Aranżacje ogrodów - pomysły, projekty, sprawdzone rozwiązania

Aranżacje ogrodów przydomowych - przegląd najlepszych rozwiązań

Każdy marzy o tym, by jego ogród zachwycał nie tylko właściciela, ale też gości oraz przypadkowe osoby przechodzące obok. Dbamy o to, żeby nasz dom był miejscem, które idealnie nas odzwierciedli, ale co z ogrodem? Skoro do wewnątrz przenosimy piękne i inspirujące style podpatrzone w tematycznych magazynach, to samo możemy zrobić przy domu. Przedstawimy kilka pomysłów, które sprawią, że aranżacje ogrodów będą niezapomniane.

Aranżacje ogrodów - styl japoński

Azjaci słyną i cenieni są za swoją dbałość o szczegóły i perfekcjonizm. Projekty ogrodów Japończyków zachwycają pastelowymi kolorami. Mimo tego, że są to aranżacje dość minimalistyczne, od razu rzucają się w oczy i nie ma wątpliwości co do pochodzenia projektantów.

Przy domu Japończyka znajdziemy kilka charakterystycznych rzeczy, które świetnie sprawdzą się również w naszym kraju. Japonia zwana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. To właśnie drzewo często pojawia się w takich ogrodach. W okresie kwitnienia, czyli wiosną, wyglądają fenomenalnie. Biało-różowe kwiaty wiśni są piękne zarówno na drzewie, jak i po nim, gdy już opadną.

Podobnie ma się sprawa z magnolią. Zdjęcia ogrodów, w której kwitnie to drzewo, od razu sprawiają, że każdy ma ochotę posadzić ją również u siebie. Magnolia cudownie poprawia wystrój przestrzeni. Urządzenie ogrodu w stylu azjatyckim nie może się bez tego obejść.

Polecamy również zastanowić się, czy nie przydałby się przy domu niewielki ogródek, na przykład zielny. Świetnie sprawdzą się również oczka wodne lub małe fontanny, dookoła których rosnąć będą drobne kwiaty ogrodowe o jednolitych kolorach. Szum wody wycisza i uspokaja, wspaniale wpływa na nastrój słuchającego. To miła odmiana wizualna dla przestrzeni wypełnionej roślinami.

Niewielki staw to również często dom dla rybek o rozmaitych kolorach. Na to decyduje się niewiele hodowców, ale przy odrobinie chęci i zaangażowania naprawdę można dzięki nim stworzyć coś niesamowitego. Ogród w stylu azjatyckim to również świetny pretekst do postawienia w nim altanki. Spędzanie w niej czasu w ciepłe, letnie wieczory to naprawdę niezapomniane przeżycie. Idealnie nadaje się do zaproszenia rodziny i przyjaciół. Schowana gdzieś w cieniu, z dala od centrum ogrodu, doda mu przytulności i wyjątkowości, dzięki czemu poczujemy się tam jak u siebie.

W ogrodach Azjatów nie brak również niewielkich rzeźb, skalniaków i wodospadów. To rozwiązania dla tych, dla których nie są ważne koszty i mogą pozwolić sobie na wiele. Niestety, zorganizowanie tego wszystkiego wiąże się z dość wysoką ceną, ale każdy, kto się na to jednak zdecyduje, na pewno nie pożałuje, bo wystrój jest naprawdę wyjątkowy.

Aranżacje ogrodów - styl francuski

Projekty ogrodów w stylu francuskim to wyzwanie, którego podjąć się powinni tylko ci wytrwali i cierpliwi. Wymaga to nakładu systematycznej pracy, która na szczęście zwraca się z nawiązką przy czerpaniu z wrażeń estetycznych.

Zdjęcia ogrodów francuskich, na przykład wersalskich, znane są na całym świecie i zachwycają bezsprzecznie od wielu lat. Styl ten kojarzy się z dawnymi, okazałymi rezydencjami. Nie potrzebujmy jednak wielkiej wilii, aby móc się nim cieszyć. Jeśli podoba nam się symetria i porządek, to ogród idealny dla nas. Wykonanie ogrodu francuskiego wydaje się zadaniem karkołomnym, ale to mylne wrażenie. Fakt, wymaga to wiele cierpliwości i wprawy. Nie każdy ma chęć, nerwy czy pieniądze do systematycznego przycinania krzewów, by zachowywały wciąż konkretny kształt.

Wszystko powinno być dość konkretne i zaplanowane, a także mieć wytyczone granice. Nie ma tu miejsca na ułańską fantazję i niespodziewane mieszaniny. Francuzi lubią odgradzać się od sąsiadów żywopłotem z bukszpanu i lawendy.

Projekty ogrodów przygotowywane są długo i z rozmysłem. Niektórzy decydują się na kwiaty w donicach, oczywiście rozłożone symetrycznie w ogrodzie. Rzeźby, kamienne ławeczki i marmurowe fontanny sprawiają, że wystrój ten nabiera stosownej elegancji i subtelności. Świetnie sprawdza się układ szachownicowy. Zdjęcia ogrodów w tym stylu zaspokoją potrzeby estetyczne każdego perfekcjonisty. Urządzenie ogrodu w stylu francuskim to wyzwanie, z którego należy być dumnym, jeśli doprowadzi się je do końca.

Aranżacje ogrodów - ogród w style vintage

Wędrówka w czasie to coś fascynującego dla każdego. Możemy cofnąć się do czasów dzieciństwa lub pojawić się w latach, w których jeszcze nie było nas na świecie. Obecnie vintage jest bardzo modnym stylem. Aranżacje ogrodów w tym stylu uważane są za wyjątkowo eleganckie i dystyngowane.

Jak sprawić, by czas się zatrzymał? Zdjęcia ogrodów vintage mają jedną wspólną cechę: rdzę. Nie trzeba przejmować się odpowiednim zabezpieczeniem metalowych elementów. Rdza dodaje uroku, utwierdza wszystkich w przekonaniu, że to stary ogród z duszą, jakkolwiek miałoby to być nieprawdziwe. Nie jest to już uznawane za znak zaniedbania – to po prostu modny element wykończeniowy. Świetnie sprawdzi się w towarzystwie surowych materiałów, jak beton czy szkło.

Rdzę można nawet zamówić! Nie trzeba czekać na korozję. Niektóre firmy oferują meble odpowiednio zabarwione, tak by wyglądały na stare. Projekty ogrodów staromodnych są dość proste. Wystarczy pamiętać, by ogródek miał w sobie kilka charakterystycznych elementów, nawet gdy cała reszta jest bardzo zwyczajna. Stylizowana altanka czy arkada dla róż z puszczonymi na nie pnączami postarzają ogród niesamowicie. Istotne są posadzki z cegły czy mozaiki.

Ogródek można urządzić na pchlim targu. Stare (lub stylizowane na stare) konewki, rzeźby czy doniczki będą pasowały do siebie perfekcyjnie. Urządzenie ogrodu w tym stylu jest dość tanie. Wymaga trochę cierpliwości i kreatywności lub upartości w rozmowach ze znajomymi i zagarnianiu od nich staroci, których już nie potrzebują. Takie ogrody dobrze sprawdzą się na wsi. Wszechobecne beczki, ceberki czy rozłożone niby przypadkiem narzędzia ogrodowe i rolnicze to drobna, choć efektowna sztuczka.

Aranżacje ogrodów - ogród romantyczny

Urządzenie ogrodu w tym stylu na pewno wymaga wrażliwej duszy i rozmiłowania w subtelnym pięknie. Innych może to po prostu denerwować. Ten ogródek jest tajemniczy, owiany nieznanym nikomu odczuciem, jest pełen ukrytych zakamarków.

Projekty ogrodów romantycznych wymagają sporego nakładu pracy, gdyż znajduje się w nich po prostu bardzo dużo roślin i drobiazgów. Urocze, jasne altanki i oplecione bluszczem pergole to element obowiązkowy.

Roślinność powinna być bardzo gęsta, wiele miejsc automatycznie stanie się zacienionych. Nie ma tu miejsca na minimalizm. Królują kwiaty i pnącza. Ogrody romantyczne przepełnione są różami, powojnikami, bluszczem, piwoniami i lawendą. Nie brak im też glicynii, floksa i narecznicy samczej. Intensywne kolory i zapachy to coś, do czego powinien przyzwyczaić się każdy, kto ma w planie takie projekty ogrodów.

Dobrze poczują się tam osoby, które zachwycają łuki w architekturze – nie tylko te weselne – na bramach, furtkach i murkach. Oczywiście, powinny być również oplecione zielonymi pnączami. Dobrze sprawdzi się fontanna tuż przy altance, na którą można patrzeć i po prostu zatopić się w marzeniach. Kamienne kolumny, rzeźby i donice dodadzą miejscu powagi i ciężkości, której w miłości również potrzeba. Spokojnie można pozwolić sobie na wiklinowe meble, jeśli nie lubimy zbytniej twardości. W otoczeniu różanych krzewów w sprytny sposób można schować ławeczkę albo huśtawkę, a między pniami rozłożystych drzew powiesić hamak. Właściciele tych ogrodów poczują u siebie intymność, przytulność i spokój. To idealne miejsce, by się wyciszyć, uspokoić i spędzić czas z ukochanymi.

Aranżacje ogrodów - ogród użytkowy

Projekty ogrodów użytkowych idealnie sprawdzą się u tych, którzy cenią sobie produktywność oraz aktywne spędzanie czasu. To właśnie w nich jest mnóstwo miejsca na warzywniki, drzewa i krzewy owocowe oraz zioła.

Aranżacje ogrodów użytkowych oczywiście nie wykluczają roślin ozdobnych, niemniej nie są one priorytetem. Tym, którzy wolą postawić na plony, polecamy zaopatrzyć się w liczne donice, podpórki i tym podobne rzeczy, które ułatwiają uprawę. Niektórzy decydują się nawet na niewielkie szklarnie dla swoich roślin.

Liczne grządki pełne pysznych owoców i warzyw nie sprawdzą się jednak zbyt idealnie, gdy mamy zwierzęta i dzieci. W tym wypadku lepiej skupić się bardziej na aspekcie wypoczynkowo-rekreacyjnym. Jeśli ważne jest dla nas swobodne spędzanie czasu, jak najbardziej powinniśmy dostosować do tego nasz ogród. Może pojawić się w nim niemal wszystko: boisko lub plac zabaw dla dzieci, huśtawki, przydomowa siłownia.

Warto zainwestować w podesty, na których ustawimy liczne stoliki i krzesła, aby móc przy nich urządzić grill i cieszyć się wolnym czasem spędzonym w gronie bliskich nam osób. Pojedyncze krzewy i drzewa służą tam głównie do tego, by w kilku miejscach stworzyć przyjemny cień, w którym możemy schronić się w środku upalnych, letnich dni. W tego typu ogrodzie spokojnie możemy postawić też budę dla psa i zorganizowane miejsca do zabawy dla naszych pupili, by i one czuły się doceniane i miały swoje terytorium do wybawienia się.

Niektórzy właściciele ogrodów decydują się na postawienie w nich teleskopów, by móc oglądać nocne niebo nie tylko z perspektywy wygodnego leżaka. Zachęcamy również do zawieszania hamaków, wytyczania wygodnych ścieżek do jazdy na rolkach dla najmłodszych czy montowanie bramek i siatek, by móc uprawiać w ogrodzie swoje ulubione sporty.

Najmłodsi mieszkańcy domu ucieszą się również z trampolin, piaskownicy i huśtawek. Warto zastanowić się nawet nad wybudowaniem własnej studni. To nie tylko śliczny element wystroju, ale i cudowna okazja do cofnięcia się w czasie, nauczenia czegoś nowego swoich dzieci oraz przyuczenia się samodzielności przy pielęgnacji tych kilku rabatek czy grządek.

Warto zainteresować się również stworzeniem własnego basenu. Jeśli brak nam miejsca i budżetu na wybudowanie dużego i z prawdziwego zdarzenia, wystarczy zaopatrzyć się w zwykły, przenośny czy nawet dmuchany. Liczba pomysłów w tym wypadku jest nieograniczona. Powstrzymują nas tylko nasze pasje, zainteresowania i ewentualnie ograniczona przestrzeń.