Asparagus - opis, wymagania, właściwości, pielęgnacja
Asparagus – ta nazwa najbardziej kojarzy nam się z zielonym lub białym warzywem, które podaje się w okresie wiosennym. I słusznie, ale pod tą nazwą kryje się bardzo wiele różnych gatunków roślin. Jedną z najciekawszych jest asparagus pierzasty – ładny doniczkowy kwiat ozdobny z liści. Dowiedz się wszystkiego o asparagusach!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.
Asparagus – kilka słów o gatunku
Asparagus – ciekawa rodzina roślin
Asparagus, inaczej szparag (Asparagus) to rodzaj bylin należących do rodziny szparagowatych. Większość z jego 211 gatunków występuje naturalne w Afryce, w Europie Wschodniej i Środkowej pojawia się naturalnie tylko jeden z nich – szparag lekarski. Dekoracyjny pokrój i nietypowe liście – tak właśnie w skrócie można ocenić większość uprawnych roślin.
Najbardziej znany jest szparag lekarski (Asparagus officinalis), którego pędy są znane jako szparagi, smaczne i wartościowe warzywo wiosenne, które podaje się po usunięciu zdrewniałych końcówek i ugotowaniu w osolonej wodzie. Jednakże w uprawie pojawiają się także inne rośliny. Niektóre, jak szparag pierzasty (Asparagus setaceus syn. A plunosus) nadają się do zastosowania w doniczkach, inne, jak szparag Sprengera (Asparagus densiflorus syn. A. sprengeri) można uprawiać w ogrodzie.
Każdy gatunek jest bardzo ozdobny. Kwiat nie jest szczególnie atrakcyjny, cały urok roślin polega na ich liściach. Są naprawdę niezwykłe, a w przypadku większości gatunków wyglądają zupełnie inaczej. Aspargusy do niedawna były bardzo popularne, obecnie nieco straciły na powszechności. Warto jednak zastanowić się nad ich uprawą, ponieważ są bardzo oryginalne. Zwłaszcza asparagusy doniczkowe zasługują na uwagę. Dowiedz się, jak je pielęgnować i rozpoznawać.
Asparagus, szparag pierzasty – ozdobny kwiat doniczkowy
Asparagus pierzasty (Asparagus setacus syn. A plumosus) to dekoracyjny gatunek doniczkowy. Czasami błędnie jest nazywany paprotką, ale w zasadzie dość mocno je przypomina. To bardzo ciekawy kwiat ozdobny, który pochodzi z Południowej Afryki. I w naturalnych warunkach, i w uprawie rozwija się bardzo szybko, intensywnie rosnąc i tworząc coraz to nowe, sztywne pędy. Początkowo są wzniesione, później przewieszają się i mają zawsze soczyście zielony kolor.
Pędy porośnięte są nietypowymi liśćmi, czy raczej trzeba powiedzieć igiełkami. Szparag pierzasty dzięki temu jest bardzo delikatny, wydaje się wręcz zwiewny i subtelny. Jego liście noszą nazwę gałęźników i nie mają nic wspólnego z właściwymi liśćmi. Są to igiełkowate twory, a prawdziwe liście są przekształcone w łuski. Asparagus zdaje się mieć modrzewiowy charakter – kilka igiełek wyrastających z jednego węzła.
Szparag pierzasty czasami zakwita w mieszkaniu. Kwiat jest bardzo delikatny i nie wygląda szczególnie ładnie. Jest drobny i ma żółty lub biały kolor. Po przekwitnięciu kwiaty zmieniają się w czerwone, trujące owoce. Nie wszystkie rośliny doniczkowe tak dobrze radzą sobie w uprawie domowej, jak właśnie asparagus. W domu można spotkać także karłowatą odmianę asparagusa ‘Nanus’. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szparagu lekarskim w ogrodzie.
Asparagus ogrodowy – ciekawa roślina do ogrodu
W naszych warunkach klimatycznych w ogrodzie najczęściej uprawia się asparagus Sprengera (A. sprengeri), który nazywa się także szparagiem gęstokwiatowym. Jest to roślina wieloletnia, ni to paproć, ni to iglak. Jest zaliczana do półkrzewów. Ozdobny ogrodowy asparagus zaliczany jest do półkrzewów. Pędy mają maksymalnie 1 m długości i wspinają się po potworach. W węzłach pojawiają się igiełki, czy raczej właśnie te gałęźniki, bardzo cienkie, które mają od 1 do 3 cm długości. Oczywiście kwiat ma zredukowane liście w postaci łusek. Kwitnie w postaci niedużych kwiatostanów – gron, które wyrastają pojedynczo lub parami na niewielkich szypułkach. Owocami są czerwone jagody o 8 mm średnicy.
Asparagus sprengeri nie jest szczególnie popularny w Polsce. Pochodzi z Afryki, ale największe uznanie zdobył w Azji, zwłaszcza w Chinach, gdzie jest traktowany jak tradycyjna roślina ogrodowa. W cieplejszym klimacie niż nasz przejściowo może dziczeć, w niektórych państwach stał się już elementem krajobrazu. U nas także będzie się dobrze rozwijał, ale może potrzebować nieco więcej uwagi niż jego pierzasty doniczkowy kuzyn.
Asparagus pierzasty – uprawa w doniczkach
Szparag pierzasty – przesadzanie i stanowisko
Szparag pierzasty toleruje miejsca gorzej oświetlone. Ale to w pełnym słońcu jest najbardziej ozdobny. Brak słońca może powodować żółknięcie i osłabienie pędów. Jak prawie wszystkie rośliny doniczkowe pochodzące z odległych zakątków, potrzebuje temperatury w przedziale 16-22 stopnie, chociaż wytrzymuje spadki do 8 stopni Celsjusza. Należy znaleźć dla niego takie miejsce, by był oddalony od możliwych przeciągów, chociaż to właśnie na parapecie okna będzie rozwijał się najszybciej.
Przesadzanie należy wykonywać raz na rok, a w przypadku dużych roślin co dwa lata. To najlepszy moment, by wymienić podłoże i sprawdzić stan korzeni. Co roku doniczkę wymienia się na większą o jeden rozmiar, ponieważ pierzasty szparag nie może mieć za luźno w pojemniku. Przesadzanie nie powinno wpłynąć na kondycję rośliny. To dobra okazja na rozmnożenie rośliny – robi się to bardzo łatwo przez podział podziemnych części. Młode rośliny szybko się adaptują i ładnie rozwijają.
Do uprawy wystarczy zwykła ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych. Szparagowi naprawdę nie potrzeba nic więcej, no może poza niewielką warstwą drenażu na dnie doniczki. Asparagus lubi podniesione miejsca. Dawniej uprawiano go w wiszących kwietnikach i koszach lub stawiano na szafie. Z jakiegoś powodu właśnie w takich miejscach rośnie najlepiej. Dobrym towarzystwem dla asparagusa jest kasjopeja, roślina o także ciekawych liściach.
Asparagus pierzasty – uprawa
Szparag pierzasty potrzebuje regularnego nawadniania i nawożenia. W okresie wegetacyjnym podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, ponieważ roślina źle reaguje na suszę. Nie może być jednak przelane, więc nadmiar wilgoci warto odlewać ze spodeczka po około 15-20 minutach. W upalne miesiące asparagusy podlewa się nawet co 3-4 dni.
Nawożenie jest kolejnym bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. W czasie wegetacji roślinie należy podawać nawozy do roślin pokojowych. Asparagusy są dość żarłoczne, ale też wrażliwe na zasolenie, dlatego należy bardzo ściśle przestrzegać dawek na opakowaniu. Można co jakiś czas nawieźć kwiaty żelem lub płynem rozprowadzonym w wodzie lub zastosować pojedynczą pałeczkę nawozową albo aplikator, który wystarczy na cały okres wegetacyjny. W tym przypadku nie będzie mowy o przenawożeniu.
Zimą ogranicza się podlewanie rośliny prawie do minimum. Jednakże przez cały rok należy zadbać o wilgotność powietrza. Nawet w chłodnej części roku należy spryskiwać przestrzeń wokół asparagusów lub ustawić spodeczek z wodą i kulkami żelu lub keramzytu obok doniczki, by para wodna poprawiła strukturę powietrza.
Asparagus Sprengera– ogrodowy dekorator
Asparagus w ogrodzie
Nasiona asparagusa Sprengera sprowadza się z cieplejszych rejonów świata. Wtedy są one większe i szybciej rosną, roślina jest silniejsza i mocniejsza. Dlatego wysiewa nasion zebranych samodzielnie w ogrodzie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej nasiona wysiewa się wprost do gruntu jesienią, po uprzednim namoczeniu. Należy je przykryć ziemią i okryć agrotkaniną lub liśćmi czy gałęziami drzew iglastych. Można także przygotować rozsadę w domu.
Gatunek ma duże wymagania nawozowe. Należy zapewnić mu dobrej jakości nawóz jeszcze przed wysiewem. Wymaga jasnego stanowiska, inaczej nie będzie się szybko rozwijał. Trzeba także zapewnić mu żyzną glebę, ale w tym wypadku nie ma szczególnych wymagań.
Asparagus – pielęgnacja w ogrodzie
Jak pielęgnować szparaga gęstokwiatowego? Ze względu na bardzo wysokie zapotrzebowanie na składniki mineralne, nie można zapomnieć o nawożeniu. Zbyt mało pokarmu może dla niego oznaczać nie tylko, że będzie mniej ozdobny, lecz także większą podatność na choroby i szkodniki. Należy dostarczać mu składników odżywczych mniej więcej 6 razy w ciągu sezonu.
Ważnym elementem jest także regularne nawadnianie. Podłoże powinno być stale wilgotne. Chociaż szparag znosi susze dzięki bulwkom na korzeniach, lepiej będzie się rozwijał, jeśli będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość wody. Roślinę można uprawiać także w pojemnikach. Doniczkowe asparagusy przenosi się na zimę do pomieszczeń o temperaturze około 16 stopni Celsjusza.
Dużym problemem asparagusa są szkodniki, a dokładnie tarczniki. Są niewielkie i trudno je wypatrzyć wśród giętkich gałązek i delikatnych igiełek. Roślina jest bardziej narażona na ich atak w suchym powietrzu, dlatego należy często ją zraszać. Czasami bywa atakowana przez mszyce i wciornastki, które usuwa się preparatami chemicznymi - zoocydami. Warto zmniejszyć ich dawkę, ponieważ mogą porażać rośliny doniczkowe. Możesz spróbować wykorzystać także ocet na mszyce lub inne domowe środki.