Altany ogrodowe - ceny, projekty, opinie, popularne rozwiązania, porady

Każdy ogród, niezależnie od wielkości, może być pięknie zaprojektowanym miejscem. Znajdzie się w nim miejsce na różne gatunki roślin oraz elementy małej architektury. Należą do nich między innymi wiaty, pergole i altanki ogrodowe, są to bardzo przydatne budowle mogące spełniać kilka zadań. W tym artykule przybliżymy popularne rodzaje altan, ceny oraz inne, ciekawe informacje.

Przepisy prawne obejmujące altanki ogrodowe

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy wymarzonej altany należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. To ważne, ponieważ wybrane budowle ogrodowe wznosi się w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych. Procedura nie jest skomplikowana. Zgłoszenie przesyła się do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego, właściwego dla miejsca zamieszkania. Dokumentacja musi zawierać opis zakresu prac, sposób ich wykonania oraz termin rozpoczęcia. Nie należy też zapominać o projekcie, nie musi być profesjonalny, wystarczy własnoręczny rysunek. Następnie urząd ma 14 dni na wniesie sprzeciwu, jeśli w tym czasie tego nie zrobi można śmiało rozpocząć prace.

Zabudowane drewniane altany ogrodowe czy jakiekolwiek inne konstruuje się w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych. Jednakże by ich budowanie nie przyniosło konsekwencji prawnych, muszą spełniać pewne warunki. Pierwsze wymaganie to dopuszczalna powierzchnia, nie może przekraczać 35 m², przy czym dach dwuspadowy powinien mieć maksymalnie 5 metrów wysokości. Granica wysokości dachów innego typu to 4 metry. Drugi i zarazem ostatni warunek mówi, że na każde 500 m² działki mogą przypadać jedynie dwie altanki ogrodowe. Oczywiście duże altany, przekraczające dopuszczalną powierzchnię wymagają już pozwolenia budowlanego.

Zdarza się, że na ogród wychodzą oranżerie lub znajdują się w nim wiaty. W ich przypadku również nie trzeba ubiegać się o pozwolenie budowlane.  Obowiązują praktycznie takie same przepisy jak w przypadku altan, pojedyncze wiaty i oranżerie nie mogą przekraczać 35 m². Ogród może pomieścić tylko dwie takie budowle na każde 500 metrów kwadratowych działki. Warto tu dodać, że pergole czy parawany nie wymagają ani pozwolenia ani zgłoszenia. 

Czasem pojawiają się pewne wyjątki, sprawiające, że budowa altany czy wiaty nie musi być nawet zgłaszana. Dotyczy to sytuacji, gdy budowla ma stanąć na rodzinnych ogrodach działkowych. Należy tylko pilnować żeby jej wymiary nie przekroczyły 35 m² a wysokość dachu dwuspadowego 5 metrów. Jeśli chodzi o wszelkie lekkie konstrukcje przenośne, takie jak pergole, drewniane wiaty czy gotowe altany bez zabudowanych ścian i fundamentów, ich budowa również nie musi być poprzedzona zgłoszeniem.

Altanki ogrodowe i ich rodzaje

Wiedząc już, jakie są przepisy prawa budowlanego można przejść do wyboru najbardziej pasującej konstrukcji. Każdy dobry sklep budowlany czy ogrodniczy daje klientom duże pole manewru. Pojawia się pytanie, na co się zdecydować? Warto, zatem przybliżyć popularne odmiany altanek, pierwszym kryterium podziału będzie materiał, z jakiego powstały.

Pierwsze miejsce na liście zajmują drewniane altany ogrodowe, nie są skomplikowane w montażu a ich ceny są dość zróżnicowane. Można przyjąć, że cennik rozpoczyna się poniżej tysiąca złotych a zatrzymuje się nawet na kilku tysiącach, wszystko zależy od wielkości i odmiany drewna. Ciekawym rozwiązaniem są gotowe altany, które oferuje praktycznie każdy duży sklep ogrodniczy. Drewniane altany ogrodowe wymagają pewnego nakładu pracy już po wybudowaniu, by zachować je w dobrym stanie konieczna jest impregnacja.

Warto też zwrócić uwagę na duże altany metalowe, mogą być zabudowane lub też nie. Najlepszym dla nich miejscem jest ogród utrzymany w modernistycznym lub minimalistycznym stylu. Można natrafić na gotowe altany, których konstrukcja jest oparta o kuty stelaż wspomagany przez kilka wsporników. Dopełnieniem całości jest dach często przybierający bardzo interesujące kształty. Podobnie jak drewniane altany ogrodowe, utrzymanie w dobrym stanie odmiany metalowej wymaga pewnego nakładu pracy. Jest nim zabezpieczenie przed korozją.

Szukając ciekawych rozwiązań można też pokusić się o duże altany murowane. Są to przeważnie miejsca całkowicie zabudowane. Odznaczają się ogromną trwałością, nie wymagają częstych remontów. Minusem jest to, że ich ceny są wyższe w stosunku do wcześniej opisywanych odmian. Stanowią sporą inwestycję wymagają dużego nakładu pracy, ponieważ w tej kategorii nie występują gotowe altany.

Interesująco przedstawiają się też budowle stanowiące kombinację różnych materiałów. Są to oczywiście pawilony ogrodowe. Mogą przybierać różne kształty oraz wielkości, najczęściej jest to odmiana wiaty opartej na słupach z drewna pokrytych tkaniną. Druga opcją jest konstrukcja wykonana z metalowych wsporników lub prętów. Pawilony ogrodowe świetnie nadają się do organizacji różnego rodzaju imprez. Ich największe zalety to możliwość przenoszeni, jak również fakt, że nie ingerują w podłoże ogrodu. Warto jednak pamiętać, że pawilony ogrodowe nie nadają się do przechowywania sprzętu ogrodniczego lub mebli wypoczynkowych.

Altanki ogrodowe i ich kształty

Altanki ogrodowe należy dobierać według pewnych czynników, jednym z najważniejszych jest ich kształt. Każdy sklep czy producent ma do zaoferowania kilka opcji. Najbardziej klasyczne są duże altany kwadratowe i prostokątne, dla których z łatwością można wybrać miejsce. Jednakże każdy ogród mogą też zdobić gotowe altany o okrągłym kształcie. To nadal nie wszystkie możliwości, cennik każdego dobrego sprzedawcy obejmuje też budowle na planie trapezu, sześciokąta lub ośmiokąta.

Kolejne kryterium wyboru to konstrukcja. W tym temacie wyróżniamy pawilony ogrodowe lub altany otwarte wspomagane przez pergole. Charakteryzują się lekką konstrukcją bardzo przypominającą wiaty, sprawdzą się zarówno w małym jak i dużym ogrodzie.

Bardzo funkcjonalną odmianą są altany zabudowane, umożliwiają przechowywanie narzędzi lub mebli ogrodowych. W wersjach murowanych można zamontować kominek lub inne przydatne elementy. Są to najczęściej dość duże altany.

Drewniane altany ogrodowe lub też wersje metalowe mogą być też częściowo zabudowane. Spełniają wtedy funkcję przyjemnego miejsca spotkań, można umieścić w nich na przykład grill ogrodowy. W tej kategorii można znaleźć gotowe altany lub pokusić się o budowę nowej od podstaw.

Wszystkie wymienione odmiany mają bardzo różne ceny, w zasadzie nie da się jednoznacznie określić jakiegoś przedziału. Na cennik wpływa wiele czynników, należy do nich materiał, z jakiego wykonano altany, czy są zabudowane czy też nie, kształt itp.

Zabudowane altany i pawilony ogrodowe – zastosowania

Wiedząc już, z jakich materiałów powstają gotowe altany oraz jakie mniej więcej mogą być ceny trzeba przeanalizować jeszcze jedną kwestię. Jest nią zastosowanie, jakie przewidujemy dla altany, jeśli ma służyć tylko do spędzania czasu na świeżym powietrzu to najlepsze będą otwarte altany wspomagane przez pergole oraz pawilony ogrodowe. Ewentualną alternatywą mogą być też budowle metalowe. Każdy sklep ogrodniczy ma wiele takich propozycji a cennik może okazać się bardzo atrakcyjny.

Jeżeli chodzi o duże altany zabudowane to są one najlepszą opcją dla osób, którzy zamierzają przechowywać w nich cenne rzeczy takie jak narzędzia, kosiarki, materiały na pergole czy meble ogrodowe. Dzięki tym budowlom zyskają więcej miejsca w domu a ich dobytek będzie bezpieczny. Szczególnie wersje murowane zapewniają duże bezpieczeństwo, wystarczy tylko zaopatrzyć je w wytrzymałe drzwi. Należy jednak zauważyć, że tu ceny są już wyższe.

Zabudowane mogą być też drewniane altany ogrodowe. Nie zapewniają takiego zabezpieczenia dla sprzętów jak budynki murowane, lecz rekompensuje to atrakcyjny cennik oferowany przez niemal każdy sklep. Dodatkowo, ogród zazwyczaj znajduje się blisko domu, więc zagrożenie ewentualnym włamaniem jest mniejsze.

Może się wydawać, że wybór altany ogrodowej to trudna sprawa. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, wystarczy rozeznać się w dostępnych materiałach, konstrukcjach i kształtach a następnie wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Dodatkowym wspomaganiem jest analiza potrzeb, po niej wystarczy odwiedzić sklep posiadający najbardziej atrakcyjny cennik i dokonać zakupu.