Kwiaty marcinki – przegląd popularnych gatunków

Aster gawędka Aster amellus - jest gatunkiem rodzimym, w naturalnych siedliskach wschodniej Polski objętym całkowitą ochroną. Niskie rośliny o 60 cm wysokości urzekają delikatnymi fioletowymi kwiatami języczkowymi, które okalają środkowe żółte kwiaty rurkowate. Kwiaty marcinki, kwitnące od lipca do września, uprawiane są na rabacie ogrodowej, w ogrodzie skalnym oraz w pojemnikach jako dekoracyjny kwiat na balkon. Do ciekawych odmian należy niebieska odmiana ‘Blue King’, fiołkowoniebieska ‘Rudolf Goethe’ oraz odmiana o ciemnofioletowych kwiatach - ‘Breslau’.

Aster nowobelgijski Aster novi-belgii wysokiekwiaty jesienne dorastające do 160 cm wysokości wyróżniają się na rabacie bogactwem kolorów. Marcinki białe, różowe, czerwone, fioletowe i niebieskie ze słonecznym środkiem, są ozdobą ogrodów bylinowych, skalników i przydomowych ogrodów. Efektowne astry wieloletnie kwitną od sierpnia do listopada. Chętnie są hodowane liczne odmiany, np. ‘Starletta’- bylina o fioletowych kwiatach, kwitnąca latem i jesienią, różowa odmiana - ‘Andenken an Alma Potschke’, oraz marcinki białe ‘Mount Everest’. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o astrach.

Aster nowoangielski Symphyotrichum novae-angliaeto aster krzaczasty, dorastający do 200 cm wysokości. Duże kwiaty pojawiają się w sierpniu i zdobią tę wyjątkową bylinę do października. Wysokie krzewy astrów są pięknym tłem dla niższych bylin. Astry marcinki mają koszyczki, które zamykają się na noc i w czasie pochmurnej aury, więc nie nadają się na kwiat cięty. Warto podeprzeć wysokie łodygi, by nie zostały uszkodzone w czasie intensywnych opadów lub w czasie podmuchów wiatru. Aster nowoangielski ma wiele atrakcyjnych odmian. Warto uprawiać efektowne astry marcinki ‘Treasure’ – bylinę o fioletowych kwiatach, osiągającą około 130 cm wzrostu, czy bordowe astry ‘Andenken am Alma Potschke’, dorastające do 150 cm wysokości. Niskie marcinki ‘Purple Dome’, o wysokości 50 cm, zwracają uwagę intensywnie fioletowym wybarwieniem płatków. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jesiennych.

Aster krzaczasty Symphyotrichum dumosum – są to niskie, 40 cm astry wieloletnie, nadające się do hodowli na rabacie, w ogrodzie skalnym, na taras oraz na balkon. Niebieskie kwiaty dekorują jesienne grządki i balkony od sierpnia do października. Byliny są wspaniałą okrywą, tworząc barwne kobierce, pięknie komponujące się z przebarwiającymi się jesiennymi krzewami. Wspaniałe odmiany tego gatunku to astry niebieskie ‘Blue Star’ i ‘Lady In Blue’, marcinki białe ‘Krystyna’ oraz czerwone ‘Royal Ruby’. Sprawdź także ten artykuł o uprawie astrów chińskich w ogrodzie.

Astry marcinki w czasie kwitnienia, czyli fioletowe wieloletnie astry w ogrodzie oraz ich polecane gatunki i odmiany
Astry marcinki - kwiaty ogrodowe - gatunki, odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Astry marcinki – pielęgnacja i uprawa marcinków

Kwiaty marcinki nie wymagają wielu zabiegów uprawowych. Te wieloletnie byliny przez kilka lat mogą rosnąć na jednym miejscu, każdego roku dekorując rabatki barwnymi kwiatami. Astry są hemikryptofitami, odpornymi na mróz, dzięki pąkom zimującym w ściółce, przy samej ziemi. Usychające liście jesienią przycina się tuż przy gruncie, by nie stały się ogniskiem chorób grzybowych, zwłaszcza mączniaka prawdziwego roślin astrowatych.

Marcinki dobrze rosną na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach. Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i żyzne. Sadzimy rośliny w odpowiednio dużym rozstawie, najlepiej w niewielkich grupach, by mogły swobodnie rozrastać się w ozdobne kępy. W czasie upałów należy rośliny podlewać, by nie doszło do wysuszenia podłoża. Byliny zasilamy kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub biohumusem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astra krzaczastego?

Rozmnażanie astrów odbywa się poprzez dzielenie rozrastających się kęp. Oddzielamy zewnętrzne części rośliny, o najmłodszych korzeniach. Podział astrów umożliwia ich odmłodzenie i obfite kwitnienie. Sadzonki, pobrane na wiosnę, po ukorzenieniu się, sadzimy w rozsadniku. Marcinki zakwitną jesienią.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny