Astry - popularne odmiany, uprawa i pielęgnacja tych pięknych kwiatów ogrodowych

Astry to piękne kwiaty ogrodowe cieszące się ogromną popularnością. Można je spotkać w wielu polskich ogrodach i na działkach. Decyduje o tym ich dekoracyjny wygląd i nieskomplikowana uprawa. Zachęcamy, zatem do zapoznania się z odmianami astrów i tym jak wygląda ich sadzenie oraz pielęgnacja.

Astry ogrodowe – sadzenie i uprawa

Astry są roślinami nasiennymi zaliczanymi do rodziny astrowatych. W zasadzie wszystkie popularne odmiany to byliny. Jedynym wyjątkiem są astry chińskie reprezentujące gatunki jednoroczne. Naturalnym środowiskiem opisywanych kwiatów są obszary półkuli północnej o umiarkowanym klimacie. Tymczasem odmiany uprawiane w ogrodach, jako kwiaty ozdobne występują w wielu zakątkach świata. Astry bylinowe odznaczają się zróżnicowanym okresem kwitnienia. Wchodzą w ten stan końcem wiosny, latem lub jesienią. Warto też wspomnieć skąd wzięło się słowo astry. Ta nazwa pochodzi z języka greckiego gdzie oznacza gwiazdę.

Astry ogrodowe, zarówno wiosenne jak i jesienne, mają bardzo zbliżone wymagania. Ich sadzenie powinno odbywać się na nasłonecznionych stanowiskach. W takich miejscach rozwijają się prawidłowo. W półcieniu wyrosną, lecz ich kwitnienie nie będzie zbyt obfite. Trzeba zachować odstępny pomiędzy roślinami. To uchroni je przed chorobami. Teraz kilka słów na temat preferowanej gleby. Astry to kwiaty ogrodowe, które najlepiej czują się na ziemiach lekkich, żyznych i przepuszczalnych. Gatunki alpejskie i gawędki dodatkowo lubią podłoże bogate w wapń. Nie mają, więc wymagań trudnych do spełnienia. To między innymi, dlatego ich uprawa jest tak rozpowszechniona.

Astry bylinowe wymagają trzech podstawowych prac pielęgnacyjnych. Pierwszą z nich jest intensywne podlewanie. Kolejna ważna czynność to stosunkowo obfite nawożenie. Bez tych dwóch zabiegów dolne liście rośliny będą opadać a całość straci swój dekoracyjny wygląd. Warto też wiedzieć, że co kilka lat należy odmładzać astry ogrodowe. Wykopuje się je a następnie oddziela zewnętrzne, młode części kępy. Następnie przychodzi czas na sadzenie tych fragmentów w innym miejscu. Trzeba też dodać, że i jesienne i wiosenne gatunki są mrozoodporne. Jednakże należy je okrywać na zimę.

Astry bylinowe mogą mieć kilka ciekawych zastosowań. Świetnie sprawdzają się, jako nasadzenia na rabaty w ogrodach. Mogą rozwijać się w większych grupach albo też sadzi się pojedynczy kwiat. To nadal nie wszystkie sposoby ich wykorzystania. Gawędki i alpejskie odmiany astrów idealnie nadają się na skalniaki i skarpy. Niektóre okazy z rodziny astrowatych pojawiają się w domach, jako kwiaty cięte. Zatem uprawa tych roślin jest bardzo dobrym pomysłem.

Odmiany astrów – aster nowoangielski, aster nowobelgijski i krzaczasty

W naszym kraju z powodzeniem mogą rozwijać się różne odmiany astrów. Wśród nich znajdują się gatunki wiosenne oraz jesienne. Chodzi tu wyłącznie o termin kwitnienia. Część kwiatów zakwita późną wiosną inne z kolei latem i utrzymują ten stan aż do jesieni. Dzięki takiej różnorodności można uzyskać bardzo ciekawy efekt w ogrodzie. Dobierając różne astry ogrodowe zapewnimy sobie bujne kwitnienie przez cały okres wegetacyjny. Tym samym uzyskamy znakomitą dekorację każdego ogrodu. Przechodząc do konkretów na początek aster krzaczasty.

Aster krzaczasty to kwiat osiągający wysokość od 30 do 50 cm. Odznacza się zwartym pokrojem zbliżonym do krzewu. Stąd też prawdopodobnie pochodzi nazwa tej rośliny. Aster krzaczasty wytwarza silnie rozgałęzione pędy, na których pojawiają się kwiatostany. Są kuliste a wokół jasnego środka zbierają się długie, języczkowate płatki. Taki kwiat może być pełny lub półpełny, co równie ważne przybiera różne barwy. Zazwyczaj jest biały, różowy, niebieski lub fioletowy. Aster krzaczasty kwitnie w okresie letnio-jesiennym. Nie nadaje się do cięcia i umieszczania w wazonie. Teraz przed nami odmiana nowobelgijaska oraz aster nowoangielski.

Czas na kolejne kwiaty ogrodowe z interesującej nas grupy. Tym razem jest to aster nowobelgijski. Ten kwiat może dorastać nawet do 160 cm wysokości. Ma też gładkie, ciemnozielone liście i duże kwiatostany osiągające 3 cm średnicy. Najczęściej przybierają kolory niebieskie, fioletowe, różowe lub czerwone. Aster nowobelgijski kwitnie od sierpnia do listopada. Reprezentuje, zatem kwiaty ogrodowe letnio-jesienne. Ważną cecha jest też to, że ma tendencje do silnego rozrastania się. Dlatego też po posadzeniu trzeba uważać by aster nowobelgijski nie zagłuszył innych roślin rosnących w pobliżu.

Aster nowoangielski to kolejna popularna odmiana. Jego cechą charakterystyczną jest częściowo zdrewniała łodyga. Co ważne ten okaz jest bardzo wysoki, może dorastać do 2 metrów. W okresie kwitnienia trwającym od września do listopada na pędach pojawiają się kolorowe kwiaty. Najczęściej są różowe, fioletowe lub niebieskie. Dodatkowo aster nowoangielski wykazuje bardzo ciekawą cechę. Jego kwiaty zamykają się podczas opadów oraz w chwilę po ścięciu. Z tego powodu nie nadaje się do wystawienia w wazonie. Aster nowoangielski nie jest ostatnią odmianą tej rośliny.

Astry bylinowe mają jeszcze innych przedstawicieli. Jednym z nich jest aster gawędka, nasz rodzimy gatunek. Dorasta do około 80 cm wysokości. Ma liliowe, fioletowe lub białe kwiaty. Poza nim popularnością cieszy się aster alpejski. W przeciwieństwie do okazów opisywanych powyżej przechodzi wiosenne kwitnienie. Odbywa się ono na przełomie maja i czerwca. W ogrodzie może pojawić się też aster chiński. Warto jednak wiedzieć, że mimo nazwy nie jest spokrewniony z roślinami opisywanymi powyżej.