Altany ogrodowe

Altana ogrodowa – z jakiego materiału?

Chociaż zdecydowanie najczęściej spotykamy drewniane altany ogrodowe, nie jest to jedyna dostępna opcja. Właściciele ogrodów często decydują się na to, by swoją wykonać altanę z betonu, cegieł lub by zakupić altanę na metalowym stelażu. Które rozwiązanie wybrać?

  • Altany z drewna dobrze wyglądają w niemalże każdym ogrodzie, niezależnie od tego, w jakim stylu jest on utrzymany. Materiał ten jest odporny na wilgoć czy słońce, o ile jest regularnie i prawidłowo impregnowany. Na rynku najczęściej spotykane są altany z tańszego drewna sosnowego, świerkowego lub droższego, szlachetniejszego i bardziej wytrzymałego drewna jodłowego czy dębowego.
  • Altany z metalowym stelażem to niezwykle modne i ekonomiczne rozwiązanie. Na metalowym stelażu mogą zostać umieszczone materiałowe daszki, moskitiery oraz zasłony. Większość tego typu modeli ma nowoczesny charakter, warto więc zwrócić uwagę, czy aby na pewno będą one dobrze komponować się ze stylem ogrodu, czy domu. Estetyczne modele metalowych altan ogrodowych znajdziesz w ofercie Miloo Home.

altana ogrodowa gazebo butterfly biala

  • Murowane altany są bez wątpienia najtrwalsze spośród wszystkich wymienionych. Tego typu altany mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat, bez obaw o uszkodzenia spowodowane przez wilgoć czy słońce. Warto jednak zauważyć, że wzniesienie ich jest bardzo kosztowne i czasochłonne.

Altana ogrodowa – jaki dach?

W altanach drewnianych i murowanych dach zwykle wykłada się blachodachówkami, dachówkami ceramicznymi, bitumicznymi lub drewnianymi. Rozwiązania te gwarantują skuteczną ochronę przed ciężkimi warunkami pogodowymi na długi czas.

Jeżeli wolisz, aby Twoja altana ogrodowa wyglądała lżej i bardziej naturalnie, dach możesz wykonać z trzciny, papy lub wiórów drewnianych. Pamiętaj jednak, że materiały te są znacznie mniej trwałe.

Kształt altany ogrodowej

Kształt altany ogrodowej zależy właściwie jedynie od Twojej wyobraźni oraz efektu, jakich chcesz uzyskać. Na rynku znajdziesz między innymi modele kwadratowe, prostokątne, okrągłe, sześcio- i ośmiokątne.

altana-ogrodowa-gazebo-butterfly-biala-plaza.jpg

Altana ogrodowa – otwarta czy zamknięta?

Altana ogrodowa może mieć formę otwartą, częściowo zamkniętą (ścianki sięgają wówczas do połowy wysokości altany) lub zamkniętą. Za najbardziej uniwersalne uznaje się modele częściowo zamknięte – przebywając w nich, wciąż możesz czuć, że jesteś na zewnątrz, a przy tym być w dużej mierze chroniony przed deszczem czy wiatrem.

Dodatki do altany ogrodowej

O charakterze altany często decydują dodatki – dzięki wiszącym donicom z kwiatami, oświetleniu, zasłonom oraz oczywiście meblom, możesz z łatwością dostosować jej wygląd do charakteru ogrodu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny