Ambrowiec amerykański - opis rośliny

Ambrowiec amerykański - skąd pochodzi


Ambrowiec amerykański - Liquidambar styraciflua, to gatunek drzewa, który znany jest pod wieloma nazwami, między innymi jako ambrowiec balsamiczny, czy styrakowiec amerykański. Warto wiedzieć, że gatunek zalicza się do rodziny altyngiowatych - Altingiaceae.

Jest to bardzo mało znana i niewielka rodzina, do której zalicza się jedynie jeden lub trzy rodzaje, w zależności od ujęcia systematycznego. Rośliny z tej rodziny występują naturalnie na obszarach południowo-wschodniej Azji, a także Azji Mniejszej i Ameryki Północnej. Charakterystyczne dla tej rodziny jest to, że wszystkie drzewa cechują się skrętolegle ułożonymi na pędzie liśćmi, które podzielone mogą być na 3 klapy lub są dłoniaste i mają drobne przylistki.

Dodatkowo ich kwiaty są drobne, rozdzielnopłciowe i pozbawione okwiatu. Co ciekawe, kwiaty męskie tworzą główkowate kwiatostany, natomiast kwiaty żeńskie są pojedyncze i występują w gronach lub też pod kwiatami męskimi. Przejdźmy jednak do tego, czym charakteryzuje się ambrowiec amerykański i gdzie występuje naturalnie.

Otóż styrakowce amerykańskie to roślin, które pochodzą z obszarów Ameryki Północnej i Środkowej. Dokładnie są to wschodnie części Ameryki Północnej, między innymi Ohio, Missisipi, Nowy Jork i Floryda. Obecnie natomiast ambrowiec amerykański, tak samo, jak i kostrzewa Gautiera - Festuca gautieri, czy grujecznik japoński - Cercidiphyllum japonicum, zyskuje bardzo dobre opinie, przez co jego uprawa w różnych częściach świata stała się tak popularna. W samej Polsce ambrowiec ten występuje przede wszystkim w zachodniej części naszego kraju.

Abramowiec balsamiczny Liquidambar styraciflua - opis rośliny

Bez względu, czy interesuje nas uprawa grujeczników japońskich, kostrzew Gautiera, czy właśnie ambrowców balsamicznych, poza ceną, powinien nas zainteresować wygląd rośliny i to, do jakiej wysokości dorasta oraz ile zajmie miejsca w naszym ogrodzie. Dodatkowo powinniśmy poznać jej cechy charakterystyczne.

Zacznijmy więc od tego, że styrakowiec amerykański dorasta do około 45 m wysokości, a jego korona jest szeroka i kopulasta, choć może być nawet jajowata, a u niektórych odmian kolumnowa. Drzewo charakteryzuje się masywnym pniem, porytym popielatą, brązową lub czarną, głęboko bruzdowaną korą. Pędy rośliny wybarwione są na czerwonawo, a po przełamaniu możemy zaobserwować biały lub brązowy rdzeń. Warto wiedzieć, że liście, pędy i pączki roślin po roztarciu, wytwarzają przyjemny i balsamiczny zapach, od którego pochodzi nazwa.

Ten kolumnowy lub rozłożysty ambrowiec charakteryzuje się podobnymi do klonu liśćmi, które są bardzo powcinane, a ich brzeg jest piłkowany. Jesienią wybarwiają się one na fioletowo i czerwone. Kwiaty drzewa są bezpłatkowe, niepozorne i rozdzielnopłciowe. Kwiaty męskie są żółte, natomiast żeńskie zielonkawe. Owocami są zdrewniałe torebki, które zbierają się w owocostany, przypominające kolczaste kulki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o popularnych odmianach drzew ogrodowych.

Styrakowiec amerykański - wymagania rośliny

Bez względu na to, czy interesuje nas kolumnowy, czy rozłożysty ambrowiec amerykański - Liquidambar styraciflua, w pierwszej kolejności musimy mieć pojęcie o tym, jakim wymaganiom sprostać, by roślina rozwijała się prawidłowo. Zobaczmy więc, jaki rodzaj podłoża i stanowisko musi być zapewnione pod uprawę ambrowców amerykańskich.

Ambrowiec amerykański to roślina, która najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych, zacisznych i osłoniętych od wiatru. Pamiętajmy o tym, że na stanowiskach nasłonecznionych drzewo będzie o wiele lepiej się wybarwiało na jesień, co jest najważniejszym elementem dekoracyjnym.

Drzewo ambrowiec amerykański, Liquidambar styraciflua i zbliżenie na liście oraz jego uprawa
Jakie wymagania ma ambrowiec amerykański, Liquidambar styraciflua, czyli uprawa krok po kroku

Podczas sadzenia musimy jednak pamiętać, by nie wybierać otwartych przestrzeni i takich, które będą na wystawie wschodniej. Warto wiedzieć, że nawet młode rośliny wykazują mrozoodporność, lecz nie pełną, natomiast starsze rośliny bez problemu radzą sobie w naszym klimacie. Ważne jest także, by ambrowce były sadzone na średnio żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach, których odczyn będzie od kwaśnego do obojętnego.


Liquidambar styraciflua - uprawa rośliny

Ambrowiec balsamiczny - co powinniśmy wiedzieć o uprawie drzewa - podlewanie, rozmnażanie i nawożenie roślin

W trakcie uprawy musimy nabyć wiedzy odnośnie do podlewania, nawożenia i tego, jak przebiega rozmnażanie rośliny. Zacznijmy więc od tego, że ambrowiec amerykański to łatwe w uprawie drzewo. Pamiętajmy jednak o tym, by w pierwszych latach uprawy zabezpieczyć go przed zimą.

W tym celu wykłada się warstwę ściółki wokół pnia drzewa, a także owija się część nadziemną agrowłókniną. Dodatkowo młode rośliny powinniśmy palikować i dbać o regularne podlewanie, szczególnie w trakcie suszy. Starsze drzewa nie wymagają już podlewania.

Nie zapominajmy też o usuwaniu odrostów korzeniowych, które pojawiają się często. Musimy zadbać też o utrzymanie pH gleby, przez co czasami konieczne będzie zastosowanie odpowiednich nawozów. Jeśli chodzi o rozmnażanie ambrowców, bardzo często używa się do tego właśnie odrosty korzeniowe.

Cena i opinie na temat ambrowców balsamicznych - o czym pamiętać

Ambrowiec balsamiczny - Liquidambar styraciflua, to bardzo atrakcyjne drzewo, które wygląda naprawdę okazale w ogrodzie przydomowym, czy też parku. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to duże drzewo, przez co nie nadaje się ono do mniejszych ogrodów przydomowych. Dlatego też częściej możemy go spotkać w parkach krajobrazowych.

Jeśli interesujemy się tym drzewem i mamy wystarczająco miejsca w swoim ogrodzie na jego uprawę, na pewno zainteresuje nas cena. Tutaj powinniśmy jednak pamiętać o tym, że ceny są dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to, jak duże drzewko chcemy kupić. Wiadomo, że im większa sadzonka, tym wyższa będzie jej cena.

Dodatkowo cena zależy od tego, gdzie zakupimy ambrowce amerykańskie. Tutaj powinniśmy pamiętać o tym, że ambrowce możemy skupić zarówno stacjonarnie, jak i online przez internet. Zakupy online są bardzo wygodne, ponieważ bez wychodzenia z domu możemy kupić sadzonkę drzewa. Jednak ma to jeden haczyk.

Pamiętajmy, że kupując drzewo online, nie mamy możliwości sprawdzenia tego, w jakiej kondycji jest drzewo. Dlatego zdarzają się incydenty, gdy kupimy drzewo porażone chorobami lub z uszkodzonym systemem korzeniowym. Jednak nie jest to regularna sytuacja, dlatego nie powinniśmy zniechęcać się zakupami przez internet. Z reguły ceny za ambrowiec amerykański wynoszą około 25-35 zł za jedną sadzonkę. Abramowiec balsamiczny to roślina, której uprawę warto rozważyć.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny