Aster krzaczasty (Aster dumosus) w ogrodzie

Jak sama nazwa na to wskazuje, aster krzaczasty ma bardzo charakterystyczny pokrój. To wieloletnia roślina zielna, która tworzy bardzo liczne rozłogi. Grube, sztywne łodygi dzielą się na kilka rozgałęzień, a te jeszcze na kolejne. Na ich szczycie pojawiają się kwiaty. Aster krzaczasty kwitnie bardzo obficie, podobnie jak jego daleki kuzyn, aster amerykański. Jest jednak o wiele bardziej odporny na chłód. Uprawia się go także na kwiat cięty.

To wspaniały kwiaty jesienny, kwitnie, kiedy dzień staje się wyraźnie krótszy. Niektóre odmiany nazywa się kwiaty michałki, ponieważ najpiękniej kwitną we wrześniu. Najczęściej jednak można spotkać się z nazwą marcinki, ponieważ większość z nich przepięknie wygląda na święto świętego Marcina, przypadające 11 listopada. Roślina jest zimozielona i szybko odradza się po zimie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o bylinach w ogrodzie.

Aster krzaczasty ma charakterystyczne, stokrotkowa te kwiatostany. To koszyczki kwiatostanowe, w których kwiaty rurkowate tworzą wewnętrzne „oczko”, a zewnętrzne układają się promieniście wokół niego. Liście są mocne, ciemnozielone, dość atrakcyjne. Odmiany różnią się między sobą wyłącznie kolorem i wielkością kwiatów. Aster krzaczasty wytwarza najczęściej białe lub fioletowe kwiatostany, czasami bardzo drobne, czasami osiągające 6-7 cm średnicy. Bardzo ciekawie prezentuje się aster krzaczasty niebieski – to stosunkowo mało znana odmiana, która wspaniale urozmaica jesienne ogrody. Aster krzaczasty niebieski ma identyczne wymagania uprawne, jak inne odmiany. A może zainteresuje cię także ten artykuł o milinie amerykańskim?

Uprawa astrów krzaczastych – sadzenie i podłoże

Astry krzaczaste uprawia się z sadzonek. Można pobrać je wiosną od starszych roślin i rozsadzić na stałe miejsce po krótkim okresie ukorzeniania. Można także kupić gotowe już rozsady astrów krzaczastych. To dobre rozwiązanie, ponieważ cena sadzonek nie jest zbyt wygórowana – astry rzadko kosztują więcej niż 10 zł. Co prawda najlepiej wyglądają w większej grupie, jednak na rabatę z pewnością wystarczy 5-6 dobrze rozwiniętych sadzonek.

Uprawa astrów krzaczastych nie jest trudna. Pielęgnacja nie potrzebuje czasu, ponieważ sadzonki astrów są bardzo trwałe i nie wymagają podlewania.
Aster krzaczasty - odmiany, cena sadzonek, uprawa, pielęgnacja, porady

Aster krzaczasty, podobnie jak inni przedstawiciele rodziny astrowatych (aster amerykański, aster nowobelgijski), nie ma szczególnych wymagań pod względem stanowiska. Sadzonki umieszcza się w dobrze przekopanej, przygotowanej i zasilonej wapnem glebie. Roślina preferuje przepuszczalne, lekkie podłoże. Aby bujnie i obficie kwitnąć, może wymagać nasłonecznionego stanowiska. Dobrze znosi konkurencję i jest mało podatna na choroby roślin ozdobnych. Na wszelki wypadek jednak warto zadbać o intensywne odchwaszczanie przed sadzeniem. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także te artykuły o kwiatach jesiennych.

Astry - promocje na nasiona i akcesoria!

Aster krzaczasty – pielęgnacja

To idealna roślina dla początkujących ogrodników. Aster krzaczasty ma niewielkie wymagania i chętnie wybacza wszelkie błędy uprawne. Bardzo dobrze znosi czasowe niedobory wody, jednak w największe upały warto o nim pamiętać. Przez cały sezon co dwa tygodnie roślinę należy zasilić niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego. Aster rozwija dobrze tylko na podłożu wapniowym, dlatego warto zastosować odpowiedni nawóz przed sadzeniem i pilnować, by gleba się nie zakwaszała. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o chryzantemach w ogrodzie.

Chociaż astry są zimozielone i mogłyby przetrwać zimę, po przekwitnięciu warto je bardzo nisko przyciąć, tuż przy samej ziemi. Nie trzeba ich przykrywać – świetnie sobie poradzą pod kołderką śniegu, a wiosną błyskawicznie się odrodzą. Astry są dość podatne na działanie szkodników, ich grube, mięsiste liście są przysmakiem zwłaszcza dla mszyc. Dlatego też warto zwrócić uwagę na prewencyjne opryski przeciw szkodnikom. Wystarczą standardowe zoocydy przeznaczone dla ogrodników nieprofesjonalnych i zarejestrowane do ochrony ogrodowych roślin ozdobnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny