Amarylis ogrodowy i doniczkowy – uprawa i pielęgnacja rośliny

Amarylis jest rośliną cebulową, chętnie uprawianą w ogrodach i w mieszkaniach, dla swoich dużych pachnących kwiatów, o białym, różowym i czerwonym wybarwieniu. Gatunek Amaryllis belladonna wytwarza jasnoróżowe kwiaty, z białawą gardzielą. Warto zaznaczyć, że ów jedyny gatunek amarylisa wytwarza trujące cebule. Ich spożycie wywołuje podrażnienie błon śluzowych i układu trawiennego. W naszym kraju amarylis nadaje się do uprawy w gruncie - w zachodnich rejonach, o łagodniejszym klimacie. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach polecanych na taras.

Kwiaty amarylisów urzekają urodą. Pojawiają się późnym latem, zdobiąc ogród pachnącymi barwnymi kielichami, przypominającymi kwiaty lilii. Amarylisy doniczkowe zakwitają wcześniej. 6-płatkowe smukłe kwiaty wyrastają na prostej fioletowej łodydze, nadającej roślinie wyprostowany pokrój. Na jednej łodydze może kwitnąć nawet 12 kwiatów.  Po skończonym kwitnieniu, pojawiają się językowate grube i lśniące liście, ujęte w dekoracyjną przyziemną rozetę. Roślina osiąga do 60 cm wysokości.

Amarylis ogrodowy dobrze rozwija się na w zacisznych i ciepłych zakątkach, na słonecznych stanowiskach. Gleba pod amarylisy powinna szybko się nagrzewać i chłonąć wilgoć. Dobrze, by zawierała sporo materii organicznej. Cebule o średnicy od 5 cm do około 20 cm sadzimy w ziemi na głębokości około 8 cm w ten sposób, by ich szyjki znajdowały się na poziomie podłoża. Najlepszym terminem sadzenia roślin w gruncie jest późna wiosna, kiedy nie zagrażają im wiosenne przymrozki. Cebule sadzimy w odstępie około 30 cm, by zapewnić amarylisom odpowiednią przestrzeń. Uprawa amarylisów w doniczkach możliwa jest w glebie uniwersalnej z dodatkiem torfu. Sprawdź także ten artykuł porównujący amarylisa i hippeastrum.

Amarylis ogrodowy i jego cebule oraz amarylis po przekwitnięciu, czyli pielęgnacja po kwitnieniu amarylisa, w tym podlewanie
Amarylis po przekwitnięciu - co z nim zrobić, jak go pielęgnować? Poradnik

Jak wygląda pielęgnacja po kwitnieniu amarylisa?

W czasie wegetacji amarylisy obficie podlewamy i zasilamy nawozami wieloskładnikowymi. Od drugiej połowie sierpnia stopniowo podlewanie ograniczamy. Zasychające liście usuwamy dopiero wówczas, kiedy całkowicie obeschną, co jest sygnałem, że rozpoczyna się okres spoczynku. Amarylis po przekwitnięciu zawiązuje nasiona. Kosztuje to roślinę dużo energii, dlatego zasychające kwiatostany należy natychmiast usunąć. Jeśli tego nie uczynimy i amarylis zawiąże nasiona, w następnym sezonie nie doczekamy się kwiatów.

Najbezpieczniej jest wykopać cebule amarylisów wczesną jesienią w październiku i przechować je w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze około 10 stopni Celsjusza – w piasku lub w torfie. Nadaje się do tego celu, np. piwnica lub garaż. Zanim cebule umieścimy w chłodniejszym miejscu, musimy oczyścić je z zaschniętych liści i korzeni. Właściwa pielęgnacja umożliwi roślinie długoletnie życie i wytwarzanie okazałych kwiatów. Okres spoczynku trwa około 2 miesięcy i kończy się, gdy cebule wypuszczą świeże pędy. Możemy wówczas umieścić je w zasilonej nawozami glebie. A może zainteresują się także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych?

Pielęgnacja po kwitnieniu amarylisa doniczkowego przebiega w podobny sposób, jak rośliny ogrodowej. Przenosimy kwiat na stanowisko przewiewne i słoneczne, by wytworzył liście. Można donice umieścić na tarasie i balkonie. Zasychające kwiatostany usuwamy oraz ścinamy łodygi. Należy stopniowo ograniczać podlewanie roślin. Wczesną jesienią amarylis rozpoczyna okres spoczynku. Cebule wyciągamy z donic, czyścimy i przechowujemy w chłodniejszych warunkach w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Gdy pojawią się nowe pędy, sadzimy cebule do doniczek. Pojemniki wypełniamy uniwersalną glebą z dodatkiem torfu. Należy zadbać o dobry drenaż, ponieważ nadmiar wody doprowadzi do gnicia cebul. kwiaty amarylisy jako rośliny cebulowe i rośliny doniczkowe to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej