Bakopa – efektowne kwiaty na balkon

Bakopa, sutera obejmuje około 52 gatunki roślin, rodzaju Chaenostoma. Na balkonie uprawiana jest bakopa ozdobna Sutera diffusus, Sutera cordata, bylina wywodząca się z Afryki Południowej. Jej wiszące wijące się pędy osiągają około 50 cm długości. Ozdobą rośliny są kwiaty, zwisające na końcach pędów, wśród ciemnozielonych liści, o sercowatym kształcie. Każdy pięciopłatkowy kwiat wybarwiony jest na czysto biały kolor.  Wśród roślin kwitnących, należących do rodzaju bakopa, wyróżniają się różowe i niebieskie odmiany:

  • bakopa ‘Snowflake’ oraz bakopa ‘Double White’ – odmiany o białych kwiatach,
  • bakopa ‘Blue Sensation’ oraz bakopa ‘Everest Blue’ – odmiany o kwiatach niebieskich,
  • bakopa ‘Great rose’ – odmiana różowa.

Ozdobnym gatunkiem, chętnie uprawianym na balkonie i tarasie jest sutera wielkokwiatowa Sutera grandiflora. Bylina wyróżnia się dużymi kwiatami, wybarwiającymi się na biało, różowo i fioletowo. Dekoracyjne są także okrągławe, omszone liście, o ciemnozielonej barwie. Sutera wielkokwiatowa należy do wieloletnich roślin kwitnących, które w naszym klimacie nie zimują w gruncie, dlatego każdego roku możemy zaopatrzyć się w gotowe sadzonki, wyhodowane przez producentów, oferujących kwiaty na balkon.

Wyjątkowo duże, efektowne kwiaty zwisające ma bakopa, z serii SuteraNova. Odmiany, o kwiatach różowych, białych i niebieskich, dobrze rosną nawet na balkonie zacienionym, dekorując otoczenie od wiosny do jesieni. Rośliny mogą współgrać z innymi nasadzeniami. Sprawdzi się kompozycja kwietna, którą stworzy, np. bakopa z pelargonią, jeśli zapewnimy roślinom słoneczne stanowisko. Obficie kwitnące, różnokolorowe bakopy, prezentują się atrakcyjnie na tarasie, zdobią ogrodowe altany i wejścia do domu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie bakopy.

Uprawa i pielęgnacja kwiatu bakopy

Pojemniki, w których nasadzamy sadzonki z roślinami, ustawiamy na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach, bowiem uprawa w znacznym zacienieniu nie zapewni bakopom obfitego kwitnienia. Na stanowiskach nasłonecznionych dobrze komponują się kwiaty zwisające z innymi światłolubnymi ozdobnymi roślinami. Pięknie wygląda bakopa z pelargonią, powojnikiem lub pojednynczokwiatową fuksją. W miejscach lekko zacienionych dobrym towarzystwem będą fuksje gronokwiatowe i begonie. Byliny najlepiej rosną w żyznym i przepuszczalnym podłożu, o lekko kwaśnym odczynie pH. Zalecane jest regularne, umiarkowane podlewanie oraz nawożenie w okresie letnim, płynnymi nawozami dla roślin kwitnących. Zasilanie przeprowadzamy raz w tygodniu, dodając nawóz do wody, która podlewamy kwiaty.

Możliwe jest rozmnażanie bakopy z nasion, ale ten sposób nie jest łatwy. Najlepiej uprawiać bylinę z rozsady. Sadzonki bakopy nasadzamy w pojemnikach, wypełnionych perlitem i odpowiednim podłożem. Rośliny nie tolerują przelania oraz przesuszenia, dlatego tak istotna jest dbałość o umiarkowane podlewanie i utrzymanie stałej wilgotności gleby. Bakopa dobrze znosi cięcie, co umożliwia utrzymanie ładnego pokroju lub dowolne formowanie.

Bakopa w pełnym rozkwicie
Bakopa - piękny kwiat - wymagania, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Bakopa może być atakowana przez przędziorki i mączliki, żerujące na liściach roślin balkonowych, w czasie suszy i upałów. Podatna jest również na choroby grzybowe, takie jak szara pleśń i mączniak oraz zagniwanie korzeni. Nadmierne lub niedostateczne podlewanie to najczęstsze przyczyny pojawienia się dolegliwości. Choroby i szkodniki zwalczamy odpowiednimi preparatami chemicznymi lub stosujemy opryskiwanie środkami ekologicznymi.

Bakopa karolińska i bakopa drobnolistna – popularne rośliny do akwarium

Rodzaj bakopa obejmuje również rośliny wodne, należące do rodziny babkowatych Plantaginaceae. Bakopa drobnolistna Bacopa monnieri lub bakopa karolińska Bacopa caroliniana są popularnymi roślinami akwariowymi. Nasadzenie w akwarium zieleni poprawia jakość życia obecnym w nim zwierzętom. Rośliny oczyszczają wodę z toksyn, dostarczają odpowiednią ilość tlenu, stanowią schronienie dla małych ryb, a niekiedy, w wypadku niektórych gatunków zwierząt wodnych, zachodzi w nich rozmnażanie. Rośliny akwariowe są także atrakcyjną ozdobą.

Bakopa karolińska Bacopa caroliniana – wywodzi się z Ameryki Północnej. Ciekawie wygląda, nasadzana w niewielkich grupach. Na długiej łodyżce widnieją zaokrąglone liście. Nad wodą roślina kwitnie, tworząc fioletowe i ciemnoniebieskie kwiaty. Bakopa karolińska preferuje ciepłą wodę, o temperaturze 18-28 stopni Celsjusza, o obojętnym odczynie pH, 5-7,5. Dobrze rośnie w dobrych warunkach świetlnych. Roślinę zasilamy, stosując nawozy, zawierające żelazo.

Bakopa drobnolistna Bacopa monnieri – należy do roślin akwariowych, które nie sprawiają problemów uprawowych. Wyróżnia się długą omszoną łodyżką i owalnymi jasnozielonymi listkami. Nad poziomem wody zakwita, tworząc białe i różowe drobne kwiaty. Bakopa ma słaby system korzeniowy. Wywodzi się z rejonów tropikalnych, więc wymaga uprawy w ciepłej wodzie, od 15 stopni Celsjusza do 28 stopni Celsjusza. Rośnie w wodzie o obojętnym odczynie pH, od 6 – 7,7. Do rozwoju potrzebuje dobrych warunków świetlnych. Rozmnażanie odbywa się w sposób wegetatywny, poprzez oddzielenie części roślinki, od rośliny macierzystej.

Bacopie drobnolistnej, nazywanej zielem brahmi, przypisuje się właściwości lecznicze, zwłaszcza korzystne oddziaływanie na poprawę pamięci. Uzdrawiające działanie bakopy znane jest od czasów starożytnych. Współczesne badania potwierdzają wpływ rośliny na wzmocnienie funkcji poznawczych człowieka, co jest szczególnie istotne, w przypadku osób starszych. Przyjmowanie preparatów z bakopy powinno się odbywać pod kontrolą lekarza.

ikona podziel się Przekaż dalej