Bacopa drobnolistna – efektowna bylina do akwarium

Bakopa drobnolistna porasta tropikalne i subtropikalne podmokłe obszary Azji, Ameryki, Australii i Afryki. W Polsce znajduje zastosowanie jako roślina akwariowa, której uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja nie sprawiają problemów. Charakterystycznymi cechami bakopy są długie pędy, dorastające do 45 cm i osiągające grubość około 6 mm. Lancetowate zaokrąglone liście, o jaskrawozielonym kolorze, osadzone są w parach, naprzeciwlegle. Liście czasem mają ząbkowane obrzeżenia. Nad poziomem wody, od maja do października, roślina kwitnie, tworząc niewielkie białe i różowe kwiatki, o czterech lub pięciu płatkach. Korzenie są słabo rozwinięte, pojawiają się na łodydze, w międzywęźlach.

Do bujnego wzrostu roślina potrzebuje średnich warunków świetlnych, bowiem zbyt mocne oświetlenie może stać się przyczyną rozwoju glonów. Najlepiej zastosować wodę, o temperaturze od 15 do 28 stopni Celsjusza, o obojętnym odczynie pH, wynoszącym od 6 do 7,7. Rozmnażanie, w sposób wegetatywny, odbywa się poprzez sadzonki pędowe. Najlepiej zasadzić je w części środkowej i po bokach akwarium. Bakopa drobnolistna dobrze prezentuje się w grupie innych roślin akwariowych. Ma tendencję do rozrastania się, więc jej pielęgnacja wymaga wycinania lub przycinania zbyt bujnie rozrośniętych części rośliny.

Rynek akwarystyczny oferuje sadzonkiBacopa monnieri hodowane tradycyjnie i oferowane w koszyczku, w cenie około 15 zł, za koszyk roślin. Rośliny z hodowli IN VITRO, hodowane w sterylnym środowisku, szybciej rosną i nie są atakowane przez choroby i szkodniki. Cena kubka, z pędami gotowymi do zasadzenia, wynosi około 18 zł. Cena za 10 sadzonek IN VITRO wynosi około 5 zł. Szukasz innych pomysłów na rośliny do akwarium? Sprawdź także ten artykuł o rogatku sztywnym w akwarium.

Brahmi bacopa – cenna roślina lecznicza

Bakopa drobnolistna nazywana jest zielem brahmi i do dzisiaj znajduje zastosowanie w Ajurwedzie – hinduskim holistycznym systemie medycznym, stosowanym od czasów starożytnych. Współczesna nauka potwierdza korzystny wpływ substancji czynnych, zawartych w roślinie, na funkcjonowanie organizmu człowieka. Do najważniejszych zaliczają się, między innymi, alkaloidy – brahmina i herpestina oraz saponiny i flawonoidy. W codziennej diecie, dla poprawy stanu zdrowia, możemy wykorzystać listki Brahmi bacopa, dodając je do sałatek i herbaty.

Bakopa drobnolistna w czasie kwitnienia, czyli bacopa drobnolistna oraz jej uprawa, pielęgnacja i porady
Bakopa drobnolistna - opis, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Zioła brahmi wykorzystywane są na liczne dolegliwości:

  • zażywanie specyfików, zawierających bakopę drobnolistną, pozwala skutecznie walczyć ze stresem oraz leczyć choroby psychiczne,
  • Brahmi bacopa korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego oraz trawiennego,
  • poprawia pracę wątroby, niwelując skutki uboczne zażywanych leków,
  • ekstrakty z ziół bakopy mają działanie antynowotworowe,
  • osoby uczące się oraz seniorzy poprawią pracę swojego mózgu, przede wszystkim pamięć i koncentrację.

Chociaż nie występują skutki uboczne preparatów, dostępnych na rynku, kobiety w ciąży oraz dzieci powinny z nich korzystać po konsultacji z lekarzem.

Medykamenty brahmi dostępne są w postaci kapsułek, tabletek oraz w proszku:

  • cena 100 g proszku Brahmi wynosi około 44 zł. Dawkowanie preparatu to około 3 g proszku, zażywanego raz dziennie, w czasie posiłku,
  • za kapsułki, z ekstraktem Bacopa monnieri , zapłacimy 37 zł, za opakowanie, zawierające 90 sztuk. Dawkowanie – 1 kapsułka, przyjmowana codziennie, po posiłku,
  • cena tabletek w pojemniku, zawierającym 90 sztuk, wynosi około 18 zł. Zalecane jest zażywanie 1 tabletki dziennie, popijanej wodą.

Opinie osób, zażywających regularnie preparaty z Brahmi bacopa, wskazują na poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz poprawę jakości snu i lepszą pamięć.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny