Bambus w ogrodzie i w doniczce - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Wiele osób zastanawia się jak w domu i jego okolicy wprowadzić egzotyczne akcenty. Można to osiągnąć na przykład przez dekoracje przywiezione z dalekich krajów. Równie trwałym a może i trwalszym sposobem jest posadzenie egzotycznych roślin. Takich jak chociażby bambus ogrodowy. W Polsce popularnością cieszą się też odmiany tych roślin przeznaczone na balkon czy taras. Opisujemy, zatem popularne gatunki bambusa i sprawdzamy jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja.

Bambus w ogrodzie i odmiany na balkon oraz taras

Bambus jest wieloletnią rośliną, której charakterystyczną cechą są drewniejące łodygi. Cały rodzaj liczy około 130 gatunków należących do rodziny wiechlinowatych. W jej składzie wyodrębniono podgrupę o nawie bambusowe. Naturalnym środowiskiem opisywanych roślin są tropikalne i subtropikalne rejony Azji. Wiele bambusowych jest uprawianych w różnych zakątkach świata. Poszczególne okazy mogą dorastać nawet do 20-50 metrów wysokości. W zależności od odmiany mają pokrój drzewiasty, płożący się, kępiasty bądź krzewiasty.

W Polsce popularnością cieszy się uprawa bambusa w doniczce. Na balkonie lub tarasie rozwijają się rośliny ozdobne zielne osiągające 2-3 metry wysokości. Polecane odmiany to bambus Jiuzhaigou, złocistyPhyllostachys Aurea czy też fargesia rozłożysta. Sadzonki wymienionych roślin doniczkowych kosztują od 50 do 140 zł. Można też postawić na bambus w ogrodzie. Odmiany cieszące się uznaniem to zielne bambusy greendragon i Dino. Tymczasem w grupie gatunków drzewiastych najczęściej sięga się po phyllostachys aureosulcata i Phyllostachys bissetii. Warto też dodać, że praktycznie każdy opisywany okaz to bambus zimozielony.

Bambus w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Bambus ogrodowy uprawiany w naszym kraju to najczęściej dekoracyjna roślina zielna. W tej formie może dorastać do 6 metrów wysokości. Najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, osłoniętych przed wiatrem. To w głównej mierze zależy od odmiany. Roślinę umieszczamy na dnie dołka wypełnionego obornikiem. By rósł prawidłowo potrzebna jest gleba żyzna i przepuszczalna. Bardzo ważny jest też jej odczyn. Bambusy najbardziej lubią podłożą o lekko kwaśnym pH. Optymalny odczyn wynosi 6,5.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie, regularne, ale niezbyt obfite. Bambus zimozielony musi mieć wilgotne podłoże, w przeciwnym razie przeschnie jego korzeń. Do tego należy nawozić go trzy razy w miesiącu. W tym celu stosuje się preparaty zawierające azot, potas i fosfor. Istotnym zabiegiem jest też wiosenne przycinanie szybko rosnących pędów. Przy okazji usuwa się obumarłe i uszkodzone części rośliny. Rozmnażanie i rozsadzanie bambusa wykonuje się z wykorzystaniem szczepek pozyskanych wiosną. Wystarczy przyciąć fragment bambusa wraz z pędami i umieścić go w pojemniku z ziemią. Po roku sadzi się go w nowym miejscu.

Uprawa bambusa w doniczce

Sadzonki roślin doniczkowych należących do bambusowych rozwijają się w okazy o delikatnych, niezbyt grubych źdźbłach. By rosły prawidłowo ustawia się je w nasłonecznionych lub pólcienistych miejscach. Ziemia w doniczkach powinna być żyzna i przepuszczalna. Jej odczyn, podobnie jak w przypadku odmian ogrodowych, musi być lekko kwaśny, ewentualnie obojętny. Donice muszą być duże, tak by korzenie roślin mogły się swobodnie rozwijać. Nie można zapominać o warstwie drenażu wyłożonej na ich spodach. Rozsadzanie bambusa tego typu polega na podziale bryły korzeniowej i umieszczeniu jej części w nowej donicy.

Ważnym zabiegiem w pielęgnacji bambusa doniczkowego jest regularne podlewanie. Jeśli roślina wytworzyła dużo liści musi być obfite. Jednakże korzenie nie mogą zbyt długo stać w wodzie. Jeśli liście będą zwinięte, znaczy to, że bambus nie ma wystarczająco dużo wody. Wtedy trzeba go od razu podlać, można to też połączyć ze zraszaniem liści. Jak wygląda kwestia dostarczania składników odżywczych? Nawożenie bambusa wykonuje się trzy razy o okresie wegetacji. Roślinę zasila się nawozami płynnymi w kwietniu, czerwcu i sierpniu. Pracy nie jest dużo, co jest dobrą zachętą by zainteresować się bambusem doniczkowym.