Sutera (Sutera grandiflora)- charakterystyka rośliny

Zwisające kwiaty balkonowe - ich pochodzenie i inne ważne informacje

Sutera albo jak niektórzy wolą bakopa, jest bardzo piękną rośliną jednoroczną. Rodzaj sutera składa się z około 49 gatunków roślin. Jednym z nich jest najbardziej znana sutera wielkokwiatowa - Sutera grandiflora. Gatunek ten należy do rodziny trędownikowatych - Scrophulariaceae.

Roślina ta pochodzi z obszarów Południowej Afryki i występuje także na Wyspach Kanaryjskich. Ma ona wiele cudownych odmian, między innymi: 'Abunde Gigant White', 'Snowflake', 'Blizzard' oraz niesamowita 'Pink Domino'. Odmiany te mają białe kwiaty, a tylko 'Pink Domino' ma je w kolorze różowym.

Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób poznać tę roślinę, ponieważ na rynku dostępna jest także bakopa drobnolistna - Bacopa monnieri. Pochodzi ona z rodziny bobowatych - Plantaginaceae. Stosowana jest ona jako roślina lecznicza i przez wielu rolników uważana jest za chwast rosnący na polach ryżowych i w rowach odwadniających. Stosowana jest także jako roślina ozdobna w akwariach.

Bakopa - po czym rozpoznać te piękne kwiaty na balkon?

Sutera ma piękny i zwisający pokrój. Jej pędy są dość cienkie, ale za to mocno rozgałęzione, co tworzy niesamowite efekty, gdy uprawa prowadzona jest w zwisających koszach. Pędy dorastają do 60 cm długości. Przy odpowiedniej temperaturze, bakopa dorbnolistna rozwija się bardzo szybko.

Sutera ma inne liście niż bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri). Są one drobne, delikatnie, kształtem szerokoowalne aż do delikatnie sercowatych. Ich barwa jest ciemnozielona. Ze względu na to, że liście bakopy są sezonowe, nie jest ona aż tak atrakcyjna w okresie bezlistnym, natomiast gdy pojawiają się liście, są one bardzo dekoracyjne. Liście gęsto porastają pędy i najczęściej na nich możemy zauważyć pierwsze objawy choroby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pelargonii kaskadowej?

Zdecydowanie najważniejszą rolę w przypadku sutery odgrywają kwiaty, które pojawiają się bardzo licznie w kątach liści. Na roślinie można zobaczyć je od VI do jesieni (X). Same kwiaty są bardzo drobne, pięciopłatkowe i w zależności od odmian mogą być one pełne lub pojedyncze, które są częściej dostępne na rynku. Istotne są na pewno kolory kwiatów. Bardzo często słyszy się takie nazwy, jak bakopa fioletowa i bakopa różowa, lecz najczęściej spotykane są na niej białe kwiaty. Bacopa może być także w odcieniach różu i błękitu. Najpopularniejsza bakopa różowa to odmiana 'Great Rose', a jeśli chodzi o niebieskie ubarwienie, to polecana jest odmiana 'Blue Sensation'. Chcąc uzyskać nietypowe barwy kwiatów, można przeprowadzić rozmnażanie, ale o tym już później.

Sutera - uprawa i warunki w jakich się rozwija

Jakie warunki uprawy muszą mieć te zwisające kwiaty balkonowe?

Bakopa to kwiat, który polecany jest do bardziej zaawansowanych ogrodników, którzy wiedzą, w jaki sposób zajmować się roślinami i co jest najważniejszym parametrem przy ich wzroście i rozwoju. Kwiat ten nie należy do najłatwiejszych w uprawie, dlatego, jeśli ma to być nasza pierwsza roślina, warto zdecydować się na coś innego.

Zacznijmy więc od podstawowych wymagań dotyczących stanowiska. Bacopa wymaga żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych gleb, które przez cały czas będą umiarkowanie wilgotne. Zachowanie odpowiedniej wilgotności jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na cały rozwój. Odczyn pH gleby powinien być od obojętnego do lekko kwaśnego.

Warto zadbać o to, by stanowisko dla tych roślin było osłonięte, ze względu na ich cienkie pędy i to, że mocny wiatr nie sprzyja w prawidłowym rozwoju i może uszkodzić roślinę. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko ocienione, dlatego że w cieniu kwiaty nie będą kwitły tak obficie, jak na słońcu. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych kwiatach na taras.

Pielęgnacja bakopy, jej rozmnażanie i informacje, które przydadzą się do prawidłowej uprawy

W pierwszej kolejności zacznijmy od zakupu sadzonki. Musimy pamiętać, by nie miały one oznak choroby i były w dobrej kondycji. Ważne jest też to, by mieć pewność, że jest to sutera, a nie bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri), która nie nadaje się na kwiaty do sadzenia na balkonie czy tarasie. W momencie, gdy mamy kupione sadzonki, możemy przystąpić do sadzenia ich.

Sutera powinna być sadzona w drugiej połowie V w rozstawie 25 na 25 cm. Uprawa powinna przebiegać prawidłowo, gdy zapewnimy jej odpowiednią pielęgnację, tzn. prawidłowe podlewanie i nawożenie. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane, tak by gleba nie była przesuszona, ale cały czas wilgotna. Latem warto zastosować nawozy płynne do roślin kwitnących.

Rozmnażanie może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozmnażanie poprzez wysiew nasion, które przypada w okresie II i III. Istotne jest przy tym jednorazowe pikowanie. Sutera może być też rozmnażana z sadzonek, tak jak i bakopa drobnolistna. Sadzonki ukorzenia się w żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej glebie.

Nie zapominajmy jednak o tym, że bakopa jest dość wrażliwa, zwłaszcza na przymrozki i mrozy, dlatego istotnym elementem, który sprawi, że przetrwa ona okres zimy jest prawidłowe zimowanie. Bakopa powinna być przeniesiona do pomieszczenia już w momencie pojawienia się pierwszych przymrozków. Nie możemy jej jednak ustawić nad grzejnikiem, ponieważ gleba może ulec zbyt szybkiemu przesuszeniu, co grozi wyschnięciem rośliny. Warto pilnować, by temperatura w pomieszczeniu z saturą, nie wynosiła więcej niż 20oC i nie mniej niż 10oC. Na balkon możemy ją wynieść w okresie wiosennym lub późnowiosennym w zależności od temperatury. Najlepszym rozwiązaniem będzie IV, gdy zazwyczaj nie ma już przymrozków, a pogoda jest bardziej umiarkowana.

Kierując się wyżej wymienionymi wymaganiami oraz tym, w jaki sposób dbać o te kwiaty na balkon, możemy mieć pewność, że będą one rosły szybciej, a uprawa, rozmnażanie, podlewanie i pielęgnacja bakopy nie przysporzy nam problemu. Dodatkową zaletą prawidłowej uprawy jest mniejsze ryzyko na pojawienie się choroby.

Sutera - jakie zastosowanie ma ten kwiat?

Zacznijmy od tego, że bakopa-sutera ma zupełnie inne zastosowanie niż bakopa drobnolistna, która ma taką samą nazwę. Ta druga jest rośliną wodną o nagich, pełzających i gruboszowatych pędach, nadającą się do tego, by wkomponować ją w akwaria i paludaria. Kwiaty tej bakopy występują praktycznie w takich samych kolorach, jak satury, mianowicie mogą być białe, purpurowe albo niebieskie. Ta bakopa też spotykana może być pod nazwą bakopa fioletowa.

Zakupując sadzonki bakopy, warto już przygotować sobie odpowiednie miejsce do zasadzenia jej. Z pewnością bardzo atrakcyjnie będzie ona wyglądała na balkonie lub na tarasie. Ze względu na swoje długie i gęste pędy, lepiej jest zastosować wiszące pojemniki, podwieszane donice, rynienki, misy itp. Można ją również uprawiać jako roślinę pnącą, przez co uzyskamy niesamowite efekty dekoracyjne.

Sutera jest to roślina, która doskonale sprawdza się do kompozycji kwiatowych, zwłaszcza z roślinami wiszącymi. Dla wielu osób bakopa z pelargonią lub z plektrantusem to idealne połączenie. Musimy jednak uważać przy takich połączeniach i spełniać wymogi obu roślin, dlatego też bakopa z pelargonią powinna znajdować się w miejscu nasłonecznionym, a z plektrantusem w półcieniu. Uprawa sutery w kompozycjach może też polegać na dobraniu ze sobą różnych odmian kolorystycznych tego gatunku, co będzie wyglądało estetycznie.

Jak możemy zauważyć, bakopa, czyli sutera jest rośliną idealną na balkony i tarasy. Wprowadzi ona tam bardzo ładny akcent zieleni. Przy dobrej pielęgnacji i uprawie, możemy zdecydować się na samodzielne rozmnażanie tych roślin. Warto zainwestować trochę swojego czasu i energii w to, by bakopa zagościła w naszym domu.

ikona podziel się Przekaż dalej