Aloes drzewiasty – uprawa egzotycznej rośliny

Skąd pochodzi aloes drzewiasty i jak wygląda?

Aloes drzewiasty występuje w naturze na terenie południowej Afryki, gdzie jest ciepły i deszczowy klimat. Aloe arborescens rośnie od poziomu morza do szczytów gór. Można go spotkać w afrykańskim buszu i na skalistych skarpach. Aloes drzewiasty w naturze osiąga od 2 do 6 metrów, przyjmując postać krzewu.

Posiada bardzo silnie rozgałęziające się sukulenty, które wypuszczają znaczną ilość odrostów.  Liście aloesu drzewiastego przybierają niebiesko-szarą barwę i zakończone są na brzegach kolcami.

Najwięcej uroku tej roślinie nadaje jej kwiat. Kwiat aloesu jest dość duży i może osiągać nawet 40 centymetrów. Niestety w warunkach domowych rzadko kwitnie. Przeczytaj także nasz artykuł: 10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu, w którym rośliny odgrywają dużą rolę.

Aloes drzewiasty - uprawa w Polsce i warunki uprawy aloesu

Aloes drzewiasty mimo swojego pochodzenia nie jest trudny w uprawie. Natomiast jak każda roślina, ma pewne wymagania. Warunki uprawy aloesu w Polsce nie są sprzyjające jeśli chodzi o temperaturę. Ze względu na klimat z jakiego pochodzi aloes, uprawa w Polsce możliwa jest tylko w pomieszczeniach.

W warunkach domowych uprawa aloesu nie przysparza żadnych problemów.  Aloes doniczkowy nie ma dużych wymagań i jest odporny na zaniedbania. Nie lubi jednak nadmiernego podlewania. Jego korzenie mogą gnić, a liście aloesu reagują powstawaniem na nich plam. Od listopada do lutego aloes doniczkowy powinien być podlewamy minimalnie. Najlepiej kiedy podłoże nieco przeschnie.

Aloes potrzebuje dużo światła i ciepła. Niskie temperatury oraz cień źle wpływają na jego wzrost, a także barwę. Niedobór światła w okresie zimowym jest największym problemem podczas uprawy w warunkach domowych. Niedostatecznie oświetlone liście aloesu wyciągają się i cała roślina traci walory ozdobne. Z tego względu zimą najlepiej ustawić aloes w pobliżu dużego okna.

Kolejnym istotnym warunkiem, aby uprawa aloe arborescens była zadowalającajest temperatura. Latem można wystawić doniczkę na balkon lub do ogrodu. Zimą natomiast aloes doniczkowy powinien stać w pomieszczeniu widnym, ale niezbyt ciepłym. Temperatura nie powinna wtedy przekraczać ok. 12 °C. W tym czasie roślina ta przechodzi w okres spoczynku. Po pobycie w chłodzie, aloes doniczkowy może zakwitać na wiosnę. Kwiat aloesu drzewiastego przybiera barwę czerwoną, co stanowi niezwykłą ozdobę. 

Aloes drzewiasty w doniczce na parapecie to wspaniała ozdoba. Uprawa rośliny nie jest trudna, warto więc zaprosić sukulenta do naszego mieszkania.
Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości

Aloes drzewiasty – pielęgnacja i hodowla

Hodowla aloesu nie jest trudna, gdyż aloes to roślina bardzo wytrzymała. Nie wymaga wyjątkowej gleby. Aloes dobrze rośnie w uniwersalnym podłożu, które powinno być przepuszczalne. Dobrym rozwiązaniem podczas jego hodowli jest zapewnienie mu ziemi przeznaczonej dla sukulentów i kaktusów, czyli piaszczystej i gliniastej.

Aloes drzewiasty można rozmnożyć poprzez odrosty boczne lub sadzonkowanie bocznych pędów, które ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu. Można go również rozmnożyć poprzez wysiew z nasion. Jeśli interesuje cię także uprawa gazanii w ogrodzie, przeczytaj ten artykuł.

Ze względu na to, że uprawa w Polsce tej rośliny musi przebiegać w warunkach domowych, przesadzanie aloesu powinno następować często, w okresie wiosennym.  Aloes drzewiasty bowiem szybko rośnie i nie mieści się w doniczce. Podczas przesadzania trzeba zachować ostrożność, gdyż korzenie aloesu łatwo ulegają zniszczeniu i trudno się regenerują.

W hodowli aloesu należy zwrócić uwagę na nawożenie. Aby hodowla przyniosła pożądane rezultaty możemy używać nawozu raz na miesiąc, w okresie od wiosny do jesieni. Powinien być to nawóz płynny przeznaczony dla kaktusów. Jeśli chcemy użyć aloesu w celach zdrowotnych nawóz powinien być naturalny.

Nawozy - sprawdź promocję!

Uprawa aloesu drzewiastego w donicach jest prosta, ale nie zawsze przekłada się na kwitnienie. Aby uzyskać kwiat aloesu należy zapewnić roślinie duże nasłonecznienie, a w okresie letnim zaprzestać jej podlewania na okres około miesiąca. Dzięki temu kwiatostany mogą pojawić się w okresie zimy.

Pielęgnacja aloesu jest łatwa jak sama uprawa. Do oczyszczania liści stosujemy wilgotną szmatkę, aby pozbyć się z nich kurzu. Nie stosujemy natomiast żadnych środków do nabłyszczania liści. Aloes nie lubi nadmiernego podlewania. Dlatego należy uważać, aby nie zalać liści i żeby woda nie dostała się do środka rozety.
Aloes jest rośliną odporną na różne choroby. Jednak mogą go atakować szkodniki typu mszyce, wełnowce czy tarczniki. Pielęgnacja w takim przypadku polega na natychmiastowym ich usunięciu za pomocą odpowiednich preparatów, którymi możemy przemywać liście.

Zastosowanie aloesu i jego niezwykłe właściwości

Cenne właściwości aloesu drzewiastego

Właściwości aloesu znane były już w starożytności przez Greków czy Rzymian. Nawet sam Krzysztof Kolumb zabierał go ze sobą w podróże jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Produkty z aloesu są cenione na całym świecie.

Aloes wywiera korzystny wpływ na cały organizm. Posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Regeneruje skórę i błony śluzowe. Pobudza i reguluje mechanizmy obronne organizmu.

Aloes drzewiasty posiada w swoich tkankach  bogactwo składników, do których należą aminokwasy, sole mineralne, wielocukry, kwasy organiczne czy stymulatory biogenne. Znakomicie wpływa na stan i kondycję skóry. Poprawia wygląd cery, a także ją regeneruje. Jeśli interesują cię inne kwiaty doniczkowe, inspiracje na nie znajdziesz w tym artykule.

Nawozy - sprawdź promocję!

Zastosowanie aloesu jest bardzo szerokie. Żel z liści przede wszystkim działa kojąco na skóre, ale można także go spożywać.
Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości

Zastosowanie aloesu

Zastosowanie aloesu jest naprawdę wielorakie. Sok uzyskany z jego liści stosowany jest w lecznictwie do leczenia różnego rodzaju oparzeń, skaleczeń, grzybic i innych chorób skórnych, zapobiegając świądowi i wysypkom. Jest bardzo skuteczny w leczeniu łupieżu, bólach stawów na tle reumatycznym, a także w chorobach oczu.

Ze względu na szereg różnych składników, zastosowanie aloesu jest przydatne przy leczeniu wewnętrznym. Aloes świetnie sprawdza się w leczeniu chorób układu pokarmowego – wrzody żołądka, kłopoty z trawieniem czy zapaleniu jelita grubego. Aloes drzewiasty pomaga również obniżyć stężenie poziomu cukru we krwi, a także wzmacnia system immunologiczny. Pordukty z aloesu i wyciągi z liści aloesu działają bardzo prozdrowotnie.

Aloes znakomicie regeneruje błonę śluzową, dzięki czemu zastosowanie aloesu jest wskazane dla osób, które borykają się z kłopotami jamy ustnej i gardła. Świeże liście z aloesu często służą do przyrządzania wielu preparatów jak syropy, płyny czy maści.

Jednak zastosowanie aloesu w lecznictwie to nie wszystko. Aloes drzewiasty ze względu na swoje właściwości, jest szeroko stosowany również w przemyśle kosmetycznym. Służy do produkcji kremów, balsamów, szamponów lub past do zębów, ponieważ posiada właściwości nawilżające i regenerujące. Jeśli interesuje cię także uprawa guzmanii, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Aloes drzewiasty jest mało wymagającą rośliną. Nawet przy minimalnym zainteresowaniu będzie nam towarzyszyć przez lata. Uprawa aloesu nie jest skomplikowana, ponieważ wystarczy zapewnić roślinie przepuszczalne podłoże i jasne stanowisko. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko walorami dekoracyjnymi, ale także właściwościami leczniczymi, które na pewno pomogą przy wielu dolegliwościach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny