Hodowla bambusa w naszym ogrodzie

Bambus ogrodowy - pielęgnacja bambusa

Bambus należy do rodziny wiechlinowatych – Poaceae. Znanych jest wiele gatunków bambusa. Ich charakterystycznym wyróżnikiem są sztywne zdrewniałe pędy, na których pojawiają się długie liście, wybarwione na zielono, żółtozielono, z jaśniejszymi paskami. Bambus zielny może osiągnąć 6 m wysokości. Bambus drzewiasty osiąga nawet 50 m wysokości. Jak szybko rośnie bambus? Szybko. Jest najszybciej rosnącą rośliną. W ciągu 24 godzin przyrasta w sprzyjających warunkach nawet o 120 cm. Jako podrodzina traw, nie ma wygórowanych wymogów uprawowych. Występuje na nizinach oraz w Himalajach i w Andach. W naturze zasiedla Japonię, Chiny oraz Chile.

W naszym kraju najczęściej uprawiany jest bambus zielny. W zależności od gatunku, bambus ogrodowy sadzimy na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej glebie, o neutralnym i lekko kwaśnym odczynie pH – 6,5. Właściwa pielęgnacja bambusa wymaga regularnego podlewania, by nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Rozłożona wokół rośliny ściółka, dostarczy potrzebnych składników odżywczych. Bambus w ogrodzie wspaniale prezentuje się w nasadzeniach grupowych – jako oryginalny bambusowy las lub żywopłot. Znajduje również zastosowanie jako drzewko bonsai. Uprawiany w donicach, jest efektowną dekoracją tarasów i balkonów. Sprawdź także ten artykuł o uprawie drzewka bonsai.

Uprawa bambusa ogrodowego i rozmnażanie

Uprawa bambusa nie nastręcza większych problemów. Rozmnażanie przeprowadzamy przez sadzonki. Najlepiej dokonać zakupu w dobrym sklepie ogrodniczym, co gwarantuje nabycie rośliny zdrowej i mrozoodpornej. Rośliny sadzimy w miejscu osłoniętym przed zimnymi podmuchami wiatru. Na dnie niezbyt głębokiego dołka rozkładamy obornik, wymieszany z ziemią. Sadzonki umieszczamy w dołku, przysypujemy ziemią i podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie. Bambus ogrodowy nawozimy około 3 razy w miesiącu, nawozami dostarczającymi potas, fosfor oraz azot. Możemy na wiosnę przycinać szybko rosnące pędy, zawsze za węzłem. Zabieg pozwoli ograniczyć wzrost oraz usunąć uszkodzone i obumarłe części rośliny. W polskich warunkach klimatycznych bambusy okrywamy na zimę, chroniąc je przed niskimi temperaturami.

Rozmnażanie bambusa można przeprowadzić samodzielnie, z pozyskanych na wiosnę szczepek. Fragment rośliny z kilkoma pędami należy przyciąć i umieścić w pojemniku z ziemią. Szczepki łatwo się ukorzeniają i młode rośliny, w ciągu roku, zaczną się rozrastać. W następnym roku można sadzonki przesadzać na wybrane stanowiska.

Bambus w ogrodzie – bambus kępowy i jego najciekawsze odmiany

Bambusy kępowe – Fargesia – możemy uprawiać w niewielkich ogrodach, bowiem nie są ekspansywne. Rośliny tworzą zagęszczone kępy, o niezbyt grubych łodygach, na których pojawiają się ostro zakończone liście. Bambusy kępowe tworzą ciekawe odmiany, o zróżnicowanym wybarwieniu łodyg i liści, oryginalnych kształtach i większej lub mniejszej mrozoodporności.

Bambus ogrodowy, czyli bambus w ogrodzie w towarzystwie bluszczu i krzewów, a także uprawa i pielęgnacja bambusa
Bambus ogrodowy - odmiany, uprawa, hodowla, wymagania
  • Bambus Fargesia ‘Jiuzhaigou’- wyróżnia się czerwonym kolorem grubych pędów. Ozdobą rośliny są również delikatne liście, o pastelowo zielonym wybarwieniu. Uprawa bambusa wymaga nasadzenia sadzonki na słonecznym stanowisku. Hodowla bambusa w zacienieniu nada łodygom zielonożółty kolor. Zimozielony bambus ogrodowy tej odmiany może osiągnąć 3 m wysokości. Zajmuje niewiele miejsca, dzięki wyprostowanym, sztywnym i gęsto rosnącym łodygom. Jest mrozoodporny, wytrzymując spadki temperatury do -28 stopni Celsjusza. Pielęgnacja bambusa polega na umiarkowanym podlewaniu oraz przycinaniu, dzięki czemu bambus ogrodowy zachowa pożądany pokrój i wysokość. Bambus odmiany ‘Jiuzhaigou’znajduje zastosowanie na żywopłoty i ekrany osłaniające przed hałasem ulicznym możliwa jest hodowla bambusa w donicach na balkonie jako rośliny doniczkowe. Dobrze komponuje się z innymi roślinami. Na tle bambusów ładnie prezentuje się trawa bambusowa Hakonechola macra 'Aureola'. Jej liście, podobne do liści bambusa, wybarwione są na złocisty kolor, z zielonym paskiem. Jesienią trawa bambusowa przybiera różowy kolor, a na kępie pojawiają się zielone kwiaty. podobnie jak bambus ogrodowy może być uprawiana w ogrodzie lub w pojemnikach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
  • Bambus Fargesia ‘Greendragon’ – wytwarza purpurowo czarne łodygi. Charakterystyczne dla odmiany są ciemnozielone liście, ułożone poziomo. Roślina dorasta do 5 m wysokości. Jest odporna na niskie temperatury, wytrzymując mrozy – 23 stopniowe. Zimozielony bambus w ogrodzie  sadzony jest samodzielnie lub wykorzystywany na oryginalny żywopłot. Sprawdza się także uprawa w pojemnikach.
  • Bambus Fargesia ‘Dino’ – dorasta do 3 m wysokości. Szybko rośnie, tworząc gęste i soczyście zielone kępy. Uprawa bambusa udaje się na lekko zacienionym stanowisku, o podłożu przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym. Zaciszne miejsce ochroni bambus w ogrodzie przed zimnymi wysuszającymi podmuchami wiatru. Roślina wytrzymuje mróz -20 stopniowy. Pielęgnacja bambusa polega na dbałości o wilgotne podłoże oraz przycinanie pędów.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Bambus w ogrodzie – bambus drzewiasty i jego odmiany

  • Bambus ogrodowy Phyllostachys aureosulcatawytwarza ciemnozielone łodygi, naznaczone żółtym paskiem. U podstawy często rośnie zygzakowato, jednak większość roślin rośnie prosto. Jak szybko rośnie bambus? Podobnie jak inne bambusy – szybko, tworząc wspaniałe żywopłoty oraz ekrany pochłaniające hałasy, dorastające do 5 m wysokości. Uprawa bambusa jest bardzo prosta. Roślina preferuje stanowisko o umiarkowanie wilgotnym podłożu i przepuszczalnej glebie – słoneczne i lekko zacienione. Bambus drzewiasty jest rośliną ekspansywną, dlatego konieczne jest zastosowanie bariery korzeniowej, która powinna go otaczać. Pozostawienie pasa folii nad powierzchnią ziemi, pozwoli wyeliminować pędy opuszczające zabezpieczenie. Phyllostachys aureosulcata jest mrozoodporny, wytrzymując -28 stopni Celsjusza. Dobrze znosi także okresową suszę. Bambus w ogrodzie można przycinać.
  • Bambus ogrodowy Phyllostachys aureosulcata ‘Spectabilis’ – cechą wyróżniającą roślinę są intensywnie żółte łodygi, naznaczone zielonymi pasami. W dolnej części często rośnie zygzakowato. Uprawa bambusa nie sprawia problemów. Roślina rośnie bardzo szybko, wytwarzając grube pędy, o grubości około 4 cm. Ciemnozielone liście z jaśniejszymi paskami pięknie zdobią tę odmianę. Uprawa bambusa nie sprawia problemów. Mrozoodporny ‘Spectabilis’ wytrzymuje mróz -28 stopni Celsjusza, jednak młode rośliny wymagają osłony. Sadzonki sadzimy na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych, w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym i żyznym, o odczynie pH 5,5 -6,5. Jako rośliny ekspansywne, wymagają zastosowania bariery korzeniowej. Jesienią zasilamy bambus nawozami potasowymi, fosforanowymi i krzemowymi.
  • Bambus ogrodowy Phyllostachys bissetii – zwraca uwagę złocistym wybarwieniem grubych łodyg, na których pięknie prezentują się ciemnozielone liście. na młodych pędach widoczny jest jasny puder. Uprawa bambusa jest nieskomplikowana. Sadzonki sadzimy na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym. Bambus szybko rośnie, docelowo uzyskując około 5 m wysokości. roślinę możemy przycinać. Phyllostachys bissetii nadaje się na gęste żywopłoty, ekrany, a także do uprawy doniczkowej, np. jako rośliny doniczkowe na balkonie. Bambus wytrzymuje niskie temperatury, sięgające – 25 stopni Celsjusza oraz zimne podmuchy wiatrów. Konieczne jest zastosowanie bariery korzeniowej.

Bambusy należą do roślin odpornych na choroby i szkodniki. Niekiedy atakowane są przez przędziorki, które jednak nie wyrządzają bambusom większych szkód. Pozbywamy się pajęczaków, poprzez opryski ekologiczne, np. wyciągi z tytoniu, spłukiwanie wodą lub stosując odpowiednie preparaty chemiczne. Bambusy ogrodowe jak i bambusy drzewiaste to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny