Alstremeria – opis rośliny

Alstremeria (łac. Astroemeria), w środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, a konkretnie w górzystych rejonach tego kontynentu. Bardzo często określa się ją jako lilię Inków, ewentualnie lilią peruwiańską, lub krasnolicą. W XVII wieku ta niezwykle ciekawa bylina trafiła na teren Europy. W chwili obecnej jest najbardziej popularna w cieplejszych rejonach naszego kontynentu. W naszym kraju nadal ten kwiat nie jest zbyt popularny, chociaż jest dostępny w sprzedaży.

Alstremeria dorasta z reguły do 50 – 100 cm. Posiada lancetowate liście, które oplatają w koło łodygę. Roślina kwitnie od czerwca, aż do pierwszych mroźnych dni. Posiada efektowne kwiatostany w kształcie baldachów. Kwiatostany założone z kilku kwiatów najczęściej możemy spotkać na wierzchołkach pędów.

Kwiaty mają rozmaite kolory. Najczęściej możemy spotkać ubarwienie żółte, łososiowe, różowe. Płatki kwiatów bardzo często posiadają nakropienia. Roślina najczęściej zakwita po upływie trzech miesięcy od posadzenie.

W ogrodach najczęściej możemy spotkać następujące odmiany:

  • Alstremerię pomarańczową
  • Alstremerię Hookera
  • Alstremerię chilijską
  • Alstremerię bladą
  • Alstremerię papuzią

Alstremeria – uprawa i wymagania uprawowe

Bylina ta uchodzi za roślinę trudną w uprawie. Wiąże się to przede wszystkim z niską mrozoodpornością. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury i przy sadzeniu w ogrodzie nie pomagają nawet dość skuteczne w innych przypadkach osłony. Mniej wrażliwe są odmiany byliny pochodzące z Chile, ale to i tak spora ruletka i ryzyko niepowodzenia uprawy.

Dlatego też najczęściej możemy spotkać uprawę alstremerii w doniczce. W tym celu kłącza sadzi się do pojemników w kwietniu lub nawet w marcu. Mogą być to specjalne donice lub skrzynie. Przez pierwszy miesiąc należy je przechowywać w chłodnym miejscu. W kolejnym miesiącu należy przetrzymywać kwiaty w pomieszczeniu z temperaturą pokojową.

Gleba pod uprawę alstremerii powinna być żyzna o lekko kwaśnym odczynie. W tym celu możemy użyć typowej ziemi uniwersalnej, dla roślin doniczkowych i zmieszać ją z ziemią ogrodową i piaskiem. Najlepiej, aby był to stosunek 2:1:1. Należy pamiętać, aby na dnie pojemników wyłożyć grubą warstwę drenażu.

Rośliny wystawiamy na dwór dopiero wtedy, kiedy nie będzie już ryzyka wystąpienia przymrozków, czyli najczęściej w drugiej połowie maja.

Alstremeria lubi jasne słoneczne stanowisko z rozproszonym światłem. Bylina jest bardzo wrażliwa na zbyt duże nasłonecznienie. Nie lubi południowej wystawy. Warto przy tym pamiętać, że roślina nie lubi też cienia, gdyż z uwagi na małą ilość światła jej kwitnienie staje się mniej obfite.

Alstremeria – zabiegi pielęgnacyjne w uprawie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie w uprawie alstremerii jest odpowiednie podlewanie. Trzeba dbać, aby podłoże było stale wilgotne. Jednak nadmierne podlewanie, a nawet przelewanie rośliny może prowadzić do gnicia kłącza, co prowadzi do obumarcia rośliny, a także do rozwoju chorób grzybowych. Niekorzystne jest też przesuszenie rośliny. Doprowadza to do zrzucania kwiatów przez roślinę oraz do skrócenia czasu kwitnienia.

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Można je wykonywać od późnej wiosny, do końca lata. Optymalnym odstępem od kolejnych dawek nawozu jest okres od 2 do 3 tygodni. Najlepsze są nawozy o zwiększonej zawartości potasu i fosforu.

Przed wystąpieniem gwałtownych zjawisk atmosferycznych zaleca się przenieść cenniejsze okazy do pomieszczenia, aby nie uległy zniszczeniu. Ponadto warto pilnować regularnego usuwania przekwitłych kwiatów. W ten sposób przedłużymy okres kwitnienia rośliny.

Alstremeria w wazonie, czy alstremeria jest rośliną ciętą, jak długo żyje alstremeria, czym nawozić alstremerię
Jakie jest naturalne środowisko alstremerii i gdzie można kupić alstremerię, jakie są odmiany alstremerii

Natomiast jesienią, jeszcze przed nastaniem pierwszych chłodnych nocy i przymrozków warto przenieść alstremerię do jasnego, ciepłego pomieszczenia o temperaturze od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, a nawet i sadzenie powinniśmy wykonywać w rękawicach. Kontakt z rośliną może powodować alergie skórne, zwłaszcza jeżeli doszło do uszkodzenia mechanicznego rośliny.

Rozmnażanie alstremerii

Najczęściej bylinę rozmnaża się przez podział kłącza. Należy przy tym pamiętać, że kłącza są bardzo kruche, dlatego trzeba bardzo uważać przy sadzeniu lub dzieleniu rośliny.

Alstremerię można również rozmnażać z nasion. Jednak dopiero po dwóch latach możemy spodziewać się pierwszych pąków. Roślina wyhodowana z nasion kwitnie dopiero w trzecim roku. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat grubosza jajowatego?

Zastosowanie alstromerii

Alstromeria ma swoje zastosowanie we florystyce. Kwiat cięty utrzymuje się w wazonie nawet do dwóch tygodni. Ponadto możemy wykorzystać je jako rośliny ozdobne w ogrodzie. W tym celu należy wystawić pojemniki z roślinami w najbardziej eksponowanych miejscach naszego ogrodu, na przykład przy bramie, wejściu do domu, w pobliżu ganku lub werandy.

Ponadto z powodzeniem można ją stosować jako dekorację tarasów i balkonów. Należy jednak mieć na uwadze, że tarasy lub balkony powinny być zadaszone. Alstremerię możemy wykorzystać również do obsadzania rabat, jednak należy pamiętać, że uprawa wtedy jest bardziej kłopotliwa.

Alstemerię możemy kupić w wielu sklepach stacjonarnych, jak i w kwiaciarniach i sklepach florystycznych. Cena nie jest zbytnio wygórowana, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę pakiety zawierające mix sadzonek.

Wiele ciekawych informacji na temat gatunków takich jak amarylis, petunia, czy też jak uprawiać pnącza kwitnące możemy znaleźć w wielu poradnikach oraz na wyspecjalizowanych portalach internetowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny