Drzewa iglaste hodowane w donicy

Drzewa iglaste jako rośliny doniczkowe


Krzewy i drzewa iglaste na dobre zadomowiły się w parkach i ogrodach, szczególnie że są to rośliny zimozielone, które dodają trochę koloru w zimowym ogrodzie. Wiele iglaków nadaje się do hodowli w donicy na tarasie czy balkonie. Większość iglaków nie sprawdza się jako domowe rośliny doniczkowe, gdyż temperatura w mieszkaniu jest dla nich zbyt wysoka. Jeśli jednak koniecznie pragniesz ozdobić swoje mieszkanie iglakami, znajdziesz 2 gatunki roślin, które można uprawiać w warunkach domowych. Jest to jodła pokojowa, czyli araukaria oraz cyprys wielkoszyszkowy.

Araukaria domowa uprawiana w mieszkaniu

Araukaria, czyli popularna jodła domowa to w zasadzie jedyne drzewo iglaste, które możemy uprawiać w warunkach domowych. Araukaria to drzewo iglaste, które w naturalnych warunkach dorasta do wielkości dużego drzewa o wysokości około 60 metrów. Uprawiana w donicy może osiągnąć zaledwie 1,5 do 2 metrów wysokości. Przy czym wzrost ten osiągnie po wielu latach, gdyż araukaria rośnie bardzo wolno.

Araukaria to kwiat do dużego salonu

Jeśli podoba ci się araukaria domowa jako ozdoba mieszkania musisz pamiętać, że nie jest to roślina do małych mieszkań. Araukaria potrzebuje dużo przestrzeni. Jej gałęzie rosną prostopadle do pnia i nie zmieszczą się na parapecie okna. Przysunięta do ściany araukaria będzie rosła krzywo, gdyż roślina napotykając na przeszkodę w postaci ściany nie będzie rozwijała gałązek w tym kierunku. Roślina ta musi stać w wolnej przestrzeni. Nie lubi też dotykania i potrącania i nie lubi też obecności innych roślin w pobliżu. Nie można też uformować araukarii poprzez przycinanie, gdyż araukaria nie znosi tego zabiegu.

Araukaria lubi miejsce dobrze doświetlone, ale nie bezpośrednio na słońcu. Brak dostatecznej ilości światła spowoduje, że jej liście zaczną blednąć. Roślina zacznie się przeginać do słońca i będzie rosnąć krzywo. Aby zapobiec skrzywieniu się rośliny, należy ją co jakiś czas przekręcać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych drzewach iglastych do ogrodu przydomowego?

Cena araukarii

Mimo zdecydowanych walorów estetycznych, araukaria nie jest zbyt popularną rośliną doniczkową. Prócz trudności w uprawie, odstrasza również cena araukarii, która nie jest mała. Cena araukarii zależy od wielkości sadzonki. Za araukarię wyniosłą o wielkości 60 cm zapłacimy 49 zł. Natomiast cena araukarii chilijskiej o tej samej wysokości wynosi od 170 do 240 zł. Araukarię można również pozyskać z nasion. 1 nasiona araukarii chilijskiej kosztuje 4,90 zł. Taniej, bo już od 18 zł, możemy kupić araukarię chilijską o wielkości 5 cm.

Pielęgnacja araukarii

Araukaria jest rośliną trudną w uprawie

Araukaria domowa jest rośliną trudną w uprawie, gdyż nasze suche i ciepłe mieszkania nie stwarzają dobrych warunków dla tej rośliny. Błędy w pielęgnacji araukarii skutkują gubieniem liści, opadaniem dolnych gałązek, żółknięciem liści lub deformacją pędów. Nieodpowiednia pielęgnacja araukarii spowoduje, że roślina rośnie bardzo wolno i może utracić dolne pędy.

Araukaria domowa - choroby

Araukaria jest również podatna na choroby i szkodniki roślin jak w szczególności wełnowce i wciornastki. Do rozwoju szkodników przyczyniają się niekorzystne warunki uprawy, jak zbyt wysoka temperatura i suche powietrze. Roślinę może uszkodzić również woda zalegająca w donica, która przyczynia się do gnicia korzeni.

Brązowe plamy na liściach świadczą o chorobie grzybowej zwanej antraknozą. Należy usunąć zarażone gałązki i stosować opryski chemiczne. W wielu przypadkach jest to działanie nieskuteczne i nie zapobiega obumieraniu całej rośliny.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Pielęgnacja araukarii - stanowisko

W naszym klimacie najtrudniejsze jest znalezienie dla araukarii odpowiedniego stanowiska. Nie tylko potrzebuje ona dużo miejsca, lecz też właściwej temperatury. Araukaria lubi pomieszczenie chłodne i wilgotne. Szczególnie trudno jest zapewnić dobre warunki dla araukarii zima, kiedy to w mieszkaniach panuje niekorzystna dla araukarii temperatura powyżej 20 stopni i suche powietrze. Na zimę najlepiej umieścić araukarię w holu, na werandzie lub na klatce schodowej, gdzie panuje temperatura 5-10 stopni. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o iglakach w ogrodzie.

Araukaria - wymagania

Araukaria wymaga dużej wilgotności powietrza oraz stanowiska widnego, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionego. Latem należy ją systematycznie podlewać, gdyż nie znosi przesuszenia. Do podlewania należy stosować wodę miękką, niezawierającą wapnia. Araukaria lubi większą wilgotność powietrza, dlatego też należy zraszać liście 2 razy w tygodniu, miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

Zimą dobrze jest zapewnić araukarii chłodniejsze i widno pomieszczenie i ograniczyć podlewanie i nawożenie tak aby roślina przeszła w stan spoczynku. Araukaria wymaga podłoża o odczynie lekko kwaśnym, najlepiej, aby była to ziemia do iglaków. Na dnie doniczki musi znaleźć się odpowiedni drenaż. W sezonie wegetacyjnym nawozimy araukarię, nawozem do iglaków, co 2 tygodnie. Jesienią i zimą zaprzestajemy nawożenia.

Pielęgnacja araukarii - przesadzanie

Wiosną lub późnym latem należy araukarię przesadzić do większej doniczki. Bardzo ważne jest, aby znaleźć doniczkę o większej średnicy, lecz takiej samej głębokości. Roślina może zacząć chorować, jeśli zostanie przesadzona głębiej niż rosła poprzednio. Młode rośliny przesadzamy co 2-3 lata, zaś u starszych okazów wymieniamy tylko część ziemi z wierzchu doniczki.

Araukaria - rozmnażanie z nasion

Zamiast płacić za dorosłą roślinę możemy rozmnożyć araukarię z nasion. Nasionko sadzimy ostrym czubkiem w dół w podłożu lekko kwaśnym. Podłoże musi być lekko wilgotne i trzymane w cieple. Roślina kiełkuje w ciągu 15-30 dni.

Rozmnażanie araukarii z nasion jest jednak dość trudne, gdyż roślina potrzebuj około 5 miesięcy na ukorzenienie się.

Araukaria - najbardziej popularne odmiany

Odmiany araukarii do uprawy w mieszkaniu

Araukaria obejmuje ponad 200 gatunków roślin, jednak uprawiane są tylko 2 z nich, czyli araukaria wyniosła i araukaria chilijska. Odmiany te różnią się wyglądem igieł. Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) ma proste igły gęsto pokrywające pędy. Przypomina nieco choinkę, dlatego też mówi się o niej jodła pokojowa. Natomiast araukaria chilijska ma liście w postaci nachodzących na siebie, trójkątnych blaszek przypominających nieco smoczą łuskę.

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła, czyli jodła pokojowa, to najbardziej popularna araukaria domowa uprawiana w naszym kraju. Pochodzi ona z Australii i Nowej Kaledonii. Araukaria wyniosła nie jest to roślina mrozoodporna i nie nadaje się do uprawy w ogrodzie. Latem można ją przenieść w zaciszne i osłonięte od ostrego słońca miejsce na balkonie lub w ogrodzie. Lecz na zimę należy ją przenieść do pomieszczenia.

Araukaria chilijska

Araukaria chilijska jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Chile. W krajach o łagodnym, morskim klimacie uprawiana jest jako araukaria ogrodowa. U starszych egzemplarzy gałązki zwisają do dołu i przypominają małpi ogon. Stąd nazwa tej odmiany to araukaria małpka lub małpi ogon.

Uprawa tej rośliny, szczególnie w gruncie, jest trudna, gdyż w naszym kraju czekają ją zbyt suche powietrze, zbyt małe nasłonecznienie i wysuszające, zimowe wiatry. W Polsce można zaryzykować jej uprawę w ogrodzie w regionach nadmorskich lub na Dolnym Śląsku. Osobniki młode nie są w stanie przetrwać zimy w ogrodzie. Do gruntu można przesadzić osobniki kilkuletnie.

Czy można uprawiać araukarię w gruncie?

Araukaria może stanowić ozdobę dużego holu lub salonu. Podobnie jak inne kwiaty ogrodowe uprawiane w donicach, araukaria może również stać się ozdobą tarasu czy ogrodu. Latem araukarię można przenieść w donicy na taras lub do ogrodu. Jednak egzotyczne kwiaty ogrodowe nie mogą przetrwać zimy w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego też na zimę należy przenieść araukarię do mieszkania.

Czy istnieje araukaria ogrodowa? Oczywiście tak. Araukaria chilijska jest rośliną częściowo mrozoodporną i w Niemczech jest uprawiana w gruncie w ogrodach. Araukaria ogrodowa, czyli araukaria chilijska jest w stanie przetrwać krótkotrwałe mrozy do minus 10 stopni. Jednak w naszym bardziej kapryśnym klimacie, gdzie temperatury zimą przekraczają często minus 10 stopni, araukaria chilijska nie nadaje się do uprawy w gruncie.

Można zaryzykować uprawę araukarii chilijskiej w ogrodzie w regionach o łagodniejszych zimach jak Dolny Śląsk. I tu jednak zalecane jest, aby na zimę przenieść roślinę do pomieszczenia. Jeśli chcemy, aby araukaria ogrodowa przetrwała zimę w gruncie, należy ją grubo okryć agrowłókniną. Mimo tego musimy liczyć się z tym, że przy dużych mrozach, araukaria ogrodowa nie przetrwa zimy.

Mimo, że uprawa araukarii nie jest łatwa, a ceny kwiatów doniczkowych dość wysokie, warto pomyśleć o araukarii jako roślinie doniczkowej, szczególnie jeśli mamy dużo miejsca lub chcemy udekorować duży, niezbyt ogrzewany hol.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny