Bambus w Polsce – uprawa i pielęgnacja roślin pokojowych

Jak posadzić bambus w doniczce?

Bambusy należą do rodziny wiechlinowatych Poaceae, obejmującej rośliny bambusowate. Bambus w doniczce wyróżnia się jasnozielonymi lub ciemnozielonymi liśćmi, osadzonymi na dekoracyjnych źdźbłach – żółtych, zielonych, czarnych, w cętki lub w paski. Hodowla w domu dotyczy przede wszystkim roślin o delikatniejszych, niezbyt grubych źdźbłach, w miarę dorastania ładnie łukowato wyginających się. Doniczki z roślinami można przenosić, tworząc w ten sposób intymne zakątki. Bambus na balkon i na taras skutecznie chroni prywatność mieszkańców, tworząc oryginalne zielone parawany.

Uprawa bambusa w doniczce wymaga zapewnienia roślinom półcienistego lub słonecznego stanowiska, o podłożu lekko kwaśnym i obojętnym. Doniczki wypełniamy przepuszczalną i żyzną ziemią ogrodową. Dno doniczki wykładamy warstwą drenażu. Nadmiar wody powinien zostać odprowadzony otworem w dnie doniczki, bowiem korzenie nie mogą stać w wodzie. Najlepszymi pojemnikami dla bambusów są duże i szerokie donice, w których korzenie będą mogły swobodnie się rozwijać.

Pielęgnacja roślin polega głównie na dostatecznym ich podlewaniu w mieszkaniu lub w ogrodzie, co eliminuje zagrożenie przesuszenia bryły korzeniowej. Gdy zauważymy, że liście bambusa zwijają się, należy natychmiast podlać roślinę. Możemy także zraszać liście. Podlewamy bambusy obficie, gdy na źdźbłach występuje dużo liści. Bambus o niewielkiej ich liczbie nie potrzebuje obfitego podlewania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bambusie ogrodowym?

Doniczki z bambusem ustawiamy w chłodniejszym jasnym pomieszczeniu. Na wiosnę pozostawiamy na roślinie pożółkłe liście, pod którymi rozwijają się młode listki, które łatwo uszkodzić, usuwając uschnięte. Jak szybko rośnie bambus? Chociaż roślina należy do roślin szybko rosnących, intensywniej rośnie dopiero od trzeciego roku. Gdy doniczki zostaną wypełnione po same brzegi pędami i korzeniami, można przystąpić do podzielenia bryły korzeniowej i przesadzenia roślin do nowych donic. Rośliny zasilamy trzykrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego – w kwietniu, w czerwcu oraz w sierpniu. Do nawożenia stosowane są nawozy w płynie. Bambus w doniczce może być ozdobą w mieszkaniu lub w ogrodzie.

Bambus ozdobny – hodowla w domu

W naszych mieszkaniach możemy uprawiać wiele atrakcyjnych gatunków i ich odmian. W domu sprawdzą się bambusy, które można wystawić na balkon, taras lub do ogrodu. Do najpopularniejszych należą:

 Bambus Fargesia ‘Jiuzhaigou’ – wyróżnia się czerwonym wybarwieniem pędów. Rodzaj Fargesia obejmuje wiele gatunków, które nie są ekspansywne i dorastają do około 2-3 m wysokości. Sadzonki bambusa ‘Jiuzhaigou’dobrze przyjmują się na stanowiskach lekko zacienionych. Sadzimy je w od marca do października, w podłożu o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Dzięki wyprostowanym pędom, roślina nie zajmuje wiele miejsca. Możemy regulować jej wysokość, przycinając ją na odpowiednią wysokość. Odmiana jest mrozoodporna, wytrzymującą spadek temperatury do -28 stopni Celsjusza, więc bezpiecznie możemy dekorować ogród i tarasy zimą. Cena sadzonki bambusa tej odmiany, o wysokości 60 cm – 100 cm, wynosi około 100 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Bambus złocisty Phyllostachys ‘Aurea’ – jest dekoracyjnym bambusem, o jasnozielonych pędach, ze złocistym odcieniem. Roślina dorasta do 2-3 m wysokości. wyróżnia się wyprostowanym pokrojem i gęstym ulistnieniem. Preferuje uprawę na słonecznym stanowisku. Pięknie prezentuje się w donicach oraz w ogrodzie. Ze względu na dużą ekspansywność, przy nasadzeniach w ogrodzie, warto zastosować barierę korzeniową. Bambus dobrze znosi niskie temperatury, do -22 stopni Celsjusza. Cena sadzonki o wysokości 100-125 cm, wynosi około 140 zł.

Liście bambusa złocistego, , czyli uprawa bambusa w doniczkach w warunkach domowych, na balkonach i tarasach - krok po kroku
Bambus w doniczce - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Fargesia rozłożysta , fargesia rdzawa - Fargesia rufa – to bambus ozdobny, który w Polsce dorasta do 2,5 m wysokości. Ceniony jest za piękne błyszczące soczyście zielone liście, o lancetowatym kształcie. Roślina preferuje lekko zacienione stanowisko. Sprawdzi się jako bambus pokojowy, bambus na balkon oraz bambus ogrodowy. Bezproblemowo możemy regulować wysokość rośliny, przycinając ją na odpowiednią wysokość. Bambus w doniczce chronimy przed niskimi temperaturami, przechowując roślinę w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Pielęgnacja fargesii polega na dbałości o stale wilgotne podłoże. Podlewanie ograniczamy w czasie zimy. Roślina hodowana jako bambus ogrodowy, jest mrozoodporna, wytrzymująca mrozy do -26 stopni Celsjusza. Cena sadzonki o wysokości 40-60 cm wynosi około 50 zł.

W roli bambusa - dracena Sandera oraz trawa bambusowa

Sklepy i centra ogrodnicze oferują swoim klientom bambusy, które w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z egzotycznymi gatunkami Bambusa.

Dracena Sandera ‘Lucky bamboo’ przypomina bambus dzięki sztywnym pędom, na szczycie których widnieją lancetowate dekoracyjne liście. Wywodzący się z Chin szczęśliwy bambus wręczany jest w czasie świąt jako miły upominek. Roślinę można uprawiać w wodzie lub w podłożu dla dracen. Pielęgnacja rośliny doniczkowej polega na zapewnieniu jej wilgotnego otoczenia. Często zraszamy liście, dbamy o stale wilgotne podłoże i utrzymanie w mieszkaniu pokojowej temperatury, około 20 – 24 stopni Celsjusza. ‘Lucky bamboo’ preferuje zaciszne jasne stanowisko, z dala od grzejników i bezpośredniego nasłonecznienia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie draceny lucky bamboo?

Bambus pokojowy Pogonatherum paniceum - jest soczyście zieloną trawą, dorastającą do około 30 cm wysokości. Z kłącza wyrastają wyprostowane pędy, pokryte długimi liśćmi. Dekoracyjna trawa preferuje jasne stanowisko, o stale wilgotnym podłożu, o odczynie pH 5,5 – 6,5. Ciekawą odmianą jest bambus pokojowy ‘Monika’, trawa o kulistym pokroju i zielonym wybarwieniu drobnych liści przez cały rok.

Trawa bambusowa ‘Aureola’ – zdobi pomieszczenia pięknymi przewieszającymi się liśćmi, o długości około 25 cm. Kaskadowo opadające liście dekorują zielone i żółte paski. Trawa bambusowa jest łatwa w uprawie. Możemy z powodzeniem hodować ją w ogrodzie, bowiem na wiosnę odradza się z kłączy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny