Aloes zwyczajny doniczkowy – uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania
Aloesy są znane przede wszystkim ze swoich cennych właściwości leczniczych. Te rośliny gromadzą w sobie niezliczone ilości witamin i mikroelementów. Oprócz wykorzystania jego właściwości w medycynie ludowej warto skupić się również na jego uprawie w domowych warunkach.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aloesie.
Aloes zwyczajny – charakterystyka
Aloes zwyczajny (Aloe vera) nazywany jest również aloesem barbadoskim. Jest to roślina zaliczająca się do rodziny złotogłowowatych. Naturalnym obszarem występowania aloesu zwyczajnego jest Azja Mniejsza oraz Afryka. Roślina dorasta nawet do 1 metra wysokości. Jest to jeden z najpopularniejszych sukulentów, który był hodowany w domu, jeszcze zanim swoją popularność zyskały storczyki. Jego cechą charakterystyczną są grube liście, mięsiste, a także zabarwione na ciemnozielono. Rozeta liści pokryta jest licznymi kolcami. Na uwagę zasługuje również zielonkawy miąższ, a także aloina, czyli sok wydzielany przez skórę znajdującą się na liściach.
Aloes w doniczce jest nie tylko ciekawą dekoracją dla domu, ale również sprawdzonym sposobem na wiele dolegliwości zdrowotnych. Miąższ znajdujący się w liściach jest źródłem witaminy A, C, E, a także z grupy B. Ponadto w miąższu znajdziemy również wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak magnez, fosfor, potas, czy też wapń. Preparaty z aloesu służą przede wszystkim do łagodzenia różnych oparzeń, zranień, a także stanów zapalnych. Dodatkowo doskonale sprawdza się w przypadku chorób układu pokarmowego, jednocześnie wspomagając układ odpornościowy do wydajniejszej pracy.
Aloes doniczkowy – uprawa
Uprawa aloesu jest dość wymagająca, ale wszystkie wymagania rośliny są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Przede wszystkim należy zapewnić roślinie słoneczne stanowisko. Aloes w doniczce nie może być wystawiony na niskie temperatury. W sezonie letnim powinny wahać się one od 20 do 25 stopni Celsjusza, natomiast w sezonie zimowym – nie mogą spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeżeli roślina będzie miała zbyt małą ilość światła słonecznego, wtedy może wstrzymać swoją wgetację, wydając słabe i krótkie liście.
Jeżeli chodzi o podłoże, to aloes doniczkowy najlepiej będzie czuł się w żyznej glebie wymieszanej ze żwirkiem oraz piaskiem. W stosunku do jednej miary żwirku i piasku dodajemy podwójną porcję ziemi. Dzięki temu ziemia będzie odpowiednio przepuszczalna, a my zmniejszymy ryzyko zbyt obfitego nawodnienia rośliny. Oczywiście nie musimy samodzielnie przygotowywać podłoża. Ponieważ aloes zwyczajny świetnie poradzi sobie także na podłożu dedykowanym sukulentom i kaktusom. Niestety aloe vera nie jest gatunkiem aloesu, który uraczy nas pięknymi kwiatami. Jeżeli zależy nam również na zakwitnięciu rośliny, to w takich przypadkach doskonale sprawdzi się aloes doniczkowy takich odmian, jak aloes tygrysi bądź ościsty.
Aloe vera – pielęgnacja i przykładowa cena sadzonek
Spełniając wszystkie warunki związane z podłożem oraz stanowiskiem, dalsza uprawa aloesu zwyczajnego, nie będzie stanowić dla nas większego problemu. Przede wszystkim należy pamiętać, że roślina wyróżnia sezon zimowy i letni, czyli stan spoczynku oraz obfitej wegetacji. Już od wczesnej wiosny, możemy zadbać o regularne podlewanie oraz nawożenie. Podlewając aloes w doniczce, nie możemy jednak doprowadzić do tego, by podłoże było cały czas wilgotne. Natomiast nawóz płynny podajemy średnio co dwa tygodnie. Od sezonu jesiennego nawożenie powinno być zaprzestane, a podlewanie mocno ograniczone.
Nie ma najmniejszego problemu z tym, by samodzielnie rozmnożyć kwiat poprzez oddzielenie odrostów korzeniowych. Sprawdzą się także rozsady przy pomocy młodych pędów. Pobrane sadzonki najlepiej będzie, jeżeli umieścimy w przepuszczalnym podłożu dedykowanym do tego typu roślin. Cena aloesu zwyczajnego jest przystępna. Kwiat możemy kupić już za kilkanaście złotych. Przykładowa cena sadzonki o wysokości do 40 cm zaczyna się już od 15,00 zł. Oczywiście kwiat świetnie poradzi sobie w samodzielnych pojemnikach, jak i również dzieląc swoje miejsce z innymi sukulentami o podobnych wymaganiach uprawowych.