Araukaria - najpopularniejsze rośliny
- Araukaria chilijskadrzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Araukaria chilijska zalicza się do najstarszych żyjących na Ziemi roślin. Jej wysoce osobliwy wygląd sprawia, że drzewo stanowi bardzo ekstrawagancką ozdobę ogrodu. Wydłużone, powyginane starsze gałęzie araukarii przypominają ogon małpy - stąd potoczna nazwa rośliny. Klimat ojczystych dla araukarii chilijskiej Andów nie należy wprawdzie do łagodnych, niemniej jednak w naszych warunkach młode drzewka mogą w gruncie bez osłony przemarzać.
drzewo Trudność uprawy: trudna - Araukaria wyniosładrzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Araukaria - opis, występowanie, wymagania, pielęgnacja
Araukaria to niezwykła roślina domowa. Niezwykła, ponieważ w naturze jest bardzo wysokim, dekoracyjnym drzewem iglastym. W naszej strefie klimatycznej natomiast jest traktowana jak roślina doniczkowa o dużych walorach dekoracyjnych. Jej uprawa to prawdziwe wyzwanie, ale piękne pędy o sztywnych, miękkich w dotyku igłach wynagradzają cały trud. Jak poradzić sobie z araukarią i jak wygląda jej pielęgnacja? Sprawdź!
Araukaria – najważniejsze informacje
Araukaria to rodzaj drzew iglastych z rodziny araukariowatych, który obejmuje 19 gatunków. Rosną w Ameryce Południowej, Australii i na Nowej Gwinei. Są to drzewa wieloletnie, wieczniezielone i dwupienne. Araukaria ma dość specyficzny pokrój, który jest podobny w przypadku wszystkich gatunków. Jest stożkowata i regularna, najczęściej pędy wyrastają w równych okółkach. Roślina ma rozdzielnopłciowe kwiaty zapylane wiatrem. Wytwarza ładne szyszki. Męskie są duże i podłużne, żeńskie ciężkie i okazałe. Szyszka dojrzewa około 3 lata, dopiero wtedy wysypują się z niej nasiona.
W uprawie w naszej strefie klimatycznej pojawiają się dwa gatunki – araukaria chilijska, którą uprawia się w ogrodzie oraz araukaria wyniosła, traktowana jako roślina doniczkowa. W ogrodzie roślina pojawia się rzadko, jest bowiem wymagająca i nie zawsze radzi sobie ze spadkiem temperatur na zimę. Pokojowa araukaria jest jednak bardzo popularna i dobrze czuje się w warunkach domowych.
Araukaria w domu
Jako roślina pokojowa sprawdza się Araukaria wyniosła, czyli Auracaria heterophylla, gatunek o niezwykle regularnym pokroju w kształcie stożka. W naturze to zimozielone drzewo, które dorasta aż do 70 metrów wysokości! Jednak w uprawie domowej jest to ciekawa roślinka, która ma około 1 metra wysokości.
Araukaria wyniosła ma okółkowo rozłożone gałązki. Wyrastają z nich sztywne igły, które jednak nie kłują. Są miękkie w dotyku i mocno zielone, czasami nieco ciemniejsze. Całość wygląda niezwykle dekoracyjnie, ponieważ roślina jest idealnie prosta i ma dokładnie rozłożone gałązki. Araukaria bywa znana pod nazwą jodełka pokojowa. W domu dobrze się rozwija, ale raczej nie wytwarza szyszek. A te także są bardzo ładne. Rozwijają się przez trzy lata zanim nie pękną i nie wysypią się z nich nasiona. Kwiat nie kwitnie, ale co roku ma nowe przyrosty z góry.
Uprawa araukarii – stanowisko i podłoże
Araukaria ma dość duże wymagania co do stanowiska i podłoża. Jej uprawa nie jest łatwa, zapewnienie jej odpowiednich warunków może być wyzwaniem. Jaka ziemia dla araukarii sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim musi mieć lekko kwaśny odczyn. Dlatego nigdy nie przesadzamy jej do uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych. Należy dać jej ziemię dla różaneczników, iglaków lub borówek amerykańskich, czyli wszystkich roślin, które lubią kwaskowate stanowisko. Podłoże musi być przepuszczalne i próchnicze oraz dość wilgotne.
Najlepsze stanowisko do araukarii to półcieniste. Roślina nie lubi wystawiania na bezpośrednie działanie słońca, nie przepada także za nadmiernym zacienieniem. Najtrudniejsze w jej uprawie jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury zimą. Potrzebuje przemarznięcia w temperaturze 5-10 stopni. Dlatego można postawić ją na nieogrzewanej werandzie lub na zamkniętym tarasie. Niektórzy uprawiają araukarię w ogrodzie – wystawiają ją tam w doniczce, a na zimę przenoszą w inne miejsce.
Warto wiedzieć, że araukaria bywa kapryśna jeśli chodzi o towarzystwo. Najlepiej postawić ją daleko od innych kwiatów czy mebli, ponieważ lubi mieć przestrzeń dla siebie. Nie toleruje dymu papierosowego i gazu z kuchenek, więc kuchnie odpadają.
Doniczkowa araukaria – najlepszy pojemnik dla rośliny
Araukaria jest sprzedawana w pojemnikach produkcyjnych. Od razu po przyniesieniu do domu warto ją przesadzić do nowego pojemnika i świeżej ziemi. Na początku można zastosować taką samą doniczkę lub niewiele większą od niej.
Rośliny przesadza się co 2-3 lata, a te, które mają powyżej 1 m wysokości można przesadzać rzadziej. Trzeba to robić bardzo ostrożnie. Doniczka musi mieć około 2 cm więcej na średnicy, ale być dokładnie takiej samej głębokości. Niestety, ale posadzenie araukarii zbyt głęboko może spowodować, że kwiat straci liście. To, jaka ziemia jest używana do przesadzenia ma znaczenie, ale ważna jest także warstwa drenażu i wielkość pojemnika.
Araukaria – pielęgnacja i podlewanie
Araukaria potrzebuje trochę uwagi, żeby się rozwijać. Od marca do sierpnia należy je obficie podlewać, najlepiej 2 razy w tygodniu, jak tylko podłoże przeschnie. Używa się do tego miękkiej i odstanej wody, można także zraszać roślinę i spryskiwać ją kilka razy w tygodniu. Pielęgnacja araukarii zimą nieco się zmienia. Wtedy podlewa się ją znacznie rzadziej, kiedy ziemia dobrze przeschnie w doniczce. Zrasza się ją także tylko raz w tygodniu, ale tylko pod warunkiem, że jest przechowywana w ogrzewanym pomieszczeniu. W ogrodzie zimowym czy na werandzie należy zrezygnować ze zraszania.
W sezonie wegetacyjnym rośliny koniecznie trzeba nawozić. Najlepiej raz na dwa tygodnie podaje się niewielka dawkę nawozu do azalii, rododendronów lub do iglaków. Podlewanie nawozem dedykowanym do roślin kwasolubnych jest jak najbardziej wskazane. Ostatnie nawożenie przeprowadza się we wrześniu. W późniejszym okresie należy zrezygnować z zabiegu i pozwolić roślinie na przejście w okres spoczynku.
Przycinanie nie jest konieczne. Araukaria ma swój wyjątkowy stożkowaty pokrój. Przycinanie górnych części nie zrobi jej krzywdy, ale sprawi, że roślina straci swój urok. Można jednak ją skrócić w taki sposób, a pozyskany pęd ukorzenić w wodzie i później wsadzić do doniczki. To najskuteczniejsza metoda na rozmnażanie araukarii.
Araukaria pokojowa – szkodniki i problemy w uprawie
Domowa araukaria czasami sprawia problemy w uprawie. Do najczęściej występujących należą:
- Opadanie i zamieranie dolnych gałązek,
- Żółknięcie igieł,
- Szkodniki.
Opadanie dolnych gałązek nie jest niepokojące u starszych egzemplarzy. To normalne, że wybujała roślina odrzuca najstarsze pędy. Jednak u młodszych może być objawem choroby – przelania, niedoboru składników odżywczych lub przenawożenia. Warto przeanalizować pielęgnacje araukarii i znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy.
Żółknięcie igieł zdarza się w uprawie wszystkich iglaków. W tym wypadku igły mogą żółknąć z powodu niedoboru wody lub składników odżywczych. Araukaria lubi mieć dostęp do wody i na jej brak reaguje zasychaniem igiełek. Regularne podlewanie i stosowanie nawozu do iglaków powinno zadziałać. Są specjalne preparaty do roślin iglastych przeciwko brązowieniu igieł. Warto je wypróbować. Igły opadają także wtedy, jeśli roślina zostanie nieprawidłowo przesadzona do nowej doniczki.
Araukarię mogą odwiedzać szkodniki. Dobrze pielęgnowana powinna być odporna na ich działanie, jednak osłabiona jest na nie podatna. W uprawie w domu największy problem sprawiają wełnowce i tarczniki. Wtedy porażone pędy zamierają, a na roślinie widać owady i ślady ich bytowania. Pomóc może spłukanie ich fizycznie za pomocą prysznica, a następnie spryskanie roślin środkiem do owadów dla roślin doniczkowych.
Araukaria w domu – zastosowanie
Araukaria to naprawdę urocza roślina doniczkowa. Idealnie sprawdza się jako dekoracja do mieszkań, zarówno tych bardziej klasycznych, jak i nowoczesnych. Wybierając ją do salonu trzeba pamiętać, że roślina potrzebuje sporo miejsca i że będzie ciągle rosła. Na szczęście powoli nabiera wzrostu, przez kilka lat może się wydawać, że mało się rozwija w górę, więc nie będzie zaburzała kompozycji.
Trzeba pamiętać, że araukaria nie toleruje gazu, więc kuchnie i pomieszczenia z aneksem nie nadają się do jej uprawy. Dużą doniczkę z drzewkiem najlepiej postawić na podłodze, ale w takim miejscu, by o nią nie zahaczać. Roślina nie bywa raczej atakowana przez koty czy psy i nie jest dla nich szczególnie szkodliwa. Jej igiełki mogą jednak pokłóć swojego zwierzęcego przeciwnika, więc warto na to uważać.
Araukaria chilijska i araukaria wyniosła to nieliczne iglaki, które nadają się do uprawy w mieszkaniu jako rośliny doniczkowe. Uprawa ich nie jest łatwa, gdyż zapewnienie im odpowiednich warunków, szczególnie na zimę, stwarza pewne trudności. Przeczytaj, jak wygląda pielęgnacja araukarii i jak zapewnić jej odpowiednie warunki. Dowiedz się, jaka jest cena araukarii w sklepach ogrodniczych i jaką odmianę wybrać.
Drzewa iglaste hodowane w donicy
Drzewa iglaste jako rośliny doniczkowe
Krzewy i drzewa iglaste na dobre zadomowiły się w parkach i ogrodach, szczególnie że są to rośliny zimozielone, które dodają trochę koloru w zimowym ogrodzie. Wiele iglaków nadaje się do hodowli w donicy na tarasie czy balkonie. Większość iglaków nie sprawdza się jako domowe rośliny doniczkowe, gdyż temperatura w mieszkaniu jest dla nich zbyt wysoka. Jeśli jednak koniecznie pragniesz ozdobić swoje mieszkanie iglakami, znajdziesz 2 gatunki roślin, które można uprawiać w warunkach domowych. Jest to jodła pokojowa, czyli araukaria oraz cyprys wielkoszyszkowy.
Araukaria domowa uprawiana w mieszkaniu
Araukaria, czyli popularna jodła domowa to w zasadzie jedyne drzewo iglaste, które możemy uprawiać w warunkach domowych. Araukaria to drzewo iglaste, które w naturalnych warunkach dorasta do wielkości dużego drzewa o wysokości około 60 metrów. Uprawiana w donicy może osiągnąć zaledwie 1,5 do 2 metrów wysokości. Przy czym wzrost ten osiągnie po wielu latach, gdyż araukaria rośnie bardzo wolno.
Araukaria to kwiat do dużego salonu
Jeśli podoba ci się araukaria domowa jako ozdoba mieszkania musisz pamiętać, że nie jest to roślina do małych mieszkań. Araukaria potrzebuje dużo przestrzeni. Jej gałęzie rosną prostopadle do pnia i nie zmieszczą się na parapecie okna. Przysunięta do ściany araukaria będzie rosła krzywo, gdyż roślina napotykając na przeszkodę w postaci ściany nie będzie rozwijała gałązek w tym kierunku. Roślina ta musi stać w wolnej przestrzeni. Nie lubi też dotykania i potrącania i nie lubi też obecności innych roślin w pobliżu. Nie można też uformować araukarii poprzez przycinanie, gdyż araukaria nie znosi tego zabiegu.
Araukaria lubi miejsce dobrze doświetlone, ale nie bezpośrednio na słońcu. Brak dostatecznej ilości światła spowoduje, że jej liście zaczną blednąć. Roślina zacznie się przeginać do słońca i będzie rosnąć krzywo. Aby zapobiec skrzywieniu się rośliny, należy ją co jakiś czas przekręcać.
Cena araukarii
Mimo zdecydowanych walorów estetycznych, araukaria nie jest zbyt popularną rośliną doniczkową. Prócz trudności w uprawie, odstrasza również cena araukarii, która nie jest mała. Cena araukarii zależy od wielkości sadzonki. Za araukarię wyniosłą o wielkości 60 cm zapłacimy 49 zł. Natomiast cena araukarii chilijskiej o tej samej wysokości wynosi od 170 do 240 zł. Araukarię można również pozyskać z nasion. 1 nasiono araukarii chilijskiej kosztuje 4,90 zł. Taniej, bo już od 18 zł, możemy kupić araukarię chilijską o wielkości 5 cm.
Pielęgnacja araukarii
Araukaria jest rośliną trudną w uprawie
Araukaria domowa jest rośliną trudną w uprawie, gdyż nasze suche i ciepłe mieszkania nie stwarzają dobrych warunków dla tej rośliny. Błędy w pielęgnacji araukarii skutkują gubieniem liści, opadaniem dolnych gałązek, żółknięciem liści lub deformacją pędów. Nieodpowiednia pielęgnacja araukarii spowoduje, że roślina rośnie bardzo wolno i może utracić dolne pędy.
Araukaria domowa - choroby
Araukaria jest również podatna na choroby i szkodniki roślin jak w szczególności wełnowce i wciornastki. Do rozwoju szkodników przyczyniają się niekorzystne warunki uprawy, jak zbyt wysoka temperatura i suche powietrze. Roślinę może uszkodzić również woda zalegająca w donica, która przyczynia się do gnicia korzeni.
Brązowe plamy na liściach świadczą o chorobie grzybowej zwanej antraknozą. Należy usunąć zarażone gałązki i stosować opryski chemiczne. W wielu przypadkach jest to działanie nieskuteczne i nie zapobiega obumieraniu całej rośliny.
Pielęgnacja araukarii - stanowisko
W naszym klimacie najtrudniejsze jest znalezienie dla araukarii odpowiedniego stanowiska. Nie tylko potrzebuje ona dużo miejsca, lecz też właściwej temperatury. Araukaria lubi pomieszczenie chłodne i wilgotne. Szczególnie trudno jest zapewnić dobre warunki dla araukarii zima, kiedy to w mieszkaniach panuje niekorzystna dla araukarii temperatura powyżej 20 stopni i suche powietrze. Na zimę najlepiej umieścić araukarię w holu, na werandzie lub na klatce schodowej, gdzie panuje temperatura 5-10 stopni.
Araukaria - wymagania
Araukaria wymaga dużej wilgotności powietrza oraz stanowiska widnego, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionego. Latem należy ją systematycznie podlewać, gdyż nie znosi przesuszenia. Do podlewania należy stosować wodę miękką, niezawierającą wapnia. Araukaria lubi większą wilgotność powietrza, dlatego też należy zraszać liście 2 razy w tygodniu, miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
Zimą dobrze jest zapewnić araukarii chłodniejsze i widno pomieszczenie i ograniczyć podlewanie i nawożenie tak aby roślina przeszła w stan spoczynku. Araukaria wymaga podłoża o odczynie lekko kwaśnym, najlepiej, aby była to >ziemia do iglaków. Na dnie doniczki musi znaleźć się odpowiedni drenaż. W sezonie wegetacyjnym nawozimy araukarię, nawozem do iglaków, co 2 tygodnie. Jesienią i zimą zaprzestajemy nawożenia.
Pielęgnacja araukarii - przesadzanie
Wiosną lub późnym latem należy araukarię przesadzić do większej doniczki. Bardzo ważne jest, aby znaleźć doniczkę o większej średnicy, lecz takiej samej głębokości. Roślina może zacząć chorować, jeśli zostanie przesadzona głębiej niż rosła poprzednio. Młode rośliny przesadzamy co 2-3 lata, zaś u starszych okazów wymieniamy tylko część ziemi z wierzchu doniczki.
Araukaria - rozmnażanie z nasion
Zamiast płacić za dorosłą roślinę możemy rozmnożyć araukarię z nasion. Nasionko sadzimy ostrym czubkiem w dół w podłożu lekko kwaśnym. Podłoże musi być lekko wilgotne i trzymane w cieple. Roślina kiełkuje w ciągu 15-30 dni.
Rozmnażanie araukarii z nasion jest jednak dość trudne, gdyż roślina potrzebuj około 5 miesięcy na ukorzenienie się.
Araukaria - najbardziej popularne odmiany
Odmiany araukarii do uprawy w mieszkaniu
Araukaria obejmuje ponad 200 gatunków roślin, jednak uprawiane są tylko 2 z nich, czyli araukaria wyniosła i araukaria chilijska. Odmiany te różnią się wyglądem igieł. Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) ma proste igły gęsto pokrywające pędy. Przypomina nieco choinkę, dlatego też mówi się o niej jodła pokojowa. Natomiast araukaria chilijska ma liście w postaci nachodzących na siebie, trójkątnych blaszek przypominających nieco smoczą łuskę.
Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)
Araukaria wyniosła, czyli jodła pokojowa, to najbardziej popularna araukaria domowa uprawiana w naszym kraju. Pochodzi ona z Australii i Nowej Kaledonii. Araukaria wyniosła nie jest to roślina mrozoodporna i nie nadaje się do uprawy w ogrodzie. Latem można ją przenieść w zaciszne i osłonięte od ostrego słońca miejsce na balkonie lub w ogrodzie. Lecz na zimę należy ją przenieść do pomieszczenia.
Araukaria chilijska
Araukaria chilijska jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Chile. W krajach o łagodnym, morskim klimacie uprawiana jest jako araukaria ogrodowa. U starszych egzemplarzy gałązki zwisają do dołu i przypominają małpi ogon. Stąd nazwa tej odmiany to araukaria małpka lub małpi ogon.
Uprawa tej rośliny, szczególnie w gruncie, jest trudna, gdyż w naszym kraju czekają ją zbyt suche powietrze, zbyt małe nasłonecznienie i wysuszające, zimowe wiatry. W Polsce można zaryzykować jej uprawę w ogrodzie w regionach nadmorskich lub na Dolnym Śląsku. Osobniki młode nie są w stanie przetrwać zimy w ogrodzie. Do gruntu można przesadzić osobniki kilkuletnie.
Czy można uprawiać araukarię w gruncie?
Araukaria może stanowić ozdobę dużego holu lub salonu. Podobnie jak inne kwiaty ogrodowe uprawiane w donicach, araukaria może również stać się ozdobą tarasu czy ogrodu. Latem araukarię można przenieść w donicy na taras lub do ogrodu. Jednak egzotyczne kwiaty ogrodowe nie mogą przetrwać zimy w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego też na zimę należy przenieść araukarię do mieszkania.
Czy istnieje araukaria ogrodowa? Oczywiście tak. Araukaria chilijska jest rośliną częściowo mrozoodporną i w Niemczech jest uprawiana w gruncie w ogrodach. Araukaria ogrodowa, czyli araukaria chilijska jest w stanie przetrwać krótkotrwałe mrozy do minus 10 stopni. Jednak w naszym bardziej kapryśnym klimacie, gdzie temperatury zimą przekraczają często minus 10 stopni, araukaria chilijska nie nadaje się do uprawy w gruncie.
Można zaryzykować uprawę araukarii chilijskiej w ogrodzie w regionach o łagodniejszych zimach jak Dolny Śląsk. I tu jednak zalecane jest, aby na zimę przenieść roślinę do pomieszczenia. Jeśli chcemy, aby araukaria ogrodowa przetrwała zimę w gruncie, należy ją grubo okryć agrowłókniną. Mimo tego musimy liczyć się z tym, że przy dużych mrozach, araukaria ogrodowa nie przetrwa zimy.
Mimo, że uprawa araukarii nie jest łatwa, a ceny kwiatów doczniczkowych są dość wysokie, warto pomyśleć o araukarii jako roślinie doniczkowej, szczególnie jeśli mamy dużo miejsca lub chcemy udekorować duży, niezbyt ogrzewany hol.