Aster gawędka (Aster amellus)uprawa astrów na rabatach

Aster gawędka preferuje miejsca słoneczne, o żyznym wapiennym podłożu, o odczynie zasadowym oraz obojętnym. Astry bylinowe najlepiej rosną w glebie przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Nadają się do obsadzenia skalników. Fioletowe kwiaty ładnie harmonizując ze skalnymi roślinami i kamieniem. Często zdobią naturalistyczne ogrody oraz przydomowe rabatki, tworząc ozdobne kępy. Podobnie jak aster nowobelgijski, aster gawędka chętnie hodowany jest na kwiat cięty. Możliwa jest uprawa astrów w pojemnikach, dla ozdoby tarasów i balkonów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astra krzaczastego?

Uprawa i pielęgnacja astrów nie są pracochłonne. Są to byliny mrozoodporne, długoletnie, które przesadzamy co 6-8 lat, w celu odmłodzenia kępy. W czasie suszy astry podlewamy. Wymagają również zasilania, najlepiej nawozami o przedłużonym działaniu. Na zimę usuwamy zaschnięte rośliny, które mogą stać się źródłem chorób grzybowych.

Dekoracyjne kwiaty ogrodowe rozmnażamy przez podział, w kwietniu i w maju. Możemy również zastosować rozmnażanie poprzez sadzonki, pobierane w maju. Sadzimy je w rozstawie co 40 cm. Rynek ogrodniczy oferuje gotowe do sadzonki astrów. Ceny sadzonek w doniczkach wynoszą około 5-7 zł za roślinę, o wysokości 40 cm. Ceny nasion to około 2 zł za 0,2 gramów. Siejemy nasiona wiosną na rozsadnik, przenosząc je na miejsca stałe na początku jesieni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o bylinach ogrodowych wieloletnich.

Aster gawędka z łaciny Aster amellus w czasie kwitnienia oraz uprawa astrów na rabatach w ogrodzie, a także sadzenie i pielęgnacja
Aster gawędka (Aster amellus) - opis, uprawa, pielęgnacja, porady

Kwiaty ogrodowe – ciekawe odmiany Aster amellus

Aster gawędka ‘Blue King’ – osiąga około 40 cm wysokości. Jest rośliną o niebieskich płatkach języczkowatych, które otaczają środkowe żółte kwiaty rurkowate. Koszyczki kwiatowe zdobią szczyty pędów. Astry kwitną w lipcu i w sierpniu. Preferują stanowiska słoneczne, suche oraz umiarkowanie wilgotne, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Odmiana pięknie prezentuje się na przydomowych rabatach, w ogrodach skalnych i naturalistycznych.  Ceny za rośliny – około 13 zł/sztukę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jesiennych.

Aster gawędka ‘Rudolf Goethe’ – pędy astrów o krzaczastym pokroju osiągają około 60 cm wysokości. Na ich szczytach, w lipcu, pojawiają się okazałe koszyczki kwiatowe. Fiołkowoniebieskie kwiaty, o żółtym środku, kwitną do września. Astry pokryte są szorstkimi włoskami. Odmiana rozmnażana jest z nasion. Wielkim jej walorem jest odporność na choroby grzybowe. ‘Rudolf Goethe’ preferuje ciepłe słoneczne stanowiska, o glebach umiarkowanie wilgotnych i suchych. Podłoże powinno mieć zasadowy odczyn pH. Za odmianę zapłacimy około 6 zł, za sadzonkę w doniczce. Sprawdź także ten artykuł o uprawie astrów chińskich w ogrodzie.

Astry - promocje na nasiona i akcesoria!

Aster gawędka ‘Grunder’ – osiąga wysokość około 80 cm wysokości.Jasnoniebieskie kwiaty, o średnicy 3 cm, ujęte są koszyczki, zdobiące sztywne pędy. Kwiaty pojawiają się od sierpnia do września. 

Aster gawędka ‘Breslau’ – odmiana wyróżnia intensywnie ciemnofioletową barwą kwiatów, z żółtym środkiem. Pędy dorastają do 50 cm wysokości. Ich szczyty zdobią koszyczki kwiatowe, o średnicy około 3 cm. Odmiana kwitnie od sierpnia do września.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny