Aster chiński – grupy odmianowe

Liczba odmian astra chińskiego jest tak liczna, że zostały one podzielone na kilka grup. Różnią się od siebie zarówno wzrostem i wielkością kęp, jak i rodzajem i kształtem kwiatów. Najbardziej popularny jest aster chiński igiełkowy, którego płatki są bardzo wąskie – stąd nazwa. Aster chiński igiełkowy może być pełny lub półpełny, jego kwiatostan osiąga średnicę około kilkunastu centymetrów. Sprawdź także więcej informacji na temat astrów.

Na uwagę zasługuje także aster chiński peoniowy. Jak łatwo się domyślić, jego kwiaty są wyglądem zbliżone do kwiatostanów piwonii – duże, pełne, zachwycające. Aster chiński peoniowy ma szerokie płatki, a jego kwiaty dość długo utrzymują się w wazonie po ścięciu. W wazonie także pięknie prezentuje się aster chiński książęcy – mają płaski środek złożony z kwiatów rurkowatych, otoczony licznymi płatkami języczkowatymi. Aster chiński książęcy konkuruje urodą z peoniowym i pomponowym, który wyglądem przypomina piłeczkę. Wszystkie mają około 50-60 cm wysokości, dobrze sprawdzają się na rabaty i mogą być przeznaczone na kwiat cięty.

W ogrodzie często rośnie aster chiński karłowy. Niewysokie pędy sprawiają, że dobrze sprawdza się na obwódkach i wspaniale wygląda na tle większych roślin. Aster chiński karłowy ma od 15 do 35 centymetrów wysokości i stosunkowo dużą średnicę kwiatów. Astry w przeważającej większości to byliny, jednak ten gatunek jest wyłącznie jednoroczny.

Jednoroczny aster chiński w ogrodzie

To idealna roślina na rabaty. Co więcej, ponieważ nie są to byliny, co roku możesz zmienić aranżację. Na dodatek – rabata astrów jest barwna, interesująca, zróżnicowana – to zdecydowanie jeden z najciekawszych zakątków ogrodu. Ale tylko tych słonecznych – rośliny bardzo źle znoszą zacienienie i kiepsko rosną nawet w półcieniu.

Aster chiński to ciekawa roślina, która kwitnie niemal przez cały sezon w ogrodzie. Pielęgnacja jest mało wymagająca, więc nadaje się do wszystkich ogrodów
Aster chiński - odmiany, wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady, choroby

Astry uprawia się z nasion lub sadzonek. Wysiew przeprowadza się bardzo późną wiosną, kiedy minie prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych przymrozków. Siewki bardzo źle znoszą niskie temperatury, jednak dużym roślinom to nie przeszkadza – giną dopiero w listopadzie, kiedy pojawiają się poważne przymrozki. Podłoże pod uprawę powinno być żyzne i próchnicze. Kwiaty nie przepadają za mokrą glebą, dlatego warto wybrać dla nich przepuszczalne miejsce lub poprawić strukturę podłoża, dodając do niego kremazytu. A może zainteresują cię także trawy ozdobne do ogrodu?

Astry - promocje na nasiona i akcesoria!

Aster chiński – uprawa

Callistephus chinensis to bardzo mało wymagający gatunek. Podlewanie jest konieczne tylko wtedy, gdy gleba zaczyna przesychać. Najczęściej w sierpniu i wrześniu, jeśli są jeszcze upały, od czasu do czasu należy nawodnić rośliny. Później nie ma to aż takiego znaczenia.

Astry chińskie nie potrzebują także zbyt obfitego nawożenia. W zasadzie wystarczy jednorazowo, wiosną, podać im wieloskładnikowy nawóz mineralny. Bez tego także będą się dobrze rozwijać, jednak dzięki zasilaniu będą bardziej bujne i wyższe.

Niestety, astry są dość podatne na choroby grzybowe. Zwłaszcza w czasie mokrych, deszczowych jesieni, na ich liściach pojawiają się objawy szarej pleśni lub mączniaka. Naloty grzybowe można łatwo zauważyć, a wszystkie porażone rośliny należy wyciąć i bezzwłocznie spalić. Choroby astrów mogą być niebezpieczne dla innych okolicznych roślin, dlatego warto zastosować preparat grzybobójczy. Na szczęście nie są to byliny, dlatego w przyszłym roku warto znaleźć inne miejsce dla astrów i zastosować odpowiednie, przeciwgrzybiczne środki ochrony o działaniu prewencyjnym przeznaczona dla kwitnących roślin ozdobnych.

Astry od setek lat zdobią polskie ogrody i teraz też jest mnóstwo miłośników ich niezwykłej urody. Nic dziwnego – są nie tylko urocze, lecz także łatwe w uprawie. Idealne do każdego ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny