Aloes uzbrojony – atrakcyjny sukulent do uprawy domowej

Jak łatwo się domyślić, aloes uzbrojony swój przydomek zawdzięcza kolcom, które wyrastają na całej długości rośliny. Są tak ostre i niebezpieczne, że łacińską nazwę – Aloe ferox można przetłumaczyć dosłownie jako aloes okrutny. To jeden z najważniejszych aloesów użytkowych, na całym świecie uprawia się go dla soku mającego właściwości lecznicze. Ze względu na to, że świetnie czuje się w doniczce, można uprawiać go na własne potrzeby. Dodatkowo jest to bardzo atrakcyjny sukulent, który będzie ciekawą ozdobą parapetu.

W swoim naturalnym środowisku aloes uzbrojony osiąga nawet 3 m wysokości. W uprawie doniczkowej jest znacznie mniejszy – ma od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Składa się z siedzących, grubych, typowych dla tej rodziny liści, które naprzemiennie otaczają łodygę. Jest ciemnozielony, czasami ma widoczny, woskowy nalot. Jego kolce mają czerwony kolor. Liście są mięsiste, grube i twarde, wytwarzają dużo soku. Na wzniesionym pędzie pojawiają się białe lub różowe kwiaty, jednak w uprawie domowej szanse na doprowadzenie rośliny do zakwitnięcia są nikłe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o aloesie drzewiastym.

Aloes uzbrojony – zastosowanie i właściwości lecznicze


Nie wszystkie aloesy mają właściwości lecznicze, jednak aloes uzbrojony je posiada i to nawet znacznie. Sok wydostający się z jego liści po przecięciu jest idealnym okładem na skórę – łagodzi wszystkie podrażnienia, koi wysypki i zaczerwienienia. Jest także dobry do leczenia trądziku objawowo – zmniejsza wypryski i usuwa stan zapalny.

To zastosowanie aloesu możesz wykorzystać w domu – wystarczy odciąć kawałek liścia i przyłożyć go do zmiany skórnej. Jednak roślina ma dużo szersze właściwości lecznicze, znajduje wykorzystanie w farmakologii i ziołolecznictwie. Aloes jest składnikiem kremów i maści, pojawia się w składzie kosmetyków wygładzających, do skóry atopowej i przesuszającej się. I trzeba przyznać, że w tej roli sprawdza się świetnie, jest bowiem bardzo skuteczny.

Aloes uzbrojony to jedna z najpiękniejszych roślin leczniczych. Dobrze wygląda w doniczce na parapecie, jego uprawa nie jest wymagająca.
Aloes uzbrojony w doniczce - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Aloes uzbrojony w doniczce – uprawa


Aloes uzbrojony można uprawiać na dwa sposoby – kupując nasiona aloesu, lub pobierając odnóżki. Ta druga opcja jest o wiele szybsza, można także ukorzenić liście aloesu – dość szybko rozmnażają się w ten sposób. Nasiona aloesu to raczej zadanie dla wytrwałych, ponieważ sukulent ma bardzo powolny cykl życiowy i rozwija się powoli.

Aby roślina dobrze się czuła, należy jej zapewnić odpowiednie stanowisko. Aloesy uwielbiają słońce, chociaż duże liście uzbrojonego mogą być poparzone przez bezpośrednie promieniowanie. Z tego względu stawiaj roślinę na wschodnich parapetach. Powinny mieć także lekkie, zasobne i przepuszczalne podłoże. Najlepiej sprawdzi się standardowa gleba do kaktusów wymieszana z niewielką ilością żwirku lub perlitu. Aloes lubi być wystawiony latem na zewnątrz, ale potrzebuje tam zacisznego miejsca bez wiatru i deszczu. Świetnie sprawdzą się wschodnie lub zachodnie balkony. Nie ma górnych granic temperatury – roślina kocha ciepło, jednak nie powinna być niższa niż 10-15 stopni Celsjusza.

Nawozy - sprawdź promocję!

Pielęgnacja aloesu uzbrojonego krok po kroku

To jedna z tych wspaniałych roślin, które nie potrzebują szczególnej pielęgnacji, by przepięknie się rozwijać. Aloes podlewa się rzadko i małymi porcjami wody. To sukulent – roślina przystosowana do niedoborów wody. Dlatego lepiej ją przesuszać niż przelewać, zwłaszcza, że zbyt mokre podłoże prowadzi do gnicia korzeni.

Aloes uzbrojony potrzebuje okresu zimowania. Należy wstawić go do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej 10 stopni. Po dwóch lub trzech miesiącach roślina nabierze sił i przestawiona znów na stałe miejsce, zacznie się szybciej rozwijać, a jej liście nabiorą blasku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny