Altana przy ścianie domu – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Przygotowanie estetycznej przestrzeni w przydomowym ogrodzie to nie lada wyzwanie. Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, musisz ustalić, jaki efekt chcesz osiągnąć. Może zależy Ci na połączeniu praktycznego schowka z komfortowym miejscem do wypoczynku? Atrakcyjną i ciekawą opcją będzie zatem altana ogrodowa. Przejrzyj poradnik, a dowiesz się, dlaczego altana przy ścianie domu może Ci się opłacić!
Kiedy warto zdecydować się na altanę ogrodową przy ścianie budynku?
Drewniana altanka ogrodowa przy ścianie to strzał w dziesiątkę, jeśli chcesz zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania i odpoczynku w przydomowym ogrodzie. Zanim wykonasz zdecydowany krok i zamówisz konstrukcję, upewnij się, że altanka w ogrodzie będzie w stanie w 100% sprostać Twoim oczekiwaniom.
Elegancka altana przy ścianie domu to dobry wybór, jeśli:
- potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania narzędzi ogrodowych lub grilla,
- nie masz jeszcze wygospodarowanego miejsca do wypoczynku w ogrodzie,
- chcesz osłonić drzwi i okna tarasowe przed czynnikami atmosferycznymi,
- uwielbiasz spędzać całe dnie w ogrodzie i chcesz móc relaksować się w nim nawet podczas upalnych dni czy delikatnego deszczu.
Altana przy ścianie budynku w ogrodzie przede wszystkim miejsce do odpoczynku, czytania książek czy spożywania posiłków na świeżym powietrzu, a także przechowywania wyposażenia ogrodowego. To jednak nie wszystko. Taka konstrukcja stanowi też estetyczny element aranżacji ogrodu. Jeśli jesteś na etapie projektowania terenów zielonych wokół domu, koniecznie uwzględnij w projekcie montaż drewnianej altany ogrodowej przy ścianie!
Praktyczna i wytrzymała altana ogrodowa przy ścianie – od czego zacząć?
Decyzja o montażu altany przy ścianie domu została podjęta? W takim razie musisz zacząć od znalezienia odpowiedniej konstrukcji. Na rynku dostępne są różnorodne altany ogrodowe (sprawdź na: drewnolandia.pl), które różnią się między sobą przede wszystkim powierzchnią użytkową i zastosowanymi rozwiązaniami.
Jak zatem wybrać konstrukcję, która nie zawiedzie Twoich domowników? Weź pod uwagę kilka parametrów:
- materiał wykonania,
- powierzchnia użytkowa,
- cena,
- rodzaj zastosowanego impregnatu – w przypadku altany drewnianej,
- typ dachu,
- sposób mocowania altany przy ścianie budynku.
To najważniejsze czynniki, które musisz przeanalizować, aby wybrać idealną altanę do swojego ogrodu. Klasyczne konstrukcje altanek ogrodowych występują w wersji wolnostojącej. Jeśli jednak masz mniejszy metraż terenów zielonych pod domem, montaż altany ogrodowej przy ścianie będzie dobrym rozwiązaniem.
Jaka altana ogrodowa przy ścianie będzie najlepszym wyborem?
Trudno jednoznacznie określić, jaki typ konstrukcji do ogrodu będzie najlepszym wyborem. Wiele zależy od budynku i obszaru działki, a także od indywidualnych preferencji i gustu domowników. Zanim jednak zamówisz altankę czy domek ogrodowy, ustal maksymalną powierzchnię, jaką może zająć konstrukcja. Wtedy łatwiej podejmiesz decyzję o zakupie. Różnorodność domków i altanek na rynku jest ogromna, a do swojego ogródka możesz wybrać wersje:
- kwadratowe lub prostokątne,
- sześciokątne,
- ośmiokątne,
- półokrągłe.
Warto też zaznaczyć, że możesz też wybrać klasyczne altanki ogrodowe z dodatkowym domkiem narzędziowym w komplecie. W ten sposób przekształcisz zwykłą altanę wypoczynkową w wielofunkcyjną konstrukcję, która odmieni aranżację Twojego ogródka o 180 stopni.
Jaka będzie najlepsza altana – przy ścianie budynku czy wolnostojąca?
Typ zastosowanej konstrukcji oraz metoda montażu domku ogrodowego powinna być dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości przestrzennych w ogrodzie. Jeśli masz niewielki ogródek, wtedy zdecyduj się na altanę przy ścianie domu. Taki obiekt zajmie mniej miejsca, a jednocześnie będzie wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, chroniącym wnętrze domu przed promieniami słonecznymi.
W wielkopowierzchniowych ogrodach przydomowych dobrym rozwiązaniem będą wolnostojące domki drewniane. Wtedy możesz pozwolić sobie na znacznie większą konstrukcję, w której znajdzie się zarówno przestrzeń do rekreacji, jak i schowek na sprzęt ogrodowy! Dodatkowo do utrzymania stabilności domku stosuje się uchwyty metalowe, a także pokrycia dachowe np. z tworzywa PCV lub blachodachówki.
Altany ogrodowe do montażu przy ścianie – zaplanuj przestrzeń funkcjonalnie!
Jeśli dopiero zaczynasz snucie planów związanych z aranżacją ogrodu, zastanów się nad właśnie taką altaną. Ta funkcjonalna opcja pozwoli Ci zaspokoić wszystkie swoje potrzeby w jednej konstrukcji. Decydując się na montaż altanki ogrodowej:
- oszczędzasz przestrzeń w ogrodzie,
- chronisz narzędzia i sprzęty ogrodowe przed czynnikami zewnętrznymi,
- zachowujesz estetykę wokół domu,
- chronisz budynek przed oddziaływaniem słońca, wody i wiatru,
- zyskujesz dodatkową przestrzeń do odpoczynku tuż po otwarciu drzwi tarasowych!
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem montażu altany przy ścianie domu: zadbać o utwardzenie podłoża, ocenić stabilność ścian budynku, a także zaplanować przestrzeń wokół altanki. To podstawa, jeśli wzniesiona konstrukcja ma posłużyć Ci wiele lat bez konieczności remontu!