Aster novi-belgii – uprawa i pielęgnacja marcinków

Astry nowobelgijskie dorastają do 150 cm wysokości. Na sztywnych owłosionych łodygach od sierpnia do listopada rozkwitają różnobarwne kwiaty języczkowate, o żółtym środku, który tworzą żółte kwiaty rurkowate. Delikatne płatki wybarwione bywają na biało, różowo, fioletowo i czerwono. Uprawa astrów nie przedstawia żadnych problemów. Marcinki preferują stanowiska słoneczne, o wilgotnym i żyznym podłożu. Zasilanie roślin zapewni im obfite kwitnienie. Rośliny nawozimy nawozami o przedłużonym działaniu, przez cały okres wegetacyjny. Warto zastosować również nawożenie kompostem i biohumusem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jesiennych.

Barwne kwiaty wspaniale prezentują się w ogrodzie skalnym, na rabatach bylinowych i do obsadzania rabatowych obwódek. Możemy cieszyć się urodą marcinków zarówno w ogrodach dużych, jak i niewielkim przydomowym ogródku. Rośliny sadzi się w rozstawie co 80 cm, zapewniając im swobodny rozrost. Co kilka lat kępy dzielimy, odmładzając je. Zabieg przeprowadzamy co 4-5 lat. Rozmnażanie przeprowadzamy przez podział lub przez sadzonki:

  • Aster nowobelgijski dzielimy poprzez pobranie zewnętrznych rozłogów z kępy roślin, które, dzięki młodym korzeniom, szybko przyjmą się na nowym miejscu. Pobrane części marcinków powinny mieć długość około 20 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o astrach.
  • Sadzonki z młodych pędów pobieramy wiosną, w maju i w czerwcu. Po ich ukorzenieniu się, możemy zasadzić je na rozsadniku. Kwiaty pojawią się jesienią.
Aster nowobelgijski w doniczce w czasie kwitnienia oraz odmiany i sadzonki, a także astry nowobelgijskie w ogrodzie
Aster nowobelgijski - odmiany, ceny sadzonek, uprawa, pielęgnacja, opinie

Astry - promocje na nasiona i akcesoria!

Aster nowobelgijski novi-belgii – choroby

Astry bywają atakowane przez ślimaki i mszyce. Możemy się ich pozbyć, stosując preparaty chemiczne lub odstraszając szkodniki w sposób ekologiczny. Pomocnymi roślinami sąsiedzkimi, odstraszającymi mszyce, są nasturcja, lawenda i cząber. Ślimaki nie znoszą sąsiedztwa tymianku, gorczycy i pieprzycy. Do chorób, na które cierpią astry, zaliczamy głównie szarą pleśń oraz mączniaka prawdziwego roślin astrowatych. Porażone części roślin wycinamy i niszczymy. Należy zastosować oprysk astrów odpowiednim preparatem grzybobójczym, dostępnym w sklepach ogrodniczych. Dobre rezultaty przynosi oprysk odwarem ze skrzypu.

Aster nowobelgijski – atrakcyjne odmiany

Aster novi-belgii ‘Nancy Ballard’ – jest wysoką byliną, osiągającą około 120 cm wzrostu. Astry o fioletowych kwiatach i ciemnozielonych wąskich listkach najładniej wyglądają sadzone w niewielkich grupach. W czasie niesprzyjającej deszczowej i wietrznej aury, należy zastosować podpory, by rośliny nie uległy uszkodzeniu. Kwitnie od września do października. Sprawdź także ten artykuł o uprawie astrów chińskich w ogrodzie.

Aster ‘Starletta’ – należy do astrów odpornych na choroby pleśniowe. Preferuje stanowiska słoneczne i lekko zacienione, o żyznej i przepuszczalnej glebie. Aster ‘Starletta’ wymaga dbałości o stale umiarkowanie wilgotną glebę. Wyróżnia się atrakcyjnym wybarwieniem – roślina o fioletowych kwiatach komponuje się z różnobarwnymi letnimi i jesiennymi kwiatami, bowiem kwitnie od połowy lata do jesieni.

Aster nowobelgijski ‘Andenken an Alma Potschke’ – osiąga około 1m wysokości. Atrakcyjne różowe kwiaty o żółtym środku pojawiają się w sierpniu i pozostają na roślinie do października. Dekoracyjne są także ciemnozielone gęste kępy liści. Astry mają sztywne pędy, co sprawia, że nie musimy stosować podpórek. Odmiana ‘Andenken an Alma Potschke’ chętnie stosowana jest do sadzenia na skalnikach. Możemy również uprawiać astry w donicach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astra krzaczastego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny