Amarylis – charakterystyka i uprawa

Czy Amarylis na pewno zakwitnie?

To roślina cebulowa uprawiana wewnątrz, o przeznaczeniu dekoracyjnym. Głównie ze względu na jej pięknie i bogate kwiaty, których średnica sięga nawet do 15-30 cm. Wyglądem przypominają kwiaty lilii. Jej naturalne środowisko to teren Afryki Południowej.

Ze sporej wielkości cebulki najpierw wyłoni się pąk, który powiększa się i zieleni. Rośnie ekspresowo i po kilkunastu dniach może osiągnąć do 60 cm wysokości. Wieńczy go ogromny kwiat. Mając wątpliwości, czy Amarylis na pewno zakwitnie, warto wiedzieć, że trzeba dopilnować kilku zasad hodowli. W Polsce zakupuje się ją w cebulkach o średnicy kilkunastu centymetrów.  Cebule zawiązują zielone liście w ilości dosłownie kilku oraz jeden pęd na kielich kwiatowy. Kwietnie od grudnia do kwietnia.

Pierwsza zasada dotyczy zasadzenia cebulki w konkretnym czasie. A mianowicie w pierwsze dni listopada. Po miesiącu powinna zacząć kiełkowanie. Po około dwóch tygodniach pojawią się pąki, które rozwiną się końcem grudnia, czyli w okresie świątecznym. To czas, kiedy każdy chciałby, aby roślina zdobiła wnętrze.

Druga zasada to użycie żyznej ziemi i ułożenia na jej dnie warstwy drenażu, aby uchronić cebulkę przez zgniciem od nadmiaru wilgoci.  Cebulę wsadzamy do gleby do 1/3 jej wielkości i ugniatamy niezbyt mocno ziemię.

Trzecia zasada dotyczy stanowiska. Roślina najlepiej ustawić w jasnym, ciepłym pokoju. Im większa ilość światła w okresie wegetacji, tym bujniejsze będą kwiatostany. Preferowana temperatura to tle co zwykle w pomieszczeniach mieszkalnych 20-24 st. C Amarylis ma długą, grubą łodygę, dlatego poleca się zmieniać ułożenie doniczki co jakiś czas, aby zniwelować odchylenia kwiatu w stronę okna. Po zasadzeniu cebuli kwiat stawiamy na parapecie, kiedy jest już rozwinięty, możemy przestawić w mniej słoneczne stanowisko. Podobno to wyraźnie wydłuża  kwitnięcie.

Czwarta zasada dotyczy długość okresu spoczynku Amarylisa. Będzie to czas od lipca do grudnia. Gdy nie zapewnimy tego, to roślina niestety nie zakwitnie. Po ustaniu podlewania liście usychają. Wszystkie cebulowe rośliny tak mają. Wtedy to roślinę stawiamy na czas spoczynku w piwnicy, gdzie panuje około 10 st. Celsjusza

Amarylis – hodowla, pielęgnacja i podlewanie

Po zasadzeniu cebuli podlewamy ją naprawdę z umiarem, gdyż nadmiar wody może wpłynąć na gnicie cebulki.  Nigdy nie podlewamy rośliny, lejąc wodę na cebulkę. Nalewamy ją na podstawkę. Zasada jest taka - im większa cebulka, tym rośnie prawdopodobieństwo, iż ​​wypuści dwa pędy kwiatowe z kilkoma kwiatami na każdym. To wymarzona sytuacja dla hodowców.

Kiedy z cebuli zaczyna się wyłaniać się pączek i zaczyna się robić zielony to znak, że zawiązują się młode listki. Wówczas Amarylis ma większe zapotrzebowanie na wodę. Należy go podlewać sporo. Nazywa się to w ogrodniczym języku- pędzeniem cebuli.

Wtedy też można dodać do wody odżywki o przeznaczeniu dla roślin kwitnących. Co około 3 tygodnie. Trzeba dbać, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Kiedy kwitnie, trzeba zaprzestać nawożenia.

Wielkość doniczki to także istotna kwestia. Nie może ona być za duża ani za mała. Chociaż prędzej poradzi sobie w tej ciaśniejszej. Średnica doniczki zależy od wielkości cebulki, a ta jest zależna od odmiany. Doniczka musi mieć dziury i być umieszczona na podstawce. To konieczne.

Trzeba pamiętać, że amarylis lubi ciepło, dlatego konieczne jest 20-24 st. Celsjusza, kiedy wegetuje. Temperatura i ziemia powinna być ciepła, stąd nie przeszkadza mu ciepłe powietrze kaloryferów. Wręcz przeciwnie.

Nasuwa się pytanie: Kiedy przestać podlewać amarylis? Jak o niego wtedy dbać? Wtedy kiedy przekwitnie. Wtedy też jest czas na ścięcie łodygi z zaschniętym na jej szczycie kwiatem. Robi się to, aby wprowadzić rośliny cebulowe- amarylis w stan spoczynku. Roślina zasycha. Samych liści nie ścinamy, ponieważ odżywają całą roślinę. Wpływają na nią korzystnie.

Jak pielęgnować amarylis po kwitnieniu?

A co zrobić po kwitnieniu Amarylisa? Kończy swoje kwitnienie w okolicy kwietnia. Żeby piękne kwiaty pokazały się kolejną zimą, to w okolicy sierpnia zupełnie przestajemy podlewać Amarylis. Wtedy poleca się postawić go w nieco zimniejszym miejscu i do tego ciemnym np. piwnica. Tak przygotowana cebulka musi być w samotności minimum 7 tygodni. Następnie wyciągamy z gleby cebulkę. Obcinamy martwe części korzeni i liści. Kolejnym zabiegiem będzie zasadzenie jej do świeżej ziemi. Podlewamy co miesiąc.

Okres spoczynku rośliny z powodzeniem, można wykorzystać do rozmnażania. Nadadzą się do tego starsze amarylisy – 4- 5 letnie. Tylko te wytworzą małe cebulki tak zwane przybyszowe. Te pobiera się i rozsadza w pojedynczych pojemnikach. Koniecznie muszą być one trzymane w jasnym, ciepłym pokoju. Należy je nawozić, aby uzyskać efekty. Sprawdź także ten artykuł na temat pielęgnacji amarylisa po przekwitnięciu.

Odmiany Amarylis i hodowla w ogrodzie

Odmiany Amarylis warte uwagi

Kwiat amarylis znany jest w licznych odmianach o kwiatach w kolorze białym, czerwonym, łososiowym lub pomarańczowym. Same cebulki mogą mieć różne rozmiary. Bez względu na odmianę każdy kwiat jest złożony z sześciu, sporej wielkości płatków, a z kielicha widocznie wystają pręciki. Bluszcz na balkon także jest dostępny w licznych odmianach.

Za najciekawsze odmiany amarylisów uchodzi ‘Minerva’. Jak wygląda? Ma ogromne, bo około 18-20 cm otwarte, kielichy kwiatów. Jest ich 3 lub 4. Rozkwitają między czwartym a ósmym tygodniem od zasadzenia cebulki w doniczce. Kwiaty mają kolor czerwony, zaś ich wewnątrz jest białe.

Kwiaty pojawiają się od 5 do 8 tygodni po posadzeniu.

Kolejna warta uwagi odmiana Amarylisa to ‘Benfica’. Wyróżnia się intensywnie czerwonymi kwiatami z połyskiem dochodzącymi do 18-20 cm średnicy. Rosną wysoko, bo na około pół metrowej łodydze. Kwiaty pojawiają się od 5 do 8 tygodni po posadzeniu.

Jeszcze inna ciekawą odmianą jest ‘Dancing Queen’. Odmiana ta ma dwukolorowe kwiaty (biało- łososiowe, biało- czerwone), przy czym kolory układają się na płatkach paskowo. Kwiaty są jeszcze większe, bo mogą osiągnąć aż ponad 20 cm. Cala roślina dorasta do 55-60 cm.

Dla fanów klasyki odmian ‘Mount Blanc’ będzie świetnym wyborem. Ma białej barwy kwiaty z zielonkawym środkiem. Mają wielkość- 15-17 cm. Cala roślina dorasta do 55-60 cm.

Odmiana Amarylis o nazwie ‘Susan’ ma różowe kielichy w siateczkowy wzór, w barwie zielonej. Cała roślina dorasta do 50-60 cm. To odmiana delikatniejszej urody. Podobnie odmiana ‘Lady Jane’. Jej kwiaty mają delikatny łososiowo- pomarańczowy kolor z kremowym środkiem.

Ceny cebuli Amarylisów są różne. Zaczynają się od 15 złotych do nawet 40 złotych za okazy największe i najbardziej cenione. Informacją dla niecierpliwych jest to, że można też zakupić w sklepach ogrodniczych już zakwitnięte rośliny. Ceny od 20 złotych wzwyż.

Ogrodowe amarylisy

Okazuje się, że amarylisy z powodzeniem można też uprawiać w gruncie, w ogrodzie. Sadzi się go późnią wiosną, a kwiaty pojawiają się późnym latem. Najczęściej cieszy nasze oczy w sierpniu i wrześniu. Amarylis ogrodowy wymaga ciepłego i spokojnego stanowiska, osłoniętego przed wiatrem. Propozycją jest ściana budynku od strony południowej.

Gleba musi być żyzna – mieć sporo materii organicznej. Amarylis ogrodowy ma cebule o zróżnicowanej średnicy 7-20 cm. Te podobnie jak doniczkowe umieszcza się do około 2/3 wielkości w ziemi. Chcąc zasadzić kilka okazów bok siebie, należy zadbać o odpowiedni rozstaw. Najlepiej będzie im zapewnić około 30 cm odstęp.

Trzeba podlewać i odżywiać w okresie wegetacji. Wczesną jesienią, czyli w okresie października cebule amarylisów ogrodowych należy wyciągnąć z gruntu, a następnie umieścić w ciemnym pomieszczeniu - w piwnicy np. w torfie. Okres spoczynku roślin trwa dwa miesięcy i kończy, kiedy amarylis wyda nowe pędy.

ikona podziel się Przekaż dalej