trudna, gdyż aloes to roślina bardzo wytrzymała. Nie wymaga wyjątkowej gleby. Aloes dobrze rośnie w uniwersalnym podłożu, które powinno być przepuszczalne. Dobrym rozwiązaniem podczas jego hodowli jest zapewnienie mu ziemi przeznaczonej dla sukulentów i kaktusów, czyli piaszczystej i gliniastej.

Aloes drzewiasty można rozmnożyć poprzez odrosty boczne lub sadzonkowanie bocznych pędów, które ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu. Można go również rozmnożyć poprzez wysiew z nasion. Jeśli interesuje cię także uprawa gazanii w ogrodzie, przeczytaj ten artykuł.

Ze względu na to, że uprawa w Polsce tej rośliny musi przebiegać w warunkach domowych, przesadzanie aloesu powinno następować często, w okresie wiosennym.  Aloes drzewiasty bowiem szybko rośnie i nie mieści się w doniczce. Podczas przesadzania trzeba zachować ostrożność, gdyż korzenie aloesu łatwo ulegają zniszczeniu i trudno się regenerują.

W hodowli aloesu należy zwrócić uwagę na nawożenie. Aby hodowla przyniosła pożądane rezultaty możemy używać nawozu raz na miesiąc, w okresie od wiosny do jesieni. Powinien być to nawóz płynny przeznaczony dla kaktusów. Jeśli chcemy użyć aloesu w celach zdrowotnych nawóz powinien być naturalny.

Polecane nawozy w super cenach - sprawdź je!

Uprawa aloesu drzewiastego w donicach jest prosta, ale nie zawsze przekłada się na kwitnienie. Aby uzyskać kwiat aloesu należy zapewnić roślinie duże nasłonecznienie, a w okresie letnim zaprzestać jej podlewania na okres około miesiąca. Dzięki temu kwiatostany mogą pojawić się w okresie zimy.

Pielęgnacja aloesu jest łatwa jak sama uprawa. Do oczyszczania liści stosujemy wilgotną szmatkę, aby pozbyć się z nich kurzu. Nie stosujemy natomiast żadnych środków do nabłyszczania liści. Aloes nie lubi nadmiernego podlewania. Dlatego należy uważać, aby nie zalać liści i żeby woda nie dostała się do środka rozety.
Aloes jest rośliną odporną na różne choroby. Jednak mogą go atakować szkodniki typu mszyce, wełnowce czy tarczniki. Pielęgnacja w takim przypadku polega na natychmiastowym ich usunięciu za pomocą odpowiednich preparatów, którymi możemy przemywać liście.

Zastosowanie aloesu i jego niezwykłe właściwości

Cenne właściwości aloesu drzewiastego

Właściwości aloesu znane były już w starożytności przez Greków czy Rzymian. Nawet sam Krzysztof Kolumb zabierał go ze sobą w podróże jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Produkty z aloesu są cenione na całym świecie.

Aloes wywiera korzystny wpływ na cały organizm. Posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Regeneruje skórę i błony śluzowe. Pobudza i reguluje mechanizmy obronne organizmu.

Aloes drzewiasty posiada w swoich tkankach  bogactwo składników, do których należą aminokwasy, sole mineralne, wielocukry, kwasy organiczne czy stymulatory biogenne. Znakomicie wpływa na stan i kondycję skóry. Poprawia wygląd cery, a także ją regeneruje. Jeśli interesują cię inne kwiaty doniczkowe, inspiracje na nie znajdziesz w tym artykule.

Polecane nawozy w super cenach - sprawdź je!

Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości 2

Zastosowanie aloesu

Zastosowanie aloesu jest naprawdę wielorakie. Sok uzyskany z jego liści stosowany jest w lecznictwie do leczenia różnego rodzaju oparzeń, skaleczeń, grzybic i innych chorób skórnych, zapobiegając świądowi i wysypkom. Jest bardzo skuteczny w leczeniu łupieżu, bólach stawów na tle reumatycznym, a także w chorobach oczu.

Ze względu na szereg różnych składników, zastosowanie aloesu jest przydatne przy leczeniu wewnętrznym. Aloes świetnie sprawdza się w leczeniu chorób układu pokarmowego – wrzody żołądka, kłopoty z trawieniem czy zapaleniu jelita grubego. Aloes drzewiasty pomaga również obniżyć stężenie poziomu cukru we krwi, a także wzmacnia system immunologiczny. Pordukty z aloesu i wyciągi z liści aloesu działają bardzo prozdrowotnie.

Aloes znakomicie regeneruje błonę śluzową, dzięki czemu zastosowanie aloesu jest wskazane dla osób, które borykają się z kłopotami jamy ustnej i gardła. Świeże liście z aloesu często służą do przyrządzania wielu preparatów jak syropy, płyny czy maści.

Jednak zastosowanie aloesu w lecznictwie to nie wszystko. Aloes drzewiasty ze względu na swoje właściwości, jest szeroko stosowany również w przemyśle kosmetycznym. Służy do produkcji kremów, balsamów, szamponów lub past do zębów, ponieważ posiada właściwości nawilżające i regenerujące. Jeśli interesuje cię także uprawa guzmanii, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Aloes drzewiasty jest mało wymagającą rośliną. Nawet przy minimalnym zainteresowaniu będzie nam towarzyszyć przez lata. Uprawa aloesu nie jest skomplikowana, ponieważ wystarczy zapewnić roślinie przepuszczalne podłoże i jasne stanowisko. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko walorami dekoracyjnymi, ale także właściwościami leczniczymi, które na pewno pomogą przy wielu dolegliwościach.

Ocena: 4,8/5 (głosów 19)
, aktualizacja 24 kwietnia 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Nalewka z aloesu - najlepsze przepisy, właściwości, zastosowanie, porady
Nalewka z aloesu - najlepsze przepisy, właściwości, zastosowanie, porady
Sok z aloesu – działanie, właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie
Sok z aloesu – działanie, właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie
Aloes zwyczajny doniczkowy – uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania
Aloes zwyczajny doniczkowy – uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania
Aloes uzbrojony w doniczce - uprawa, pielęgnacja, wymagania
Aloes uzbrojony w doniczce - uprawa, pielęgnacja, wymagania
Aloes wielkolistny na parapecie - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady
Aloes wielkolistny na parapecie - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady
Sukulenty - popularne odmiany, gatunki, uprawa i pielęgnacja
Sukulenty - popularne odmiany, gatunki, uprawa i pielęgnacja
Wierzba płacząca - cena, opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Wierzba płacząca - cena, opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Wierzba iwa w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, choroby
Wierzba iwa w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, choroby
Wierzba biała w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Wierzba biała w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Uprawa imbiru w doniczce – wymagania, sadzenie, właściwości, zastosowanie
Uprawa imbiru w doniczce – wymagania, sadzenie, właściwości, zastosowanie
Jarząb pospolity - odmiany, opis, wymagania, choroby, pielęgnacja
Jarząb pospolity - odmiany, opis, wymagania, choroby, pielęgnacja
Kozieradka - właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni i kosmetyce, ciekawostki
Kozieradka - właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni i kosmetyce, ciekawostki
Kruszyna pospolita – uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze
Kruszyna pospolita – uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze
Gwiazdnica pospolita – sposoby zwalczania w ogrodzie, właściwości lecznicze
Gwiazdnica pospolita – sposoby zwalczania w ogrodzie, właściwości lecznicze
Jarzębina czerwona – pielęgnacja, wymagania, porady
Jarzębina czerwona – pielęgnacja, wymagania, porady
Najpopularniejsze odmiany berberysów – co wybrać do ogrodu?
Najpopularniejsze odmiany berberysów – co wybrać do ogrodu?
Popularne rodzaje drzew liściastych w Polsce - atlas drzew liściastych
Popularne rodzaje drzew liściastych w Polsce - atlas drzew liściastych
Żyworódka pierzasta – uprawa, właściwości lecznicze, popularne zastosowania
Żyworódka pierzasta – uprawa, właściwości lecznicze, popularne zastosowania
Eukaliptus w domu - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Eukaliptus w domu - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Właściwości aloesu - lecznicze, odżywcze i inne zastosowania aloesu
Właściwości aloesu - lecznicze, odżywcze i inne zastosowania aloesu
Ostropest plamisty – roślina o licznych właściwościach leczniczych
Ostropest plamisty – roślina o licznych właściwościach leczniczych
Melisa – uprawa w domu i ogrodzie, właściwości, działanie
Melisa – uprawa w domu i ogrodzie, właściwości, działanie
Aronia czarna - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze owoców aronii
Aronia czarna - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze owoców aronii
Lubczyk ogrodowy - uprawa lubczyka w doniczce i jego właściwości lecznicze
Lubczyk ogrodowy - uprawa lubczyka w doniczce i jego właściwości lecznicze
Nagietek lekarski - zastosowanie, właściwości lecznicze, uprawa w domu
Nagietek lekarski - zastosowanie, właściwości lecznicze, uprawa w domu
Miłorząb japoński - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja, działanie
Miłorząb japoński - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja, działanie
Geranium (anginowiec) - właściwości lecznicze, uprawa, ciekawostki
Geranium (anginowiec) - właściwości lecznicze, uprawa, ciekawostki
Miłorząb dwuklapowy - cena, uprawa, właściwości lecznicze, ciekawostki
Miłorząb dwuklapowy - cena, uprawa, właściwości lecznicze, ciekawostki
Morwa czarna w Polsce - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja
Morwa czarna w Polsce - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja
Krwawnik pospolity - zastosowanie, właściwości lecznicze, ciekawostki
Krwawnik pospolity - zastosowanie, właściwości lecznicze, ciekawostki
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij