Astry bylinowe – popularne gatunki

Aster nowoangielski Symphyotrichum novae-angliae - to wysokie astry wieloletnie, dorastające do 200 cm wysokości. Wyróżniają się krzewiastym pokrojem. Na szczycie wysokich, szorstko owłosionych łodyg, w sierpniu, pojawiają się barwne kwiaty języczkowate, otaczające żółte środkowe kwiaty rurkowate. Atrakcyjne kwiaty utrzymują się do października. Koszyczki kwiatowe zamykają się na noc i w czasie pochmurnych dni. Dolne liście często zasychają, więc przed astrami sadzić niższe byliny, które przesłonią mniej efektowne partie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astra krzaczastego?

Aster alpejski Aster alpinus - w stanie naturalnymzasiedla rejony górskie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Roślina dorasta do około 25-40 cm wysokości. Sprawdza się uprawa tego gatunku w ogrodach skalnych, w których atrakcyjnie prezentują się wśród kamieni i w towarzystwie roślin skalnych. Fioletowe kwiaty o żółtym środku zdobią miękko omszone pędy, wznoszące się ponad szarozieloną kępę omszonych liści. Aster alpejski rozmnażany jest wiosną i na początku lipca - z nasion. Sadzonki na miejsce stałe wysadzamy we wrześniu. Możliwy jest także podział dojrzałych karp.

Astry krzaczaste Symphyotrichum dumosum – to popularne astry bylinowe, dorastające do 40 cm wysokości. Niebieskie kwiaty z żółtym środkiem kwitną od sierpnia do października. Krzaczaste astry wieloletnie tworzą dekoracyjne roślinne kobierce, szczególnie efektownie prezentujące się w ogrodach skalnych oraz na przydomowych rabatach. Marcinki co kilka lat odmładzamy przez podział kępy, co pobudza rośliny do obfitego kwitnienia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o bylinach ogrodowych wieloletnich.

Odmiany astrów – astry wieloletnie na rabacie

▪ Liczne atrakcyjne odmiany ma aster nowoangielski. Do najbardziej popularnych zaliczają się:

  • czerwonokarminowe odmiany - ‘Andenken am Alma Potschke’, ‘Barr’s Pink’, ‘Septemberrubin’ oraz astry różowe ‘Rosa Sieger’,
  • odmiany o fioletowych kwiatach – ‘Treasure’ oraz karłowate astry ‘Purple Dome’.
Astry wieloletnie, czyli astry bylinowe lub marcinki w czasie kwitnienia na różowo oraz ich uprawa i pielęgnacja
Astry wieloletnie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Godne polecenia odmiany astrów alpejskich to:

  • wielobarwna odmiana - ‘Trimix’,
  • odmiana biała – ‘Abus’
  • astry o fioletowych kwiatach – ‘Dunkle Schone’,
  • odmiany różowe – ‘Happy End’

▪ Efektowne astry krzaczaste:

  • niebieska odmiana – ‘Blue Star’, ‘Lady In Blue’
  • aster biały – ‘Krystyna’
  • odmiana czerwona – ‘Royal Ruby’.

Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jesiennych.

Astry jesienne w Polsce - uprawa i pielęgnacja astrów w ogrodzie

Uprawa i pielęgnacja astrów nie są skomplikowane. Do najważniejszych zabiegów należy odchwaszczanie stanowiska, na którym zasadzimy astry wieloletnie. Rośliny są mrozoodporne. Po zakończonym kwitnieniu, przycinamy je nisko nad ziemią, eliminując rozwój chorobotwórczych grzybów. Astry preferują słoneczne miejsca, o żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Rozmnażamy je przez podział kępy, przez sadzonki, a niektóre gatunki – przez nasiona. Astry atakowane są przez mszyce oraz ślimaki, a także choroby grzybowe – mączniaka prawdziwego roślin astrowatych oraz szarą pleśń. Skuteczną walkę ze szkodnikami i chorobami astrów zapewnią środki chemiczne oraz opryskiwanie roślin preparatami ekologicznymi. Sprawdź także ten artykuł o uprawie astrów chińskich w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny