Aster novae-angliae – astry jesienne w ogrodzie

Dekoracyjna bylina wywodzi się z Ameryki Północnej. Spośród lancetowatych szarozielonych liści wyrasta sztywna owłosiona łodyga, na szczycie której widnieją miododajne kwiaty – barwne języczkowate, otaczające żółty środek, wypełniony kwiatami rurkowatymi. Aster nowoangielski dorasta do około 150 cm – 200 cm wysokości, przypominając krzewy liściaste, obsypane kwiatami. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 5 cm. Astry jesienne rozkwitają w sierpniu i utrzymują się do października. Na noc, a także w czasie zachmurzenia, koszyczki zamykają się. Liście w naturalny sposób zasychają w dolnych partiach rośliny, więc zaleca się sadzenie astrów za niższymi bylinami. Jesienne krzewy liściaste są ładnym tłem dla bylinowych rabatek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astra krzaczastego?

Uprawa Symphyotrichum novae-angliae udaje się na słonecznych stanowiskach, o glebach umiarkowanie wilgotnych, żyznych i wapiennych. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do odchwaszczania stanowiska i zapewnienia roślinom odpowiedniej wilgotności podłoża, szczególnie w okresie wegetacji. Astry jesienne tego gatunku nie wymagają przesadzania. Są mrozoodporne. Ich wielką zaletą jest duża odporność na mączniaka prawdziwego roślin astrowatych.

Astry nowoangielskie, podobnie jak astry nowobelgijskie, rozmnaża się poprzez podział karpy oraz przez sadzonki. Rośliny dzielimy na wiosnę i jesienią, natomiast sadzonki pobieramy na wiosnę. Rośliny sadzimy w niewielkich grupach, w rozstawie co 60 cm. Wysoki kwiat jesienny może wymagać palikowania, by nie doszło do uszkodzenia rośliny, np. w czasie silniejszego wiatru lub intensywnych opadów. Po przekwitnięciu astry przycinamy nisko nad ziemią. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o bylinach ogrodowych wieloletnich.

Aster nowoangielski z łaciny aster nova-angliae w czasie kwitnienia w ogrodzie oraz astry jesienne i astry nowobelgijskie i ich uprawa i pielęgnacja
Aster nowoangielski (Symphyotrichum nova-angliae) - opis, odmiany, ceny sadzonek, uprawa, pielęgnacja, porady

Aster nowoangielski – atrakcyjne odmiany

Aster novae-angliae ‘Treasure’ – jest dekoracyjną byliną, dorastającą do 130 cm wysokości. Fioletowy kwiat jesienny, o żółtym środku, preferuje umiarkowanie wilgotne, słoneczne stanowiska. Może stać się ciekawą ozdobą pomieszczeń, bowiem nadaje się na kwiat cięty. Kwiaty pojawiają się w sierpniu i pozostają do października. Astry odmiany ‘Treasure’ znajdują zastosowanie w ogrodach bylinowych, w ogrodach skalnych i na przydomowych rabatach. Uprawiane w pojemnikach, są ozdobą balkonów i tarasów. Cena sadzonki to około 8,80 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jesiennych.

Aster nowoangielski ‘Purple Dome’ – jest odmianą karłową, dorastającą do 50 cm wysokości. Nie sprawia problemów uprawowych. Mrozoodporny, nie musi być chroniony w czasie zimy. Na rabatach zachwyca intensywnie fioletową barwą kwiatów, z żółtym środkiem. Nadaje się na rabaty bylinowe, zdobi ogrody naturalistyczne, a także balkony i tarasy, dobrze znosząc uprawę pojemnikową. Na 1 m kwadratowy wysadza się około 9 roślin. Sadzonki odmiany dostępne są za 9 zł/szt. Sprawdź także ten artykuł o uprawie astrów chińskich w ogrodzie.

Astry ‘Andenken am Alma Potschke’ – roślina dorasta do około 150 cm wysokości. zwracają uwagę jej bordowe kwity, z żółtym środkiem. Pięknie prezentuje się na tle barwnych jesiennych krzewów liściastych i zielonych iglaków. Odmiana znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych i na kwiatowych rabatach. Nie sprawia problemów uprawowych. Obficie kwitnie od sierpnia do września. Na 1 m kwadratowy zaleca się sadzenie 3 roślin, które szybko rozrosną się w bujną kępę. Cena sadzonki to około 6 zł/szt. Zarówno nowoangielski aster, jak i nowobelgijski aster to wybór wart rozważenia w uprawie.

ikona podziel się Przekaż dalej