Aster alpejski (Aster alpinus) – kilka słów o gatunku

Aster alpejski to ciekawa bylina, którą można spotkać także w Tatrach i Pieninach, chociaż tutaj jest dość rzadka. Zdobi łąki Alp, a od jakiegoś czasu także nasze ogrody. I wychodzi jej to wspaniale. Ten gwiezdny, alpejski kwiat ma w sobie wiele z typowych astrów (Asteraceae), ale jest znacznie niższy – ma zaledwie 40 cm wysokości.

Tworzy kępki, które składają się z lancetowatych, owłosionych liści i dwóch lub trzech cienkich, ale mocnych łodyg, na szczycie których pojawiają się kwiatostany. To pojedyncze kwiaty złożone z koszyczków (żółte „oczko”) i płatków. Podstawowy gatunek jest delikatnie fioletowy (jak to aster), ale w ciągu ostatnich kilku lat astry zyskały mnóstwo kolorowych odmian. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć z nich wielobarwną rabatę. Idealnie sprawdzają się także na skalniak i dobrze współgrają z innymi roślinami skalnymi, jak rozchodniki, skalnica czy gipsówka. Aster nie potrzebuje za wiele miejsca na korzenie, dlatego można go sadzić nawet w nieckach skalnych czy na niewielkiej ilości podłoża wśród kamieni.

Aster alpejski – odmiany

Odmiany astrów alpejskich różnią się między sobą nie tylko kolorami płatków, lecz także wysokością i rodzajem kwiatów. Pełne koszyczki niestety zdarzają się rzadko, jednak możne je spotkać u odmian ‘X Blue’, ‘X White’ i ‘Albus Plenus’, który jest potomkiem białej odmiany ‘Albus’. Na uwagę zasługuje także różowy aster alpejski ‘Plenus’, także o pełnych kwiatach lub słodka, niewielka (około 20 cm wysokości) ‘Pinkie’.

Osoby, które wolą nieco bardziej oryginalne kolory także znajdą tutaj coś dla siebie. Ciekawie prezentuje się ‘Dark Beauty’ (znana także jako ‘Dunkle Schoene’), która ma ciemne, purpurowoniebieskie, niepowtarzalne kwiaty. Aster alpejski to także sposób na wprowadzenie błękitnego aspektu na rabaty za sprawą odmiany ‘Light Blue’. Może być stosowana na obrzeżach, ponieważ jest niziutka – ma około 15-20 cm. Dobrze będzie przy niej wyglądał różowy aster alpejski lub inne odmiany, z którymi będzie ładnie kontrastował. Interesują cię także inne odmiany astrów? Sprawdź koniecznie ten artykuł o uprawie astrów wieloletnich.

Sadzonki astra alpejskiego (Aster alpinus)

Sadzonki astra alpejskiego można kupić w sklepie, można je jednakże także przygotować samodzielnie. Nasiona sprzedawane są w opakowaniach 1g, co oznacza mniej więcej 750-1000 sztuk. Koszt opakowania jest niewielki, a dzięki niemu można wyhodować naprawdę wiele pięknych roślinek.

Nasiona wysiewa się już w lutym lub marcu do inspektu. Najlepiej sprawdzają się wielootworowe palety rozsadowe – do każdego pojemniczka należy wrzucić dwa lub trzy nasionka. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że wszystkie wyrosną jest większe. W razie potrzeb będzie można zrobić przerywkę. Rozstawa nie musi być duża, może wynosić zaledwie kilkanaście centymetrów. Jeśli chcesz uprawiać astry w pojemnikach, do doniczki o średnicy 12-13 cm możesz wsadzić dwie roślinki. Dzięki temu będą ładniej wyglądały. Aster nie jest ekspansywny ani nie wymaga za wiele miejsca na korzenie, dlatego rozstawa w ogrodzie nie ma większego znaczenia.

Aster alpejsk aster alpinus oraz jego sadzonki, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie krok po kroku, sadzenie oraz podlewanie
Aster alpejski (Aster alpinus) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Astry - promocje na nasiona i akcesoria!

Uprawa astrów alpejskich krok po kroku

Na stałe miejsce rośliny wysadza się, kiedy minie ryzyko mrozów. Dorosłe astry są w pełni mrozoodporne – w końcu to alpejski kwiat, przyzwyczajony do chłodnego, górskiego powietrza, ale młode rośliny mogą być podatne na chłód. Sadzenie można przeprowadzić wiosną lub jesienią, ale na tyle wcześnie, by roślinki zdążyły się zadomowić nim spadnie śnieg i pojawią się mrozy.

Aster alpejski dobrze rośnie niemalże na wszystkich glebach, oczywiście z wyjątkiem tych zbyt przesuszonych lub podmakających. Odczyn gleby powinien być zasadowy, lubią wapnowanie. To bardzo mało wymagająca roślinka. Świetnie urośnie zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu. Nie będzie kwitnąć wyłącznie na stanowiskach silnie zacienionych, poza tym nie powinna sprawiać problemów w uprawie.

Pielęgnacja astra alpejskiego

Pielęgnacja astra alpejskiego nie jest trudna ani wymagająca. Roślina jest żywotna i mało wybredna, nie poddaje się raczej chorobom grzybowym, które często zagrażają kwiatom ogrodowym. Dobrze znosi zimy – przeciętne temperatury wytrzymuje bez okrywania, jednak jeśli zapowiadają się szczególnie ciężkie mrozy, warto okryć ją liśćmi lub agrotkaniną.

W zasadzie pielęgnacja sprowadza się do odchwaszczania i oczywiście podlewania w momentach suszy i upałów. Rozmnażanie astra alpejskiego można łatwo przeprowadzić w domu. Sadzonki uzyskuje się przez dzielenie większych kęp lub poprzez wysiew nasion zbieranych jesienią. Jednak warto pamiętać, że dostępne w sklepach odmiany to przede wszystkim mieszańce F1, dlatego ich potomstwo może być niejednolite, różnić się od rośliny matecznej wysokością i kolorem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny